Kıl dönmesi (pilonidal sinüs) iltihabı doku içi iltihapları arasında gençlerde en sık görülen sorundur çünkü 18-25 yaşının en sık görülen cerrahi hastalığı kıl dönmesidir. Doku içindeki kıl yumağını saran zarın yırtılmasıyla ortaya çıkan mikrobik bir durumdur. İltihap oluştuğunda hasta bunu akıntı ve hafif ağrı şeklinde hisseder ancak akıntının önü tıkandığında yani kılın gidiş deliği kapandığında salgı doku içinde birikir ve iltihap giderek ilerler. İltihabın tedavi edilmemesi durumunda 2-4 günde giderek artar ve şişliğe sebep olur normalde şikayet yapmayan hastalık bu dönemde dayanılmaz ağrı yapar. Hasta ağrıdan oturamaz, sırt üstü yatamaz hale gelir. Bu şişlik kıl dönmesinin apsesi olarak değerlendirilir.

kıl dönmesi apsesiKıl Dönmesi İltihabı Belirtileri; İlk belirti ağrıdır ve giderek şiddetlenir, günler geçtikçe ağrıya şişlik eşlik etmeye başlar şişlik fark edilir hale geldiğinde ağrı çok artmıştır. Şişliğin dışarıdan görünen kısmında kızarıklık başlar, kızarık olan alanda ısı artışı vardır. Hala boşaltma işlemi yapılmadıysa artık vücutta da ateş yükselmesi olabilir, genellikle 38-39 derecelere kadar çıkabilir. Ağrı kesici ve ateş düşürücü haplar şikayetleri kısmen azaltsa da devam eder. Cerrahi müdahale yapılıncaya kadar artan şikayetler işlem yapıldığı anda % 70-80 oranında azalır. hastalar genellikle büyük sıkıntıyla uzandığı masadan “oh beee” diyerek kalkarlar yani dakikalar içinde ciddi rahatlama olur.
Kıl Dönmesi İltihabı Tedavisi; Mikrobik bir durum olduğu için akla antibiyotik kullanmak gelir ve genellikle başlanmış olur ancak kapalı alan olduğu için antibiyotik o alana ulaşamaz ve tedavide yetersiz kalır. Hastaların neredeyse tamamı ilerleyerek apseye dönüşür. Apse acil boşaltılarak tedavi edilmesi gereken bir durumdur ve tespit edildiğinde hemen cerrahi olarak boşaltılması önerilir eğer boşaltılmazsa 5-6 günde kendiliğinden boşalır ama bu süre boyunca doku hasarı ilerlemiş olur bu istenmeyen bir durumdur. Boşaltma işlemine ek olarak antibiyotik başlanır, tek başına antibiyotik tedavide yetersiz kalır.

Kıl Dönmesi Apsesi Video;

Apse cerrahi olarak boşaltıldıktan sonra dokunun toparlaması beklenir. Doku toparlama süreci olan 2 ayın sonunda pilonidal sinüsün kalıcı tedavisi yapılmalıdır. Her apse olması kıl dönmesinin biraz daha ilerlemesine sebep olur ve hastalık ne kadar ilerlerse ameliyatı da o oranda büyür, 10 dakikada ameliyat olup işe dönülebilecek mikro sinüsektomi, Bascom veya sinüsotomi gibi çağdaş ameliyatlarla tedavi olma şansı kalkar ve 12-15 gün yüz üstü yatmayı gerektiren klasik ameliyatların yapılması gerekebilir.

Kıl Dönmesi Apsesi Pansumanı; Önemli olan boşaltılmasıdır, pansumanın bir önemi yoktur, ertesi gün bir defa pansuman yapılması yeterlidir sonraki gün ve devam eden günlerde kişi banyo yapabilir, boşaltma bölgesini yıkayabilir. Çamaşırının kirlenmemesi için araya kağıt havlu koyması yeterli olur.

 

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Kıl dönmesi iltihap” Yazısında Yorum Yok

domba