Sağlıkta “kesin tedavi” , “% 100 başarı” , “saçınız çıkmazsa paranız iade” , “garantili” , “saçınızın sigortası” gibi aldatıcı kelimeler sadece şarlatanlar tarafından kullanılır.Saç dökülmeniz için ürün alacaksanız bu tğr cümlelere kanmadan bilimsel veriler ışığında ilaç almalısınız.
Öncelikle şundan emin olunmalıdır “kel” diyecek kadar saçlarınızı kaybettiyseniz yani Demirel gibi kafanız varsa saçlarınızın tekrar çıkma ihtimali yok diyecek kadar azdır, ne kullanırsanız kullanın sizi tatmin edici sonuç alamazsınız.
Bilinmesi gereken diğer bir şey şampuanların saç dökülmesi tedavisinde yeterli olmayacağıdır,biotinli şampuanlar kalite artışı sağlayabilir veya saw palmetto içeren şampuanlar bir nebze yararlı olabilir ama gerçek anlamda dökülme tedavisi şampuanla yapılamaz,Cüneyt Arkının saçlarına imrenip boşa beklentiye girmemelisiniz.
Saç dökülmesi sebebi tespit edilmiş tedavisinde yüksek başarı elde edilebilen bir hastalıktır yani sorununuza kozmetik bir sorun gibi değil tedavi edilebilir bir hastalık gibi yaklaşmalısınız.
Saç dökülmenizi tedavi etmek için şunlardan birini kullanabilirsiniz.
Procapil içeren spreyler;
Saç dökülmesine özel geliştirilmiş bir maddedir.Bayanlarda % 2 ,erkeklerde % 3 yoğunlukta olanları kullanılır,daha yüksek oranlarda satıldığı iddia edenler olsa da güven vermemektedir.Procapil içeren spreylerin tedavi başarısı % 85 civarındadır ve DHT yi engellediği için kullandıkça saç kalitesi artmaya devam eder ve dökülme olmaz.
Minoxidil içeren spreyler;
Aslında tansiyon tedavisi için hap olarak üretilmiştir saç dökülmesini durdurma yan etkisinden yararlanılmaktadır.Bayan ve erkek formu vardır.Tedavide başarısı % 80 civarındadır.DHT yi engellemediği için uzun süre kullanımda etkisi giderek azalır.
Biotin (B7 vitamini);
Dökülmeye çok etkisi olmaz daha çok kalite artışı sağlayarak saçta dolgunluk sağlar.
Xpecia tablet;
Saç dökülmesi ve kalite artışına yönelik bilimsel ve bitkisel içeriklere sahiptir,sprey kullanmak istemeyenlerin tedavisi için planlanmıştır,tek başına kullanıldığında % 78 ihtimalle saç dökülmesini dudurur ve tüyleşmiş kıllarda kalite artışı sağlar,spreylerle birlikte kullanımı halinde daha yüksek başarı beklenebilir.
Bunların dışında üretilen yüzlerce bitkisel ürün vardır ancak bu tür etkinliği bilimsel olarak kanıtlanmamış ürünler para tuzağı olmaktan öteye gidememektedir.

Benim aktaracaklarım bu kadar olup, birde Saç Ekimi alanında uzman isimlerden biri olan Op. Dr. Can İŞLER’in bu konuda yaptığı yoruma göz atmanızı öneririm. http://www.doktorcanisler.com/kelligin-cozumu-nedir/

 

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Kelliğe kesin çözüm” Yazısında 6 Yorum

 1. Yakup says:

  Iyi gunler. Maden muhendisiyim. Mesaim boyunca baret takmak zorunda kalıyorum ve yer altında çalışıyorum. Saclarim ince telli ve yaklaşık 7 senedir saç dökülme şikayetim var fakat bu şikayetim son 3 senedir daha da artti neredeyse kellik boyutuna ulaştı. Ailemde de keklik sorunu olanlar var. Nasıl bir tedavi yolu izlemeliyim ?
  Dr.Muharrem Kaya
  saçlı deriyi mümkün olduğunca temiz tutup havalandırmalısın.içeriği zengin hairforte sprey ve xpecia tablet başlayabilirsin.düzenli kullanmalısın

 2. Cuma says:

  Hocam ben proscar kullaniyorumm üç hafta etki erdemi yada baska urun kullanmaya gerek varmii
  Dr Muharrem Kaya
  başka ürünlerle destekleseniz daha iyi olur

 3. Erhan says:

  Hocam bide saclarim önceleri çabuk uzuyordu şimdi artık cok geç uzuyor
  Dr Muharrem Kaya
  kan değerlerinize baktırın,biotin kullanabilirsiniz

 4. Erhan says:

  Hocam 32 yaşındayım saclarimda 20 yaşından beri kepeklenme var 3 senedir saclarim dökülüyor her kuaföre gittiğimde saclarin kepekli bakmazsan dökülür diyorlar ve şuanda tepe bölgesinde biraz seyrelme olmus genetik saç dökülmesi yok bende alnimda saç dokulmemis sadece tepe bolgesinde seyreklik oluştu stesten ve kepekten dökülmenin oluştuğunu dusunuyorum saclarimin eskisi gibi canlı ,parlak , gur vede kepeksiz olmasını istiyorum bu mümkün müdür acaba . Ne yapmam gerekir tavsiyenize ihtiyacım var tesekkur ederim
  Dr Muharrem Kaya
  seboreik dermatit olabilir.dermatologa görünmelisin

 5. edibe karabiber says:

  Benim hic sacin yok kac kirpik vucuttaki bütün tüylerim yok oldu yardimci olabilirmisiniz alooesi tesisi kondu
  Dr.Muharrem KAYA
  🙁

 6. hakkı says:

  merhabalar benim saçlarım dökülüyor 2 aydır sarımsal yagı ve sarımsak sampuanı kullanıyorum ne yapmam gerekir yardımcı olurmusunuz iyi çalışmalar
  Dr.Muharrem KAYA
  ben bilimsel ürünler kullanmanızı öneririm

siput