Kıl dönmesi tedavi edilmezse zamanla içeri giren kıl miktarında artış ve tekrarlayan iltihaplar sebebiyle ilerleyebilir, başlangıçta 1.derece iken zamanla 5. dereceye kadar ilerler. Genel olarak halkın kullandığı bir derecelendirme yoktur, daha çok
kıl dönmesi başlangıcı
İlerlemiş kıldönmesi
tekrarlamış kıl dönmesi şeklinde ifade edilir.
Bilimsel sınıflama kuyruk sokumu bölgesindeki bulgulara göre sınıflanır:

pilonidal sinüs derecesiKıl Dönmesi Dereceleri

Clas I: Belirti vermeyen delikler vardır. Bu hastalarda daha önce ne akıntı ne de apse öyküsü bulunur. Delikler hemen daima orta hatta yer alırlar. Biz bu hastalara iyi kişisel hijyen (sık banyo, temiz ve pamuklu iç çamaşırı, geniş ve rahat pantolon ile uzun süreli oturmaktan kaçınma) ve lokal kıl temizliği önerilir.Zahmetsiz tedavi için uygun bir dönemdir.
Clas II: Apse gelişmiş olgulardır. Bu apseler mutlaka orta hattın dışında, yandan kesilerek drene edilmeli ve mümkün olursa içerisindeki kıllar temizlenmelidir. Tedaviye sık pansuman ve oral antibiotiklerle tedavi edilir. Apse düzeldikten sonra cerrahi tedavi gerekir.
Clas III: Daha önceden apse drenajı ya da akıntı öyküsü olan naviküler bölge sınırları içerisinde bulunan deliklerle kendini belli eden PS olgularıdır. Eğer inflamasyon yoksa mikro sinüsektomi ameliyatı uygulanır.Bazen bu hastalarda bir sinüs ağzında kronik inflamasyon ve akıntı olabilir. Bu hastalarda
önce kronik iltihaplı sinüsün çıkarılması ve aynı seansta kılların mümkün olduğunca temizlenmesi daha sonra semptomların yatışmasını takiben Bascom girişimi yapılması başarıyla uygulanmakta olan bir yöntemdir.
Clas IV: Bir ya da daha çok sinüs ağzının kuyruk sokumu bölge sınırları dışında olduğu olgulardır. Bu hastaların öyküsünde birçok kez apse oluşumu, drenaj ve akıntı atağı vardır. Yine bu hastalarda bazı sinüs ağızlarında aktif iltihabi akıntı olabilir. Tedavi bu durumda iki aşamalı girişimdir. Eğer inflamasyon yoksa tek seansta Bascom prosedürü ve yan ağızların ayrı eliptik deri kesilerek  çıkarılması ve primer kapatılması önerilir.
Clas V: Pilonidal sinüs cerrahisi sonrası tekrar gelişmiş olgulardır. Önceki girişimin başarısızlığının en büyük nedeni hastanın naviküler bölge genişliğinin doğru tayin edilememesine bağlı olarak zamanla kalçaların arasında tekrar oluşmasıdır. Bu bakımdan ilk girişimde naviküler bölge sınırlarının doğru saptanıp lateralizasyonun ve sulkus düzleştirilmesinin hastanın anatomisine uygun şekilde yapılması gerekir.Biz önceki girişim ne olursa olsun bu olgularda Bascom prosedürünü veya eğer presakral yağ doku kaybı söz konusuysa Karydakis flebini uyguluyoruz. Ancak nüks bazen başarılı bir sulkus düzleştirmesi sağlanmışken de genelde orta hatta, katlantı yerlerine uyan noktalarda tek bir delik olarak ortaya çıkabilmektedir.
Kıl dönmeniz varsa zaman geçirmeden ameliyat olmalısınız çünkü hastalığın derecesi ilerledikçe yapılacak ameliyatta büyür. Mikro sinüsektomi, pit picking, sinüsotomi, boscom procedure gibi çağdaş ameliyat yöntemlerinde işinize ara vermeniz gerekmez, ameliyat bittikten 10 dakika sonra kendi imkanlarınızla klinikten çıkıp işinizin başına dönebilirsiniz.

Kıl dönmesinden nasıl korunulur

Kıl dönmesinden nasıl korunabilirsiniz?.Kıl dönmesi hastalığı cerrahi hastalıklar arasında en fazla tekrarlayan hastalıklardandır.Tedavi sonrası hastalığın tekrarlama ihtimalini azaltacak bakım önerileri.Diğer taraftan ailede bir kıl dönmesi hastasının olması kardeşlerinde olma ihtimalinin yüksek olduğunu gösterir bu sebeple ailede kıl dönmesi varsa diğer kardeşler bu önerileri alışkanlık haline getirmelidir.

– İlk banyonuzu 48 saat sonra yapabilirsiniz,ilk banyodan sonraki her banyonuzda tedavinin yapıldığı alana basınçlı duş tutun,vücudunuzda kullandığınız lif veya benzeri temizlik aracını o alandan da geçirin
– Her tuvalete gittiğinizde taharetlenirken elinizi ve tuvalet kağıdını işlemin yapıldığı kuyruk sokumu alanından da geçirin
– Sabah akşam her kıyafet değiştirdiğinizde iç çamaşırınızı indirip o arayı ıslak bir mendille silin
– Kılların o alana gelmemesi için atletinizi kilotunuzun dışında tutun.
– Kuyruk sokumu bölgeniz aşırı kıllıysa yukardan dökülecek kılların o bölgeye takılmaması ve yukarda ayrıntılı tarif ettiğim temizlik önerilerini daha rahat ve yeterli yapabilmeniz için 10 günde bir kıl dökücü krem veya başka şekilde kılları uzaklaştırın.
– Yukardan dökülen kılların araya girmemesi için atletinizi külotunuzun dışında bırakın.

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Kıl dönmesi derecesi” Yazısında Yorum Yok

kecoa