Hemanjiom damardan kaynaklanan bir tür iyi huylu tümördür bunun kötü huylusu hemanjiosarkomdur ancak çok seyrek rastlanan bir hastalıktır.Hemanjiomların en sık yerleştiği yer deridir ve vücudun her yerinde görülür.

Tüm hemanjiomlar doğuştan vardır ancak zamanla büyüyebilir hatta bazen çok hızlı büyüyebilir.

İç organlardan en rahat görüntüleneni karaciğer olduğu için bu organda tespit edilen damar kaynaklı tümörler daha fazladır.Sık görülmesinin sebebi bu organda sık olması değil daha sık tespit edilmesidir.

Beyin gibi hayati organlardakiler tespit edildiğinde klinik bulgulara göre tedaviye alınır.Karaciğerdeki hemanjiomlar genellikle tesadüfen tespit edilir ve herhangi bir klinik bulgu yada şikayet vermez bu sebeple tedavi önerilmez.Yıllık ultrason kontrolleri yapılması yeterlidir.Deride görülenlerin aksine büyüme eğilimi çok seyrek rastlanan bir durumdur.Büyüme eğiliminde olanlar çeşitlik yüksek teknolojilerle ameliyatsız tedavi edilebilir,ameliyatı yüksek riskli olduğu için yapılmaz.

Hemanjiosarkom kötü huylu tümördür,gerek bulgular gerekse tedavisi çok farklıdır bu sebeple ayrı bir konu olarak incelenecektir.

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Karaciğer hemanjiomu” Yazısında 64 Yorum

 1. pervin says:

  merhabalar karaciğerimde 38mm ve daha küçük boyutlarda 5 ad hemanjiom var. dr bir sorun olmadığını söyledi. Ama kadın doğum dr kullandığım ilaçlarla kan sulandırıcı vb. büyüyeceğini söyledi. Bundan 6 ay önce tüp bebek yaptırmıştım belki ondan sonra hemanjiomun dahada büyüdüğünü söyledi. ben hetrozigot hastası olduğum için günde 1 defa coraspirin kullanıyorum. ilaç kullanmak benim için tehlikeli mi ve bundan sonra neler yapmalıyım? teşekkür ederim
  Dr Muharrem Kaya
  bu konuda hekimleriniz karşılıklı fikir paylaşımında bulunmalı

 2. Karaciğer segment 2 de inferiorda kapsül komşuluğunda 17*9*16 mmboyutta belirgin kontur vermeyen hiperekojen görünüm dikkat çekti.hemanjiomolabilir.araştırılması yararlıdır. nedir sn. hocam ?
  Dr Muharrem Kaya
  bu tür oluşumlar sıklıkla hemanjiomdur.araştırılmsı gerekir

 3. Aynur Aker says:

  Karaciger sol lop lateral segmentte inferior kesimde 25×20 mm boyutlarinda karaciğer parankimi ile izoekoik görünümde periferik hipoekoik halosu bulunan ve sağ lop posterior segmentte subkapsuller alanda35×20mm boyutlarinda sınırları net olarak secilemeyen hafif hiperekoik görünümde lezyon bulunmaktadır hocam tavsiye verirmisiniz ben 38 yaşındayım tesekkurler
  Dr Muharrem Kaya
  hemanjiom olabilir.kalp ve damar cerrahisinin takip etmesi gerekir

Comments are closed.