Kaş yüzümüzün en karakteristik ve mimiklerde en fazla görev alan yapıdır. Sadece kaşlarla bile onlarca ifadesi oluşturulabilir neredeyse tüm duygularımızın ifade edilmesine katkı sağlar. Buna bağlı olarak dökülmesi durumunda çok dikkat çekici olur ve kişiyi çok rahatsız eder.

Kaş Dökülmesi Nedenleri

Saç Kıran; Kıl olan her yerde saçkıran olabilir. kaş bölgesinde tüm kaşı veya az bir kısmını dökebilir. Sebebi diğer kaşta saç kıransaçkıran sebepleriyle yaklaşık aynıdır. Dökülme tam kayıp şeklindedir yani kısa sürede tamamen kaybedilir. Diğer sorunlarda olduğu gibi yıllar içinde giderek azalma ve tüy halini alma şeklinde değil kısa sürede çıplak derinin ortaya çıkması şeklindedir. Tedavisinde sarımsak sürmek, kortizon enjeksiyonu gibi uygulamalar olsa da % 95 başarılı sonuç veren squarik asit di butil ester kullanılır. Temini zor olan bu madde SADBE olarak kıslatılmaktadır. Kullanıcılaın % 95 inde hiç dökülmemişe yakın düzeyde geri çıkar.
Kaş Küsmesi; En sık karşılaşılan sebeplerdendir. Sebebi çok net değildir ancak bilinen ve kabul edilen sebep kaşın yanlış alınması sonucu kalite kaybedip dökülmesidir. Kaşlar uzun zaman içinde giderek tüyleşir ve artık görsellik oluşturamayacak düzeylere gelir. Genellikle kalemle desteklenerek idare edilir ama kayıp arttığında kaş ekimi veya kalıcı kontur yaptırılır. Piyasada çok sayıda serum adı altında kozmetik ürün vardır ve neredeyse hepsinin iddiası aynıu şekilde kaşı geri çıkaracağıdır ancak ne yazıkki hepsi şarlatanların milletin parasını tokatlamak için çıkardığı hiçbir işe yaramaz ürünlerdir. Zaten internette bir sürü iddiası vardır ancak kutusunu aldığınızda asla böyle bir etkiden söz etmemektedir. Kalıcı kontur zamanla renk değiştirebilir ve solabilir bu sebeple kalıcı olarak çözmek için ekim yaptırmak daha akıllıca bir tedavi şeklidir.
kaşta yara iziYaralanma İzleri; Aslında tam dökülme değildir, yanık sonucu veya yaralanma sonucu o alandaki kökler ölür ve bir daha çıkmaz. Bölgede yapılan ameliyatlar da aynı şekilde belirgin ize neden olur. Nasıl bir yaralanma olursa olsun yaralanma derinin mm altına kadar ilerlemesi köklerin ölmesi için yeterlidir. Bu bölgede yapılan ameliyatlardan sonra da çizgi şeklinde kaşsız bir alan kalır. En pratik çözümü kıl kökü naklidir.
Kıl Çekme Takıntısı ; Stres dönemlerinde (ders çalışma, üzüntülü durumlar, maç izleme, korku yada gerilim filmi izleme, bir şeylere sinirlenme gibi ) kişi farkında olmadan kaşlarını parmaklarıyla tutup tutup çeker. Önceleri yerine yenisi çıkar ama çekiştirmenin devam etmesi durumunda bir süre sonra artık çıkmaz çünkü kökler ölmüş olur. Hasta tikini tedavi ettirmeden çözüm üretmemelidir yoksa ekilenleri de çekip çıkarır. Bütün tikler gibi trikilomani denilen bu durumunda en etkili ve kalıcı çözümü hipnoterapidir.
yaşa bağlı kaş dökülmesiYaşlanma; Yaş ilerledikçe vücuttaki tüm hücrelerin yenilenmesi zayıf ve azalır. Kaşı oluşturan hücrelerin de yenilenmesi yavaşladığı için yeni kaşlar geç üretilir yada üretilemez ve giderek cansızlaşır, seyrekleşir ve bir süre sonra biter. Ense saç kılları kaliteliyse ekim yapılarak sorun çözülebilir.
Demir Eksikliği Kaş Dökülmesi; Saç kayıplarında demir eksikliği çok suçlanan durumdur ancak kaş dökülmeleri için bu çok daha az sebep olduğu söylenebilir ancak sebepler arasında sayılır. Tek sorun demirin eksik olmasıysa demir hapları alındığında durum büyük ihtimalle düzelir, düzelmezse kansızlık giderildikten sonra ekim yapılabilir.
kaş dökülme sebepleriSebebi Bulunamayan Kaş Dökülmesi; Bazı durumlarda tüm araştırmalara rağmen herhangi bir sebep bulunamaz. Sebep bulunamayan durumlar bir çok hastalıkta rastlanabilen sorundur, sebep bulunamadıysa yine enseden kök nakliyle sorun çözülebilir.
Doğuştan Hiç Kaş Çıkmaması; Seyrek rastlanan bir durumdur, genetik yapıdan kaynaklanan bir şekilde o alanda kıl kökü olmaz, kök olmadığından de hiç çıkmaz yada çok seyrek çıkar. Genellikle doğuştan olduğu için hastalar daha rahat kabul eder.
Her başlığın yanında kısaca tedavi şeklinden de söz edilmiştir. Dikkat edilirse saçkıran dışındaki tümü için en pratik çözüm kaş ekimidir, ekimle sorun kökünden çözülmüş olur. Saçkıranda da ekim yapılabilir ama öncelikle SADBE kullanılmalıdır çıkmadıysa ekim düşünülmelidir. Ekim yapılacaksa ekilenlerin de saçkıran nedeniyle dökülebileceği bilinmelidir.
Kalıcı Kaş Kontürü Kaşı Döker mi? Evet gerek pigment denilen boyanın kimyasal yapısı gerek batırılan iğnenin yaptığı travma ve gerekse küçük ihtimalle olabilecek iltihaplanma o bölgedeki kıl köklerini öldürebilir ve kalıcı olarak dökülmeye neden olabilir. Aslında kalıcı kontür yaptıranların neredeyse hepsi kontürden sonra kaş dökülmesi artışı olduğundan şikayet ederler. Bu düşünceye destek olacak bir başka durum da ekim yaptıran kişilerin % 60-70 kadarının daha önce kalıcı kontur denilen kaş dövmesi yaptırmış olmasıdır.
Bir başka sayfada incelenen kaş ekimi ciddi bilgi, beceri ve tecrübe gerektiren bir uygulamadır. Kesinlikle uzman doktora yapılmalıdır. Kendilerini “saç ekim uzmanıyım” diye tanıtan çakma uzmanlardan uzak durulmalı işi yapacak gerçek uzman doktor bulunmalıdır. Yoksa onca emek ve para harcayarak ektirdiğiniz kaşlara geri epilasyon yapma ihtiyacı duyacak kadar kötü sonuç elde edebilirsiniz. Bin yıllık tecrübeyle atalarımız ne demiş “ekmeği ekmekçiye ver bir ekmekte üste ver”

http://www.kasekimi.com
https://www.ideaklinik.com/kas-ekimi-fiyatlari.html
https://www.ideaklinikankara.com/kas-ekimi/

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Kaş Neden Dökülür” Yazısında Yorum Yok

badak