Kıl dönmesi diğer adıyla pilonidal sinüs dünyada en fazla ameliyat çeşidi olan hastalıklardandır ve 10 kadarı klasik ameliyat, 4 ü çağdaş pilonidal sinüs ameliyatları olmak üzere  14 farklı ameliyat tekniği ve bir de ameliyatsız yöntem olan sinüsotomi yöntemi vardır. Fenol veya gümüş uygulaması gibi ameliyatsız işlemlerden söz edilse de bunlar gerçek anlamda tedavi değil ağrıyan dişin ağrısını azaltmak için alınan ağrı kesiciye benzer şekilde o dönemde hastanın şikayetlerini azaltmaya yarar. Giriş delikleri ve sinüs yerinde kaldığı için tam bir tedavidsen söz edilemez.

Kıl Dönmesi Aveliyat Videosu
Videoda Solda mikro sinüsektomi (Modifiye Bascom ameliyatı) sağda flap ameliyatı yapılmaktadır.

Halihazırda bir çok klinikte yapılan ondan fazla ameliyat türü ve her ameliyatın avantaj ve dezavantajları vardır. Yukarıda izleyeceğiniz video da en yaygın yapılan iki ameliyatın yan yana kıyaslanmasını göreceksiniz. Ameliyatta göreceğiniz farklar hasta tarafından daha fazla algılanmaktadır
Örneğin soda izlediğiniz hasta işlem bitiminden 10 dakika sonra arabasını kullanarak işinin başına dönebilecekken sağda izleyeceğiniz ameliyatı olan kişi iki gün hastanede 10-15 gün evde yüzüstü yatmak zorundadır.

Pilonidal sinüs ameliyatı olmadan önce her ameliyatın olumlu ve olumsuz yönlerini iyi araştırmadan hangi yöntemle ameliyat olacağınıza karar vermemelisiniz. Geçmiş yıllarda olduğu gibi hastaneye gidip “ben kıl dönmesi amaliyatı olmaya geldim” demeyin, internetin size sunduğu sonsuz bilgilerden yararlanıp kendiniz için en uygun yöntemi doktorunuzdan özellikle isteyin.
Size “mikro sinüsektomi sizin için uygun değil açık yöntemle yaparız” diyen cerrahın söylediği ile ikna olmadan önce mikro sinüsektomi daha doğrusu çağdaş pilonidal sinüs ameliyatlarını yapan ve bu koınuda tecrübeli olan bir başka genel cerahın fikrini alın.
İzlediğiniz videodaki çağdaş ameliyatın avantajları
Aynı gün sosyal yaşama veya işe dönülebilir
İltihap riski azdır
Tekrar ihtimali düşük  % 3 civarıdır
Hastanede yatmak gerekmez
Klinik veya muayenehane şartlarında yapılabilir
Ağrı minimaldir
İstirahat gerekmez
Yatış pozisyonu önerilmez
Görünüz bir ameliyat izi kalmaz
Narkoz gerekmez, 2 cm yi uyuşturmak yeterlidir
Daha ekonomiktir
Dikiş aldırmak gerekmez
İŞlem sonrası refakatçiye ihtiyaç duyulmaz
Üç gün sonra banyo yapılabilir
Yara bakımı pansuman gerekmez. (sık uygulanan yöntemlerden açık bırakma ameliyatından sonra 4-6 ay pansuman gerekebilmektedir.)

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Kıl dönmesi ameliyatı” Yazısında 6 Yorum

 1. Özgür devran says:

  Hocam merhaba 2 ay önce mikrosinüsektomi ameliyatı oldum ve dikişlerim bi kere tutmadı yara kapanmadı kalın dikişle tekrar tutturdular ama hala 1 cm lik bir açıklık var iltihap kötü koku söz konusu değil sadece 1 kere hafif kanama oldu ne zaman kapanır çok canımı sıkıyor
  Dr.Muharrem Kaya
  mikrosinusektomi uygulamalrı klinikler arası fark edebiliyor.tedaviyi yapan hekiminizle görüşmenizi öneriirm

 2. ahmet says:

  hocam merhaba,
  benim kuyruk sokumu denen yerde degil kalçanın sağ lobunda orta kısma yakın bir yerde küçük bir şişlik var . kıl dönmesindeki gibi iltihap, koku vs olmuyor. yaklaşık 1 2 sene civarında ağrısı nüksedip sonra geçiyor.ama şişlik hep var. acaba kıl dönmesi mi sıkıntım bilemiyorum. otuturken sırt kısmına doğru (yayık) oturunca ve yatarken bazen sıkıntı yaşıyorum. ne yapmam hangi birime gözükmem gerekiyor. yardımlarınız rica.
  Dr.Muharrem KAYA
  bir an önce genel cerrahiye muayene olmalısın.tamam kıl dönmesi olabilir.hastalığın ilerlemeden apse oluşmadan tedavini yaptır.tedavi olmadan mikrosinusektomi yöntemini araştırmalısın

  • ahmet says:

   durumum için bir an önce genel cerrahiye gitmemi söylemişsiniz.
   sıkıntı büyük mü telaş ettim şimdi. yarına devlet hastanesine aldım randevu inşallah büyük bir şey çıkmaz.
   Dr.Muharrem KAYA
   bizim toplumumuzda hastalıklar hep erteleniyor.başta sivilce kadar olan şeyler tedavisi geciktirilip kocaman fistüle dönüşüyor.bu yüzden söyledim.bir an önce hastalığının tanısı konur ve tedavini planlarsın.merak edecek bişi yok

   • ahmet says:

    hocam ilginiz için teşekkürler sağolun

    • ahmet says:

     Hocam günaydın,
     dün tavsiyeniz üzere genel cerrahi doktoruna gözüktüm. şuanlık ameliyatlık birsey yok. bölgeyi traş et ve bi bant ismi söyledi bezden yapılma gibiydi , o bezle bölgeye ağda yapar gibi yapıştır beklet sonra çek dedi. peki böyle yaparak ameliyatı mı erteliyorum çözüm mü bulmuş oluyorum.
     hala soru işaretlerim var ve devletin doktorları hala hastalarının sorularına tam cevap veremiyor bunu anladım. sizinde görüşlerinizi almak isterim.
     Dr.Muharrem KAYA
     kıl dönmesi acil ameliyat gerektirmez ama bekletildikçe ilerler.apse oluşur ,tekrar eden apseler fistüle neden olabilir.bu nedenle tedavi olmalısın.tedavi olmadan önce normal yaşamına ara vermeni gerektirmeyen mikrosinusektomi yöntemini iyi araştırmalısın

 3. arma says:

  hocam meraba benim sıkıntım kuyruk sokumumda 1 cm uzunlugunda tam kalça ortasında siyahlık var ve 3 ayda bir agrı yapıyor ve çevreside agrıror otururken ,paçete ile sildiğimde iltahap ve kan karışımı bir leke çıkıyor ama herhangi bir şişlik ve görüntüde anormal bir durum yok kıl dönmesi olabilirmi…teşekkür ederim.
  Dr.Muharrem KAYA
  evet bahsettiğin bölgede kıl dönmesi olur.makat bölgesi hastalıklarına spesifik çalışan kliniklerde microsinusectomi yöntemi ile tedavini yaptırırsan zahmetsiz bir iyileşme süreci geçirirsin

kudanil