Kaplıca Varise İyi Gelir mi ?
Varise bağlı şikayetler sıkça diğer bacak ağrısı yapan sebeplerle karıştırılır ve kaplıca gibi uygulamalardan yarar görebileceği düşünülür. Oysa kaplıcalar daha çok eklem rahatsızlıkları, kas kaynaklı ağrılar ve bel ağrısı gibi fıtık veya kas kasılmasından kaynaklanan ağrıların azaltılması ve tedavi amacıyla sıkça yararlanılan bir tedavi seçeneğidir. Bu hastalıklarda ne kadar faydalıysa varis hastalığında da o kadar zararlı olabilmektedir. Kaplıcalar değişik derecelerde sıcak ve farklı elektrolitler içeren su havuzlarıdır. Varis damar genişlemesidir kaplıca suyunun sıcaklığı genişlemiş bu damarların daha da genişlemesine sebep olabilir. Benzer şekilde var olan kılcal damar çatlamalarının da daha hızlı bir şekilde ilerlemesine sebep olabilir
Özetle varisi olan kişilerin sıcak uygulamalarından özellikle kaplıcalardan uzak durması uygun olur, ilk etapta rahatlama oluyormuş gibi algılansa da gerçekte zarar verebilir. Bunun yerine evde çeşitli yağlarla veya ılık su içinde masaj daha akıllıca olur.

varis ağrısı  hangi kaplıca Ağrı için ne yapılacağına geçmeden önce sebebine kısaca değinmek gerekiyor. Varis ağrısı herkeste olmaz. Hastaların bazılarında hiç bir şikayet yokken bazılarında bezdirici düzeylerde bacak ağrısı, bacakta sızlama ve kramp, geceleri yanma hissi gibi şikayetler olmaktadır. Neden bazılarında hiç şikayet olmazken bazılarında zulüm düzeyinde ağrı olduğu izah edilememiştir çünkü bu farkı belirleyen hastalığın düzeyi değildir yani çok ileri varisi olanlar da bile ağrı olmayabilmektedir buna karşın basit kılcal damar çatlamaları sızlayabilir.
Bu tür şikeyetler ileri varislerde daha sık görülse de her zaman hastalığın düzeyiyle şikayetlerin düzeyi aynı değildir, bisit düzeylerde varisler bazen dayanılmaz şikayetlere neden olurken tam tersi çok ileri varisleri olan birinde hiçbir şikayete rastlanmayabilmektedir. Düzeyi ne olursa olsun tedaviye başlandığı gün şikayetlerde azalma başlar, tedavinin ilerlemesiyle tamamen ortadan kalkar.

bacak ağrısıVaris Ağrısının Sebepleri

  • Damarın içindeki basınç artar ve damar duvarı gerilir bu gerginliğin olması.
  • Genişleyen damardan doku içine sıvı sızar bu sıvının yaptığı şişliğin deriyi germesi.
  • Yine sızan sıvının içindeki elektrolitler tahriş yapabilir.
  • Sıvı sızmasına bağlı gelişen şişlik sinir uçlarını uyarır.
  • Hareket azlığına neden olarak ağrı yapabilir

 

Varis Ağrısı İçin Ne Yapılır 

varis ağrısına kremEn etkili uygulama varislerin kalıcı olarak tedavi edilmelidir, tedavide çok daha az tekrarlayan ameliyatsız yöntemler tercih edilmelidir.

Eğer tedavi ertelenecekse, varis çorabı giyilebilir yada elastiki bandaj sarılabilir, burada çorap daha etkili olduğu için tercih edilebilir

Gün içinde sıkça istirahat edilmelidir, istirahat sırasında ayakların altına sandalye veya benzeri bir yükselti konarak bacaklar yukarda tutulmalıdır.

Sıkça yürüyüş yapılmalıdır hatta yaşamın rutini haline getirilmelidir.

Varis ağrısı için ilaç ve kremler etkili uygulamalar değildir, boşa beklentiye girilmemelidir. Yukarıda yazdığım gibi en doğrusu hastalık daha fazla ilerlemeden tedavi olunmalıdır çünkü kendiliğinden veya ilaçlarla düzelme ihtimali yoktur çekilen eziyet tamamen boşadır.

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Kaplıca Varise İyi Gelir mi ?” Yazısında Yorum Yok

kambing