Kıl dönmesi 10 dan farklı ameliyat çeşidiyle yapılabilmektedir. Bu yöntemlerden biri de Karidakis flap yöntemidir. Yöntemi ilk defa tarif eden Yunan bir cerrahın adıyla anılan bir işlemdir. Çok değişik şekilde yapılan flap ameliyatları arasında en kolay uygulanan, az tekrarlayan ve en az iz bırakan yöntemdir. Farklı bir şekilde cilt kaydırma işlemdir. Yan taraftan kaydırılan cilt ayrı bir parça halinde değil cildi yana doğru kaydırma şeklinde yapılır.
Karidakis falp ameliyatında kıl yumağını (sinüs) içeren cilt kesiği tam ortadan değil ortanın bir tarafından daha fazla olacak şekilde yapılır ve az kesilen tarafın cildi karşı tarafa doğru kaydırılıp o şekilde dikiş atılır. En hasta lüksünün en iyi olduğu yöntemdir.

Karidakis yöntemi ücretleri için TIKLAYIN O
Karydakis flap avantajları ;
*Tekrar ihtimali düşüktür
*Operasyon sonrası iz azdır.
*Uygulaması kolaydır.
*Daha az ağrı olur
*Ameliyat sonrası hasta lüksü iyidir
*Daha az cilt kesildiği için kanama riski düşüktür
*İltihaplanma ihtimali azdır
*Çok ilerlemiş kıl dönmeleri dahil her vakada uygulanabilir.
Karidakis flap olumsuzlukları
*Mikro sinüsektomi ( bascom ) ameliyatına göre daha büyüktür
*Belden aşağı uyuşturma veya narkoz gerektirir
*Hastanede yapılması gerekir
*Uygulamayı bilen cerrah sayısı azdır.
Kıl dönmesi tedavisi için tarif edilmiş çok sayıda ameliyat çeşidi vardır, cerrahlar genellikle bunlardan bir veya ikisini uygulamakta diğerleriyle ilgilenmemektedir. Genel cerrahinin sadece proctoloji (makat hastalıkları) ile ilgilenen cerrahlar kıl dönmesi hastası ile daha çok karşılaştıkları için tanımlanan ameliyatların çoğunu bilir ve her hasta için en uygun yöntemi önerip uygular.
Hangi operayon olursa olsun nasıl bir yöntemle yaptıracağınıza rastgele değil olumlu ve olumsuz yönlerini iyi araştırıp kendiniz karar vermelisiniz çünkü sonuca siz katlanacaksınız. http://www.nizamkurtdere.com dan alıntıdırkaridakis flap

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Karidakis flap” Yazısında Yorum Yok

badak