Kaş dökülmesi ( madarozis )farklı sebeplerle ve farklı şekillerde olabilmektedir.Genellikle net sebep bulunamaz ve tedavide buna bağlı olarak deneme yanılma şeklindir yapılır.

   En sık görülen kaş dökülmesi şekil vermek üzere kaşlar alınırken yanlış alım yapılması sebebiyle köklerin zedelenmesi buna halk arasında kaşlarda küsme denir,kaşlar zayıflayarak kaybolur. kalitesini artırmak için badem yağı gibi doğal ürünler kullanılsada cevap alınamaz ve ekimle sorun çözülür.

  Hormonal kaş dökülmesi;hipotiroidi (bir tür guatr) denilen tiroid bezinin az çalışmasına bağlı olarak gelişen tiroid hormonunun düşüklüğünden kaynaklanan bir durumdur,erken dönemde hipotiroidi tedavi edilirse kaştaki sorun kendiliğinden düzelir.

  Trikomania (kaş çekiştirme tiki):Kişi ders çalışırken,telefonla konuşurken veya sinirlendiğinde kaşlarını çeker,bir süre sonra bu çekilen kaşlar çıkmamaya başlar.Tek tedavi yöntemi ekimdir.

  Kaşta saçkıran (allopecia areata); kaşın yada kaşların bir kısmı yada tamamı dökülür, sebebi  genellikle bulunamaz,tedavide bölge cildinde dolaşımı artırmak için çeşitli doğal yöntemler (sarımsak sürmek) veya ilaçlar (ditranol) kullanılır.Büyük çoğunluğu bu yöntemlerle geri çıkar ama bir kısmı çıkmaz. Saçkıran olan bölgeye kortizon enjeksiyonu % 80 başarılı sonuç alınmasını sağlar ancak en başarılı sonuç veren tedaviler squarik asit di butil ester (SADBE) ve Difensipron (DPCP) dur ve başarıları birbirine yakındır. Her ikisinin de başarı oranları % 90-95 civarıdır. Tüm bu uygulamalara rağmen 8-10 ay kaşlar çıkmazsa kaş ekimi yapılır. Ancak ekilecek kıl köklerinin de saçkırandan etkilenme ihtimali vardır bunu bilerek ekim yaptırılmalıdır.

   Kaş köklerinin yaralanma veya yanarak zarar görmesi; Yaralanma alanındaki kökler öldüğü için ve yara dudakları arasına yenilenme dokusu geliştiği için  o bölgede kıl oluşamaz. Tek tedavi seçeneği ekimdir.

   İlari yaşa bağlı kaş zayıflaması ve dökülmesi;bazı insanlarda zaten zayıf olan kaşlar yaş ilerledikçe dökülür, günlük 10 mg B7 vitamini almak kalite artışı sağlar ancak dökülmeye etki etmez. Ensede alınabilecek kalitede kök varsa ekimle tedavi edilir.

   Allopecia universalis (vücuttaki tüm kıllar sebebi bilinmeyen şekilde dökülür);Tedavisi mümkün değildir,hiç hoş olmasada kalıcı makyaj yapılabilir.

Kaş Seyrelmesi; Bazı kişilerde doğuştan seyrektir, bu seyrekliğin bir sebebi yeterli kıl olmaması diğer bir sebebi ise yeterli kıl olmasına rağmen tüy gibi olduğu için dolgunluk sağlayamamasıdır. Bir diğer sorun da yukarıdaki sebeplerin bir kısmı nedeniyle kayıpla seyrelmedir. Bu sorunu olan kişilerin ümitlerini kullanmaya çalışan bazı uyanıklar serum (eeose) adıyla piyasaya kozmetik ürünler sürmüş olsa da bu tür ürünlerin en küçük bir olumlu etkisi olması beklenmez. Boşa para kaybıdır. Saç dökülmesi tedavisi için üretilen % 5 minoxidil içeren ilaçalar (rogain, minoxil, rogan, minpecia) fırça yada ucu pamuklu çubuklarla kaşa sürülürse kalite artışı olma ihtimali vardır. Gözde tahrişe neden olma riski sebebiyle dikkatli olunmalı göze kaçmaması için özen gösterilmelidir.

Kaş dökülmesi ve diğer sorunları ile ilgili ayrıntılı bilgi için http://www.kasekimi.com/kas-dokulmesi-nedenleri

http://www.kasdokulmesi.com/kas-dokulmesi-neden-olur/
http://www.kasekimi.com
https://www.ideaklinik.com/kas-ekimi-fiyatlari.html
https://www.ideaklinikankara.com/kas-ekimi/

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Kaş neden dökülür” Yazısında 250 Yorum

 1. şengül says:

  Merhaba hocam ben kaşlarima bundan altı ay önce sarımsak ve zeytinyağı sürdüm sonra kizarliklik oldu ve kaşıntı oldu bir müddet sonra dökülmeye başladı kaslarim. Doktora gittim krem losyon gibi seyler verdi ama pek ise yaramadi Suanda ise kaşıntı kızarıklık yok fakat diplerinde kepek gibi şeyler var ne yapmam gerekiyor dokulen kaslarim geri cikarmi
  Dr.Muharrem Kaya
  egzama olmuş,tedaviden sonra belki geri gelebilir

 2. ayse says:

  Hocam dokulen kas tekrar cikarmi
  Dr.Muharrem Kaya
  nedene bağlı

 3. Ali says:

  Merhaba hocam ben de 3 haftadır kaşlarım dökülüyor minoxidil 5 forte deri spreyi kullanıyorum sakal için kaş dökülmesi yaparmı minoxidil 4 haftadir kullanıyorum günlük 3-4 kaş dokuluyor .lütfen acil bilgi verirmisiniz ??
  Dr.Muharrem Kaya
  böyle bir etki beklenmez,nedeni araştırlmalı

 4. mustafa says:

  slm hocam spreyler ve losyon azdirir demissin kendiligindende cikmiyor kaslarim hangi ilaclari kullanmaliyim yada nasil bir yontem uyugulamaliyim
  Dr.Muharrem Kaya
  🙁

 5. Hande says:

  Hocam kaşlarım 6 aydır dökülüyor ama kara kaşlı ve sığ kaşlarım olduğu için bi azalma yok bütün tahlillerimi yaptırdım bir şey çıkmadı saçımda seborik dermatit vardı bi süre sonra kaşlarımda kaşınmaya ve küçük küçük beyaz kepeklenme olduğunu fark ettim bir cildiyeciye görünme kararı aldım da hocam seborik dermatit için ne yapabilirim nedeni içsel midir dış etkenlerden dolayı mı oluşuyor ne yapmalıyım
  Dr.Muharrem Kaya
  seboreik dermatit nedeni bilinmeyen bir hastalık,stresle birlikte artış gösterir.climbazol içeren seboderm şampuan kullanabilirsiniz.eğer şiddetli ise dermotto losyonda kullanmanızı öneririm

 6. mustafa says:

  mrb hocam bu seboreik dermatitten dokulen kaslar icin sabde yada minoksil kullanabilirmiyim kaslarin iyice seyreklesti hocam bi care bulmaliyim tekrar gurlestirmek icin babamin kaslarida seyrek acaba genetikmi dokulme yoksa egzemadanmi oluyor
  Dr.Muharrem Kaya
  sprey yada losyonlar egzamayı azdırabilir.

 7. Özgür ateş says:

  Hocam merhabalar. Benim kaşlar önce seyreldi sonra döküldü ama tamamen değil , doktora gittim betasalic losyon verdi kullandım çıktı ama bir kaç zaman sonra tekrar döküldü ve tekrar gittim bu sefer betasalic merhem verdi 3 hafta kullandım ve kaşlarım tamamen döküldü ilacı bırakalı 3-4 hafta olmasına rağmen kaşlarım çıkmadı. Sizce nedendir ?
  Dr.Muharrem Kaya
  Sadbe losyon kullanmanızı öneririm.şikayetiniz kaşkıran gibi duruyor.sadece kaş hattına uygulayın

banteng