Hemanjiom bütün doku ve organlarda görülebilen bir tür tümördür ve damarlarlardn oluşmuştur.Damarsal yapı bozuklukları özelliklede damar beni yada damar tümörü olarak adlarndırılan hastalık vücutta damar olan her alanda görülebilir.En sık görüldüğü yada diğer bir deyimle en sık teşhis edildiği bölge görünür olması sebebiyle deridir.İkinci sıklıkta görüldüğü yer karaciğerdir.Karaciğer hemanjiomu organ hemanjiomları arasında en sık görülenidir.
Karaciğer hemajiomu kavernöz hemanjiom yapısında iyi huylu damar tümörüdür.Genellikle tarama veya başka hastalıklar araştırılırken tesadüfen tespit edilir.Genel toplumda % 2-3 ortalamada görülür.
Belirtileri;
Özgün bir belirtisi yoktur diğer bir çok hastalıkta görülen belirtiler vardır.
Sağ üst kadran ağrısı, iştahsızlık, bulantı, kansızlık.
Karaciğer hemanjiomlarının sebebi net tespit edilememiştir,deride görülenler gibi doğuştandır yani genetik yapıdan kaynaklanır.
Karaciğer hemanjiomu teşhisi;
En etkin teşhis yöntemi ultrasondur,şüphe durumunda tomoğrafi veya MR istenebilir.Ultrasonda tek veya çok sayıda hemanjiom görülebilir.Büyüklükleri çok değişkendir 1 cm olabildiği gibi 20 cm de olabilir.
En sık tespit edildiği yaş 40 lı yaşlardır.
Karaciğer hemanjiomu tedavisi;
Ameliyatla hemanjiomun olduğu karaciğer kısmı çıkarılır.
Damar tıkama;hemanjioma giden atar damarın içine tıkayıcı ilaç verilir.
Müdahale edilemeyecek düzeydekilere karaciğer nakli yapılabilir.Yerleşim yerine ve büyüklüğüne göre karaciğer ameliyatı yapılır veya takip edilir.

karaciğer hemanjiomu

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Karaciğerde hemanjiom” Yazısında 1 Yorum

  1. mehmet says:

    Merhaba hocam ben iki yıldır bende hemanjiom var iki yıldır aynı hemen hemen aynı büyüme yok nasıl değerlendiriyorsunuz teşekkür ederim.
    Dr Muharrem Kaya
    büyümenin olmaması tabiiki olumlu bir durum

kecoa