Kıl dönmesi diğer adıyla pilonidal sinüs sessiz bir hastalıktır hastalar genellikle farkına varmadan uzun yıllar kıl dönmesi ile yaşarlar.Hastalar kıl dönmesi olduğunu sıklıkla kıl dönmesi iltihaplandığında  eklenen yeni bulgular sayesinde fark ederler.İltihap olduğunda şiddetli ağrı,bol miktarda akıntı ve şişlik gibi yeni bulgular ortaya çıkar.

İltihap olmadan kıl dönmesinin şu bulguları vardır ama gözden kaçtığı için fark edilemez.

Şu bulgulardan biri veya daha fazlası varsa kıl dönmesi akla gelmelidir.

*Kılın giriş deliği; Kıl dönmesinin olmazsa olmazı kıl giriş deliğidir çünkü delik olmadan kıl giremez.Delik bir kıl girecek kadar ince olabildiği gibi parmak girecek kadar geniş bir girişte olabilir.Kılların girdiği delik bir tane olduğu gibi dar veya geniş bir alana yayılmış şekilde çok sayıda da olabilir.

*Şişlik;hastalığın başlangıç süresi ve buna bağlı olarak içeri giren kıl ve diğer yabancı cisimlerin miktarına bağlı olarak bir mercimek kadar olabildiği gibi ceviz kadar da olabilir.Apse oluştuğunda şişlik portakal büyüklüğüne kadar artabilir bu durumda dayanılmaz düzeyde ağrıda vardır.

*Ağrı;İltihap döneminde çok ciddi düzeylerde ağrı olabilir ancak iltihap yoksa sinüsün ezilmesine bağlı hafif bir ağrı olur.Ağrı daha çok otururken ve sırtüstü yatarken ortaya çıkar.

*Akıntı;Cilt altındaki kılları eritmek için vücudun yaptığı bir salgıdır (salgı kılı eritemez),yine kıl miktarına ve mikrop eklenip eklenmediğine göre değişir.İltihap yoksa günde birkaç damla şeklinde çamaşırı kirletir ve ciddi sorun yaratmaz mikrop eklendiğinde akıntı çok artar.

*Kanama;Kıla karşı vücudun yaptığı hassas dokunun parçalanmasından olur,ciddi düzeyde kanama olmaz daha çok çamaşırı kirletme şeklindedir.

*Pis koku;İltihabi akıntının kokusudur.Akıntı kalçaların arasında birikerek çevreyi rahatsız edebilecek düzeylere varabilir.

*Kaşıntı;İltihabın o alandaki ciltte yaptığı tahrişe bağlıdır.

*Küçük çıkıntı (meme);Akıntının olduğu deliğin etrafında vücudun korunmak amacıyla oluşturduğu bir dokudur.Granülasyon dokusu denilen

zarif bir çıkıntıdır.Kanama yapabilir.

*Çıkış deliği;Cilt altında oluşan akıntının çıktığı deliktir,sinüs ağzı da denir.Giriş deliğinden uzak mesafelerde çıkış deliği olması hastalığın ilerlediğnin bulgusudur.Çıkış deliği alttan tünelle sinüs ve giriş deliği ile ilişkilidir.Eskiden boya verilerek yapılan tespit bu ilişkinin ortaya konması içindi.Artık uygulanmamaktadır.

Bu belirtiler fark edildiğinde uzmana muayene olunup tedavi planlanmalıdır çünkü erken dönemde ameliyattan on dakika sonra işe dönülebilecekken ilerleyen vakalarda 15 gün yatak istirahatı gerekmektedir.Ameliyat sonrası tekrar etme ihtimali primer kapama denilen yöntemde  % 40 lara kadar çıkabilmekteyken yeni mikro sinüsektomi yöntemiyle tedavi edilenlerde  % 3 civarındadır.

Kıl dönmesi varlığından emin olunamıyorsa muayene ettirilmelidir.

kıl dönmesi nasıl anlaşılır

.
Kıl dönmesi ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayın.

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Kıl dönmesi nasıl anlaşılır” Yazısında Yorum Yok

anjing