Kelopesia adlı ilacın çıkacağını gazetelerden gördüm, bir inceleyeyim ona göre öneride bulunup bulunmayacağıma karar vereyim diye düşündüm ancak reklam amaçlı haberler dışında neredeyse hiçbir bilgi bulmadım. Kelopecia nın içeriği nedir hangi yolla saç dökülmesini durdurur bilgi yok. Tek bulabildiğim yazı sacilaclari.com sitesinden onu paylaşayım dedim.Kelopesia Türkiye’de daha ürün çıkmadan ismi çıkan bir krem. İçeriği ve hangi yolla etkili olacağı konusunda halihazırda bilgi olmayan ürün tanıtımı ciddi bir reklam atağıyla yapılıyor. Sacilaclari.com olarak bu konuda şimdilik bir şeyler yazalım ürün çıktığında içeriğine göre ayrıca yorum yapabiliriz. Yine keller için “kesin saç çıkaran ilaç” üretiliyor. Şimdiye kadar yüzlerce “kelliğe son veren” ilaç üretildi ama sokakta yürüken neredeyse erişkinlerin yarısı kel. Bu defa piyasaya verilecek ürün çok daha iddiali saç dökülmesini engelleyip yeni saç çıkardığı gibi aynı anda beyaz saçları da siyahlaştırıyormuş. Ama ne yazık ki ilacın üretim programını organize edip tanıtımını yapan Bedrettin Dalan’ın saçları hala bembeyaz. Ürün oldukça iddiali Yeditepe Üniversitesi Genetik ve Biyomühendislik Bölümü kelliğe kesin çözüm iddiasıyla yeni bir krem geliştirdiklerini açıkladı.

İstanbul Yedi tepe Üniversitesi’nin Kayışdağı Kampüsünde kellik kreminin tanıtıldığı bir basın toplantısını düzenlendi. Üniversitenin kurucusu Bedrettin Dalan’ın da katıldığı toplantıda Yeditepe Üniversitesi Genetik ve Biyomühendislik Bölümü Başkanı Prof Dr Fikrettin Şahin, geliştirdikleri kremle ilgili bilgi verdi. Sünnet derilerinin kök hücresinin, bütün hücre tiplerine dönüşebilme yeteneğine sahip olduğununu tespit ettiklerini söyleyen Şahin, Gördük ki bu hücreler çok özel. Besi ortamlarında farklı moleküller üretiyorlar. Diğer hücrelerin üzerine etkileri konusunda araştırma yaptık. Gördük ki bu hücrelerin markerları ile saç hücrelerinin markerları arasında benzerlik var. Bu hücrelerin saç üretmesiyle ilgili çalışma başlattık diye konuştu.

Kelopesia Hayvan Deneyi;

Bilimsel çalışmayı değerlendirirken şunu bilmek gerekir; Bu deneysel çalışmada anlaşılması güç bir durum var şöyleki; Hayvanın sırtını tıraş etmişler yani aslında hayvan zaten kıllı yani krem sürülse de sürülmese de zaten kıllar çıkacak, tıraş etmek kellik oluşturmak anlamına gelmez ki. İnsanlar da her gün sakal tıraşı oluyopr ve krem sürmedikleri halde yeniden çıkıyor J

3 yıllık çalışma sonucu elde ettikleri kremi ilk olarak hayvanlar üzerinde denediklerini ve iyi sonuçlar aldıklarını söyleyen Yeditepe Üniversitesi Genetik ve Biyomühendislik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Fikrettin Şahin, “Tıraş edilen farelerin sırtına formülü sürdük.12’inci günde hayvanların sırtının kılla kaplandığını gördük. Üstelik siyah farelerin yeni kılların çok daha koyu olduğunu gördük” dedi.

Bir diğer soru da beyaz kılları siyahlaştırıyor olması. Yine deneyde hayvanların siyah kıllarının daha siyah olduğu tespit edilmiş. Bu insanlardaki ağarmış saçların yeniden renkleneceğini göstermez, aslında bu da kılları değil tüketicinin gözünü boyayan bir iddia gibi görünüyor.

Görünen o ki; Şimdiye kadar uyanık kişilerin göz diktiği kellerin parasına bu defa bir vakıf üniversitesinin göz dikmiş olması ve daha kelopesia adlı ilaç çıkmadan 1 ay öncesinde tüm medyanın haber reklamlarla doldurulması çok ilginç bir durum. Özellikle Bedrettin Dalan’ın saçlarında renk değişimi olmaması kelopesia nın beyazlığa etkisi konusunda şüphe uyandırıyor.

Genel olarak bütün ilaçlarda olduğu gibi içeriği ve içeriğindeki maddelerle ilgili güvenilir bilimsel çalışmaların olup olmadığı incelenmeli ve ona göre karar verilmeli, “Yeditepe Üniversitesi çıkarmış kesin iyi gelir” diye hayallere kapılınmamalıdır.Burada ilk bakışta akla “Türk üniversitesi ilaç geliştirmiş desteklemek gerekir” gibi bir fikir gelmesi beklenir ancak bu güne kadar kelopesia gibi yüzlerce bu ve benzeri iddialarla çıkan ürünler hep hüsranla sonuçlandı, insan önermekte tedirginlik yaşıyor.

kelopecia

 

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Kelopesia Saç İlacı” Yazısında 2 Yorum

 1. osman albayrak says:

  İŞTE KELOPESIA NIN SAHTEKARLIĞI
  1. Vakıfın başında Bedreddin Dalan var ki bu adam dolandırıcııklarıyla ünlü, araştırın göreceksiniz
  2. Doktorumuzun söylediği gibi Dalan kel ve saçları beyaz. Ataların dediği gibi; kelin ilacı olsa başına sürerdi.
  3. Şafak Sezer medyada ününü Ratingini gezi olaylarında eylemci olup sonra 360 derece manevra yaparak, sonrada Erdoğana yalakalıkla kaybetmiş biri. Saçkarını ektirmiş şu sıralar.
  4. Fareler de deney yapmışlar, önce traş etmişler ve sonra 12 gün sonra kılları çıkmış.
  işte tuzak burda. Fareler kelmiymiş? kel olsa neden traş ediyorsun. Zaten kremsiz o kıllar çıkacak 🙂

  KANMAYIN, KANDIRMAYIN. AHLAK PARADAN DAHA ÖNEMLİ.

 2. ali says:

  teşekkür ederim bilgilendirdigniz için çok ğüzel yorumlamışsınız 🙂

monyet