Kıl dönmesi 10 dan farklı klasik ameliyat, 4 çağdaş ameliyat çeşidiyle yapılabilmektedir. Bu yöntemlerden biri de Karidakis flap yöntemidir. Yöntemi ilk defa tarif eden Yunan bir cerrahın adıyla anılan bir işlemdir. Çok değişik şekilde yapılan flap ameliyatları arasında en kolay uygulanan, az tekrarlayan ve en az iz bırakan yöntemdir. Farklı bir şekilde cilt kaydırma işlemdir. Yan taraftan kaydırılan cilt ayrı bir parça halinde değil cildi yana doğru kaydırma şeklinde yapılır.
Karidakis falp ameliyatında kıl yumağını (pilonidal sinüs) içeren cilt kesiği tam ortadan değil ortanın bir tarafından daha fazla olacak şekilde yapılır ve az kesilen tarafın cildi karşı tarafa doğru kaydırılıp o şekilde dikiş atılır. En hasta lüksünün en iyi olduğu yöntemdir.

Karidakis yöntemi ile pilonidal sinüs ameliyat ücretleri için http://www.ideaklinik.com/tedavi-ucretleri.html
Karydakis flap avantajları ;
* Tekrar ihtimali düşüktür
* Operasyon sonrası iz azdır.
* Uygulaması kolaydır.
* Daha az ağrı olur
* Ameliyat sonrası hasta lüksü iyidir
* Daha az cilt kesildiği için kanama riski düşüktür
* İltihaplanma ihtimali azdır
* Çok ilerlemiş kıl dönmeleri dahil her vakada uygulanabilir.
Karidakis flap olumsuzlukları
* Mikro sinüsektomi ( bascom ) ameliyatına göre daha büyüktür
* Belden aşağı uyuşturma veya narkoz gerektirir
* Hastanede yapılması gerekir
* Uygulamayı bilen cerrah sayısı azdır.
karidakis flapKıl dönmesi tedavisi için tarif edilmiş çok sayıda ameliyat çeşidi vardır, cerrahlar genellikle bunlardan bir veya ikisini uygulamakta diğerleriyle ilgilenmemektedir. Genel cerrahinin sadece proctoloji (makat hastalıkları) ile ilgilenen cerrahlar kıl dönmesi hastası ile daha çok karşılaştıkları için tanımlanan ameliyatların çoğunu bilir ve her hasta için en uygun yöntemi önerip uygular.
Hangi operasyon olursa olsun nasıl bir yöntemle yaptıracağınıza rastgele değil olumlu ve olumsuz yönlerini iyi araştırıp kendiniz karar vermelisiniz çünkü sonuca siz katlanacaksınız.

Karidakis Ameliyatı Zor mudur ?
Çağdaş pilonidal sinüs ameliyat yöntemlerine kıyasla zordur ama klasik yöntemlere göre daha kolaydır. Örnek sayısal tanımlama şu şekilde yapılabilir klasik cerrahiyi genel olarak 10 zorluk, çağdaş ameliyatları bir zorluk olarak değerlendirirsek Karidakisi üç olarak sınıflayabiliriz. Yani klasiklerden çok kolay ama çağdaşlardan daha zordur. İş gücü kaybı da böyledir. Yani yöntemlerde hasta aynı gün işine dönebilir, eski yöntemlerde 12-15 gün yatak istirahati gerekir karidakiste 3-4 gün istirahat önerilir.
Tekrarlama ihtimali flap yöntemlerinden biraz daha azdır % 5 civarıdır. Hastalığınız mikro sinüsektomi, bascom, pit picking ve sinüsotomi için ileri ise karidakis yöntemini tercih edin.

http://www.nizamkurtdere.com dan alıntıdır

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Karidakis flap” Yazısında Yorum Yok

siput