Makatta çatlak tedavisi için bir çok ameliyat tarif edilmiş ve zaman içerisinde uygulanmıştır. Çeşitli olumsuzlukları sebebiyle bir yöntem hariç diğerleri zamanla terk edilmiş ve tüm dünyada en iyi olarak kabul edilen L.İ.S diğer adıyla sfinterotomi ameliyatına ortak karar verilmiştir. Halihazırda yapılan makat çatlağı ameliyatlarının büyük çoğunluğu bu şekilde yapılmaktadır.
Bazı uyanıklar kelime oyunlarıylka lazerle makat çatlağı gibi kelimeler kullansa da dünyada uygulanan tek ameliyat vardır. L.İ.S veya Lateral İnternal Sfinterotomi denmektedir.
Makat çatlağında uygulanan L.İ.S. ameliyatında yapılan işlem çatlağın iyileşmesini engelleyen 2-3 kibrit çöpü kalınlığındaki kasın kesilmesi işlemidir. Yani temel amaç kontrolsüz kasılan bu kasın gevşetilmesidir.
Makat çatlağının ameliyatla tedavisi 2 şekilde yapılır.
Temelde yapılan işlem aynı olmakla birlikte kesilen cilt miktarı farklıdır.
Açık makat çatlağı ameliyatı
İlgili kası kesebilmek için anüs derisi bağırsağa doğru 3-3.5 cm lik kesilerek kas açığa çıkarılır ve kas uygun şekilde kesilir. Oluşan bu 3-3.5 cm lik cilt kesiği açık bırakılabilir yada dikilerek kapatılabilir. Kapalı yönteme göre çok daha fazla ağrı olur,kanama,iltihaplanma riski daha yüksektir.Kesi büyük olduğu için iyileşme süresi çok daha uzundur. Yara dikilirse iltihap ve apse riski artar, açık bırakılırsa iyileşme süresi ayları bulabilir.
Kapalı makat çatlağı ameliyatı
Anüsün boyluca kesilmesine ihtiyaç duyulmaz, 1-1.5 cm delik açılır bu delikten girilip ince aletle kas görünür hale getirilir ve kanamayı azaltacak cihaz yardımıyla kesilir.Yapılan ciltteki kesik dikiş atmayı gerektirmeyecek kadar küçük olduğu için dikiş atılmaz.Ağrı açık ameliyata kıyasla çok azdır,kanama,iltihap riski yok diyecek kadar düşüktür,iyileşme günler içinde gerçekleşir. Doku içinde yapılan işlem aynı olduğu için hastalığın tekrarlama ihtimali aynıdır ve % 1 den azdır.
Makat çatlağı ameliyatını kapalı yapmanın şu avantaşları vardır;
Kanama riski azdır
İltihap riski daha düşüktür
Ağrı açığa kıyasla beşte bir kadardır
Anüs deformasyonu daha belirsiz olur
Ameliyat sonrası yaranın kapanması çok daha kısa sürede gerçekleşir
İşe dönüş daha erkendir
Dikiş gerektirmez
Özetle ;
Makat çatlağı ameliyatı olacaksanız daha iyi sonuç alacağınız kapalı makat çatlağı ameliyatını tercih etmelisiniz.

kapalı makat çatlağı ameliyatı

makat çatlağı ameliyat şekli

https://www.ideaklinik.com/anal-fissur-makat-catlagi-tedavisi.html

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Kapalı anal fissür ameliyatı” Yazısında Yorum Yok

kambing