Kuyruk sokumu dışında görülen ve kıl dönmesi (pilonidal sinüs) sınıfına sokulabilecek diğer hastalıklar da vardır, bulunduğu bölgeye göre farklı isimlerle anılır ve farklı tedavi edilir. Pilonidal sinüs denildiğinde kuyruk sokumundaki pilonidal sinüs dediğimiz hastalık akla gelir. Yaygın olarak kuyruk sokumu bölgesinde gelişir çok seyrek olarak ta göbek çukurunda oluşur. Kuyruk sokumundaki ilgili sayfada ayrıntılı şekilde anlatılmıştır.

göbekte kıl dönmesiGöbekte kıl dönmesi;

Göbek çukurunun salyangoz gibi helezonik yapısından kaynaklanan bir durumdur. Diğer dönmelerde olduğu gibi göbek çukurundaki kıllardan değil o civara dökülmüş tüy ve tozlardan meydana gelmektedir. Kilolu kişilerde çukur daha belirgin olduğundan daha sık görülür. Bölgeye dökülen tüy ve elbise tozu gibi yabancı cisimler göbek çukurunun derinliğine doğru ilerler burada cilt altına girerek iltihap ve apselere sebep olur. Tedavisi temizlik şeklinde yapılır ameliyat çok seyrek ihtiyaç duyulan bir durumdur. Ucu pamuklu çubukla her banyoda temizlemek tedavi ve tekrarını engellemek için yeterlidir. Haftalık temizlikle korunulabilir.

Koltuk altında kıl dönmesi;

Köpek memesi ( hidradenitis süpürativa ) olarak adlandırılır.Gerçek anlamda kıl dönmesi değildir. Koltuk altı kıllarının dibinde gelişen iltihapdır. İltihap apse şeklinde şişer ve büyür ciddi ağrıya sebep olur. Tedavisi apse yada iltihap gibi yapılır.İltihap olduğu dönemde antibiotik verilir apseleştiyse boşaltılır.Tekrarını en engellemek için kıllar kökünden alarak değil üstten kesilerek yapılmalıdır, kalıcı olarak kurtulmak için en eltili yöntem lazer epilasyondur. Bu bölgenin epilasyonunda en etkilisi alexandrite lazerdir

Kasıkta kıl dönmesi;

Batık olarak isimlendirilir. Bu da gerçek anlamda bir sinüs yoktur genellikle ağda ile depilasyon sebebiyle oluşur. Kılın yolunu şaşırıp içeri doğru büyümesidir. Genellikle ara sıra tüyler çıkar. Tedavide iltihap varsa antibiotik verilir apseleştiyse boşaltılır. Tekrarından korunmak için içerden çıkan uzun tüy kökünden çekilmemeli üst kısmı makasla kesilmelidir bu sayede kendine yeni bir yol yapar. Kalıcı olarak kurtulmak lazer epilasyonla mümkündür. Bölgenin epilasyonunda en etkili lazer alexandrite lazerdir.

sakalda kıl dönmesiSakalda kıl dönmesi;

Sakalın boyun bölgesi tıraş sebebiyle, bacaklardaki ağda ile depilasyonla oluşur genel yaklaşım kasık bölgesindeki gibi olmalıdır. Bir tür batıktır, bir veya çok sayıda sivilce çıkmış gibi görünür. İltihabi durum geriledikten sonra elektrikli makina kullanılarak tekrar etme ihtimali azaltılabilir. Cımbızla yanak bölgesini çekenlerde de görülebilir. Şakak bölgelerinde oluyorsa bu bölgelere lazerle epilasyon yaptırmak çözüm olabilir ancak görüntüden rahatsız olunmuyorsa buralarda elektrikli makineyle tıraş edilerek tekrar etme ihtimali azaltılabilir.

Burunda kıl batması;

Burun kıllarını çekerek alanlarda görülen bir tür kıl dibi iltihabıdır en doğru yaklaşım çekmemektir. Daha çok kılın dibinde iltihap olarak karşımıza çıkar. Stafilokokus adlı mikrop neden olmaktadır. Burun kocaman şişip komik bir görünüme neden olabilir. Tedavisi stafilokoklara etkili bir antibiotik kullanmaktır. Sorun olmadan antibiyotikle düzelir. Tekrarından korunmak için burun kılları kökünden çekerek değil de makasla keserek alınmalıdır.

bacakta kıl dönmesiBacakta Kıl Dönmesi;

Alanı geniş olduğu için vücudun en fazla kılla kaplı bölgesidir. Erkeklerde çok seyrek rastlanır ve sebebi pantolonun kıllara sürtünmesi sonucu dibini tahriş etmesi ve iltihaba sebep olmasıdır. Vakaların neredeyse % 99 unu oluşturan kadınlarda ise sebep daha farklıdır, jiletle temizlik, kıl dökücü krem, ağda, sir ağda, iğne epilasyonu, lazer epilasyon gibi işlemlerden sonra kılların yolunu kaybedip deri altında uzaması sonucu ortaya çıkar. En çok jelet kullananlarda ve ağda yaptıranlarda  görülür. lazer epilasyonda seyrek görülür ve kıllar giderek azaldığı için tekrar ihtimali de giderek azalır. En pratik çözüm lazerle tüm kılları kalıcı olarak yok etmektir.

Vajinada Kıl Batması;

Yine temizliğine bağlı olarak gelişen iltihabi durumlardır. Hassas alan olduğu için ağrısı fazla olur, yumuşak doku olduğu için de çok şişebilir. Bazen Bartholin kisti denilen kist şeklini alabilir. Tedavisinde antibiotik alınır. Kıla ulaşılabiliyorsa ucu dışarı çıkarılıp o şekilde bırakılmalıdır, kökünden çekilirse aynı noktada yeniden oluşur. Tekrarından korunmak için kılları temizleme tarzı değiştirilmeli çok sık oluyorsa lazerle yok edilmelidir.

Hastalıkla ilgili ayrıntılı bilgi için verilerin alındığı www.kildonmesi.com.tr sitesine bakabilirsiniz.

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Kıl Dönmeleri” Yazısında 2 Yorum

 1. Neriman says:

  Kizim 6 yasinda bu gune kadar ne bi akinti yada kasinti olmuyodu bugun kizarmis aciyo dedi oyuzden arastirdim bi danismak istedim
  Dr.Muharrem Kaya
  Doğuştan olan delikler genelde sorun yaratmadığı için tedavi planlanmaz ama kızarma varsa iltihap olabilir muayene olsa iyi olur

 2. recep says:

  Hocam benim 2 koltuğunun altinda da sivilce gibi bir şeyler çıkmış bn kil dönmesinden şüpheleniyorum kollarını havaya kaldirdigim zaman açıyor akıntı falan da yok bunun sebebi nedir hocam
  Dr.Muharrem KAYA
  o bölgede kıl dönmesi olmaz batık olabilir.kılları kökünden alma 3 ay kadar ve laser epilasyon yaptırabilirsin

domba