Kaş dökülmesi ( madarozis )farklı sebeplerle ve farklı şekillerde olabilmektedir.Genellikle net sebep bulunamaz ve tedavide buna bağlı olarak deneme yanılma şeklindir yapılır.

   En sık görülen kaş dökülmesi şekil vermek üzere kaşlar alınırken yanlış alım yapılması sebebiyle köklerin zedelenmesi buna halk arasında kaşlarda küsme denir,kaşlar zayıflayarak kaybolur. kalitesini artırmak için badem yağı gibi doğal ürünler kullanılsada cevap alınamaz ve ekimle sorun çözülür.

  Hormonal kaş dökülmesi;hipotiroidi (bir tür guatr) denilen tiroid bezinin az çalışmasına bağlı olarak gelişen tiroid hormonunun düşüklüğünden kaynaklanan bir durumdur,erken dönemde hipotiroidi tedavi edilirse kaştaki sorun kendiliğinden düzelir.

  Trikomania (kaş çekiştirme tiki):Kişi ders çalışırken,telefonla konuşurken veya sinirlendiğinde kaşlarını çeker,bir süre sonra bu çekilen kaşlar çıkmamaya başlar.Tek tedavi yöntemi ekimdir.

  Kaşta saçkıran (allopecia areata); kaşın yada kaşların bir kısmı yada tamamı dökülür, sebebi  genellikle bulunamaz,tedavide bölge cildinde dolaşımı artırmak için çeşitli doğal yöntemler (sarımsak sürmek) veya ilaçlar (ditranol) kullanılır.Büyük çoğunluğu bu yöntemlerle geri çıkar ama bir kısmı çıkmaz. Saçkıran olan bölgeye kortizon enjeksiyonu % 80 başarılı sonuç alınmasını sağlar ancak en başarılı sonuç veren tedaviler squarik asit di butil ester (SADBE) ve Difensipron (DPCP) dur ve başarıları birbirine yakındır. Her ikisinin de başarı oranları % 90-95 civarıdır. Tüm bu uygulamalara rağmen 8-10 ay kaşlar çıkmazsa kaş ekimi yapılır. Ancak ekilecek kıl köklerinin de saçkırandan etkilenme ihtimali vardır bunu bilerek ekim yaptırılmalıdır.

   Kaş köklerinin yaralanma veya yanarak zarar görmesi; Yaralanma alanındaki kökler öldüğü için ve yara dudakları arasına yenilenme dokusu geliştiği için  o bölgede kıl oluşamaz. Tek tedavi seçeneği ekimdir.

   İlari yaşa bağlı kaş zayıflaması ve dökülmesi;bazı insanlarda zaten zayıf olan kaşlar yaş ilerledikçe dökülür, günlük 10 mg B7 vitamini almak kalite artışı sağlar ancak dökülmeye etki etmez. Ensede alınabilecek kalitede kök varsa ekimle tedavi edilir.

   Allopecia universalis (vücuttaki tüm kıllar sebebi bilinmeyen şekilde dökülür);Tedavisi mümkün değildir,hiç hoş olmasada kalıcı makyaj yapılabilir.

Kaş Seyrelmesi; Bazı kişilerde doğuştan seyrektir, bu seyrekliğin bir sebebi yeterli kıl olmaması diğer bir sebebi ise yeterli kıl olmasına rağmen tüy gibi olduğu için dolgunluk sağlayamamasıdır. Bir diğer sorun da yukarıdaki sebeplerin bir kısmı nedeniyle kayıpla seyrelmedir. Bu sorunu olan kişilerin ümitlerini kullanmaya çalışan bazı uyanıklar serum (eeose) adıyla piyasaya kozmetik ürünler sürmüş olsa da bu tür ürünlerin en küçük bir olumlu etkisi olması beklenmez. Boşa para kaybıdır. Saç dökülmesi tedavisi için üretilen % 5 minoxidil içeren ilaçalar (rogain, minoxil, rogan, minpecia) fırça yada ucu pamuklu çubuklarla kaşa sürülürse kalite artışı olma ihtimali vardır. Gözde tahrişe neden olma riski sebebiyle dikkatli olunmalı göze kaçmaması için özen gösterilmelidir.

Kaş dökülmesi ve diğer sorunları ile ilgili ayrıntılı bilgi için http://www.kasekimi.com/kas-dokulmesi-nedenleri

http://www.kasdokulmesi.com/kas-dokulmesi-neden-olur/
http://www.kasekimi.com
https://www.ideaklinik.com/kas-ekimi-fiyatlari.html
https://www.ideaklinikankara.com/kas-ekimi/

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Kaş neden dökülür” Yazısında 243 Yorum

 1. Dilşat says:

  Merhabalar hocam benimde 1 senedir kaş dökülmem var kaşıntı ve kepeklenme var ama kızarıklık yok benim hastalığım nedir acaba
  Dr.Muharrem Kaya
  seboreik dermatit olabilir.dermatologa görünün ,yada pruzon pomat kullanabilirsiniz

 2. melis says:

  Hocam iyi günler seboreik dermatit Var ve dermottı losyon kullanıyorum ama çok dökülen kaşlarım Var dermatiti azdırmadan kaş çıkması için ne kullanabilirim minoxsidil kullansam kendi doğal kaşım gibi çıkar mı
  Dr.Muharrem Kaya
  dermatiti azdırabilir.doğal yağları deneyebilirsin

 3. İrem says:

  Hocam kaşlarımda seboreik dermatit vardı çok şükür kullamdgm krem ile çok fayda gördüm çok rahatlattı şimdi çok nadir oluyo az az bnde haftada bir defa kremden sürüyorum tekrar eskisi kadar kötü olmasn diye sorum şöyle badem hint sarımsak yağı kullansam dçkülen kaşlarö için dermatiti azdırır mı bi sakıncası var mı ?
  Dr.Muharrem Kaya
  özellikle sarmısak dermatiti azdırabilir.uzak durun

  • İrem says:

   Teşekkür ederim hocam peki sarımsak haricinde diğerlerini badem ve hint yapını kullanabilirmiyim
   Dr.Muharrem Kaya
   kullanabilirsin

 4. Demet says:

  Hocam Merhabalar,
  Bundan 4 yıl önce sivilcelerim için zoretanin kullandım.Fakat kirpiklerimde beyazlamalar oluştu.Saç beyazlaması gibi kirpiklerimde beyazlıyor.Durduramıyorum 1-2 derken hızla çoğalmaya başladı.kaş diplerimde pul pul dökülüp seyrelmeye başladı.Vitamin yada biotin eksikliğinden olabilir mi?Hangi doktora gitmem gerekiyor?Siz ne önerirsiniz?Cevaplarsanız çok sevinirim..
  Dr.Muharrem Kaya
  apılacak bir şey varmı bilmiyorum, dermatologla görüşebilirsiniz.

 5. Anonim says:

  Merhaba kaşlarımın diplerinde beyaz kabuk gibi dmkülme var cildiyeye gittim kortizol içerikli ilaç verdi ama etkisini göremedim devam etmem gerekir mi birde diplerini bazen kendim temizlemeye calışıyorum kendim temizlemelimiyim kaş aldırmak dahada ilerlemesine neden olur mu
  Dr.Muharrem Kaya
  seboreik dermatit,climbazol içeren şampuan ve dermotto losyon kullanabilirsiniz

 6. Sevgi says:

  Hocam bwnim kaşlarımda bir senedir seboreik dermatit var bi çok losyom krem kullandım en son bi kremden bayağı fayda gördüm ama dermatitimin oldgu zamanlarda kaşlarım çok döküldü baya aralıklar oldu hazıe şimdi dermatitim böyle sakinlemişken çok nadir kabuk oluyo arrk kaş çkması için ne önerirmisniz kaş ekimi dışnda
  Dr.Muharrem Kaya
  sadece kaş çizgisine minoxidil yada procpil içeren sprey yada sadbe kullanabilirsiniz

 7. Haqsan says:

  Hocam bir sorum daha vardi ben normalde kara kasli kara gözlü kara saçlı yani sakal da dahil hep kara ama sakalimin çene kismi hep kızıl çıkıyor yanı hepsi çene kısmının hepsi sebebi ne olabilir
  Dr.Muharrem Kaya
  rengi o olduğu için

 8. Hasan says:

  Hocam 22 yasindayim yaklaşık 1 sene olacak kaşlarim saçım be kırpiklerim aşırı derecede dökülüyor ne yapmam lazım hangi doktara gitmem lazim yardımcı olursanız sevinirim
  Dr.Muharrem Kaya
  kan değerlerinize baktırın,sistemik hastalık yönünden araştırılmalısınız.

 9. Burak says:

  Yaşım 19. 6 ay önce birden kaşımın ortası döküldü fakat tamamiyle değil. İki ay sadbe kullandım 2 ay sonra kullanmayı bıraktım. 6. ay oldu olmayan bir iki yerden kaş çıktı fakat gözle görülür bir ilerleme yok çıkma ihtimali hiç yok mudur ?
  Dr.Muharrem Kaya
  kaşkıran olabilir.dermatologa görünün

 10. İyi günler hocam yaklaşık 15 gündür kaşlarım dökülüyor elimi her götürdüğümde 5-10 tel geliyor sebebi ne olabilir lütfen yardım edin
  Dr.Muharrem Kaya
  dermatologa görünmelisin

ular