Kaplıca Varise İyi Gelir mi ?
Varise bağlı şikayetler sıkça diğer bacak ağrısı yapan sebeplerle karıştırılır ve kaplıca gibi uygulamalardan yarar görebileceği düşünülür. Oysa kaplıcalar daha çok eklem rahatsızlıkları, kas kaynaklı ağrılar ve bel ağrısı gibi fıtık veya kas kasılmasından kaynaklanan ağrıların azaltılması ve tedavi amacıyla sıkça yararlanılan bir tedavi seçeneğidir. Bu hastalıklarda ne kadar faydalıysa varis hastalığında da o kadar zararlı olabilmektedir. Kaplıcalar değişik derecelerde sıcak ve farklı elektrolitler içeren su havuzlarıdır. Varis damar genişlemesidir kaplıca suyunun sıcaklığı genişlemiş bu damarların daha da genişlemesine sebep olabilir. Benzer şekilde var olan kılcal damar çatlamalarının da daha hızlı bir şekilde ilerlemesine sebep olabilir
Özetle varisi olan kişilerin sıcak uygulamalarından özellikle kaplıcalardan uzak durması uygun olur, ilk etapta rahatlama oluyormuş gibi algılansa da gerçekte zarar verebilir. Bunun yerine evde çeşitli yağlarla veya ılık su içinde masaj daha akıllıca olur.

Varis ağrısı için ne yapılır

varis ağrısı hangi kaplıca Ağrı için ne yapılacağına geçmeden önce sebebine kısaca değinmek gerekiyor. Varis ağrısı herkeste olmaz. Hastaların bazılarında hiç bir şikayet yokken bazılarında bezdirici düzeylerde bacak ağrısı, bacakta sızlama ve kramp, geceleri yanma hissi gibi şikayetler olmaktadır. Neden bazılarında hiç şikayet olmazken bazılarında zulüm düzeyinde ağrı olduğu izah edilememiştir çünkü bu farkı belirleyen hastalığın düzeyi değildir yani çok ileri varisi olanlar da bile ağrı olmayabilmektedir buna karşın basit kılcal damar çatlamaları sızlayabilir.
Bu tür şikeyetler ileri varislerde daha sık görülse de her zaman hastalığın düzeyiyle şikayetlerin düzeyi aynı değildir, bisit düzeylerde varisler bazen dayanılmaz şikayetlere neden olurken tam tersi çok ileri varisleri olan birinde hiçbir şikayete rastlanmayabilmektedir. Düzeyi ne olursa olsun tedaviye başlandığı gün şikayetlerde azalma başlar, tedavinin ilerlemesiyle tamamen ortadan kalkar.

bacak ağrısıVaris Ağrısının Sebepleri

  • Damarın içindeki basınç artar ve damar duvarı gerilir bu gerginliğin olması.
  • Genişleyen damardan doku içine sıvı sızar bu sıvının yaptığı şişliğin deriyi germesi.
  • Yine sızan sıvının içindeki elektrolitler tahriş yapabilir.
  • Sıvı sızmasına bağlı gelişen şişlik sinir uçlarını uyarır.
  • Hareket azlığına neden olarak ağrı yapabilir

 

Varis Ağrısı İçin Ne Yapılır 

varis ağrısına kremEn etkili uygulama varislerin kalıcı olarak tedavi edilmelidir, tedavide çok daha az tekrarlayan ameliyatsız yöntemler tercih edilmelidir.

Eğer tedavi ertelenecekse, varis çorabı giyilebilir yada elastiki bandaj sarılabilir, burada çorap daha etkili olduğu için tercih edilebilir

Gün içinde sıkça istirahat edilmelidir, istirahat sırasında ayakların altına sandalye veya benzeri bir yükselti konarak bacaklar yukarda tutulmalıdır.

Sıkça yürüyüş yapılmalıdır hatta yaşamın rutini haline getirilmelidir.

Varis ağrısı için ilaç ve kremler etkili uygulamalar değildir, boşa beklentiye girilmemelidir. Yukarıda yazdığım gibi en doğrusu hastalık daha fazla ilerlemeden tedavi olunmalıdır çünkü kendiliğinden veya ilaçlarla düzelme ihtimali yoktur çekilen eziyet tamamen boşadır.

Soğuk su varise iyi gelirmi

Sıcak su gibi soğuk suyun da rahatlatıcı etkisi vardır,genel olarak bacaklar soğuk suya sokulduğunda bir rahatlama sağlar.
Varis konusunda da yaklaşık böyle olur varis sebebiyle sızlayan bacaklara soğuk su masajı yapıldığında rahatlama sağlayabilir. Soğuk suyun damarları büzücü bir etkisi vardır ancak bu etki daha çok atar damarlarda görülür çünkü atar damarların çeperinde güçlü kaslar vardır ve büzüşebilir ancak toplar damarlarda bu kadar güçlü kaslar olmadığı için soğukta belirgin bir kasılma ve büzüşme olmaz. Yani soğuk su varisleri küçültmez, inceltmez veya yok etmez.

varise soğuk su iyi gelirmi
Bu sebeplerle soğuğun varis üzerinde iyileştirici bir etkisi olmaz ancak bir tür damar iltihabı olan ve genellikle varisten kaynaklanan flebit denilen hastalıkta soğuk kompresin rahatlatıcı etkisi vardır. İyileştirme etkisi olmasa da hastanın ağrı, sızlama ve yanma gibi şikayetlerinde azalma sağlayabilir. Sıcak su da uzun süre kalmanın varise zararı vardır ancak soğuk suyun faydası yoktur.
Sonuç olarak varis sızlamalarınız için soğuk su masajı yapabilirsiniz rahatlatıcı etkisi olabilir ama varisinizin iyileşmesine hiç etkisi olmaz.

Sülükle Varis tedavisi

Sülükle varis tedavisi çok eskilere dayanan bir tedavi şeklidir. İki şekilde uygulanmaktadır

1-Evde şişelerde su içinde bekletilen sülükler zaman zaman varisli alana yapıştırılır

2-İçinde çok sülük olan dere veya göl gibi yerlerde varisli bacağın suya sokularak sülüklerin varisli bacağa yapışması şeklinde uygulanı.

Her ikisinde de amaç sülüklere varisli damar içindeki kirli kanı emdirmektir.

Hiçbir bilimsel değeri olmayan bu doğal tedavi şeklinin varis tedavisi adına herhangi bir faydası olması beklenmez ama özellikle bilimsel tedavilere ulaşamayan kırsal kesimlerde kişilerin psikolojik olarak rahatlamasını sağlar.

Varis içindeki kirli kan temizlenmek üzere sürekli dolanan bir sıvı olduğu için bir kısmını sülüğe emdirmek gereksiz yere kan kaybetmekten  başka bir anlam taşımaz.

Satıcılar tıbbi sülük, doktor sülük, steril sülük gibi cezbedici isimler kullansa da sülük sülüktür ve varis tedavisinde hiçbir olumlu etkisi yoktur.

Satıcıların diğer bir sık önerdikleri hastalık ise hemoroiddir ve ne yazıkki hemoroidde de en küçük bir yarar sağlama ihtimali yoktur ancak kendini hemoroid sanan ama gerçekte hemoroidle hiçbir benzerliği olmayan makatta pıhtı toplanmasında pıhtıyı sülükle emdirmek hastada rahatlık sağlar , aslında hiç dokunmasa kısa süre sonra zaten kendiliğinden rahatlayacağı için burada da anlamsız bir tedavidir.

Bunların dışında akıl almaz önerilere internette rastlayabilirsiniz.

https://www.varisistanbul.com/varise-ne-iyi-gelir.html

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Kaplıca Varise İyi Gelir mi ?” Yazısında Yorum Yok

banteng