Genellikle tesadüfen tespit edilen bir hastalıktır.Kıl dönmesi sessiz bir hastalıktır hastalar genellikle farkına varmadan uzun yıllar kıl dönmesi ile yaşarlar.Hastalar kıl dönmesi olduğunu sıklıkla kıl dönmesi iltihaplandığında eklenen yeni bulgular sayesinde fark ederler.İltihap olduğunda şiddetli ağrı,bol miktarda akıntı ve şişlik gibi yeni bulgular ortaya çıkar.İltihap olmadan kıl dönmesinin şu bulguları vardır ama gözden kaçtığı için fark edilemez.
Şu bulgulardan biri veya daha fazlası varsa kıl dönmesi akla gelmelidir.
-Kılın giriş deliği; Kıl dönmesinin olmazsa olmazı kıl giriş deliğidir çünkü delik olmadan kıl giremez.Delik bir kıl girecek kadar ince olabildiği gibi parmak girecek kadar geniş bir girişte olabilir.Kılların girdiği delik bir tane olduğu gibi dar veya geniş bir alana yayılmış şekilde çok sayıda da olabilir.
-Şişlik;hastalığın başlangıç süresi ve buna bağlı olarak içeri giren kıl ve diğer yabancı cisimlerin miktarına bağlı olarak bir mercimek kadar olabildiği gibi ceviz kadar da olabilir.Apse oluştuğunda şişlik portakal büyüklüğüne kadar artabilir bu durumda dayanılmaz düzeyde ağrıda vardır.
-Ağrı;İltihap döneminde çok ciddi düzeylerde ağrı olabilir ancak iltihap yoksa sinüsün ezilmesine bağlı hafif bir ağrı olur.Ağrı daha çok otururken ve sırtüstü yatarken ortaya çıkar.
-Akıntı;Cit altındaki kılları eritmek için vücudun yaptığı bir salgıdır (salgı kılı eritemez),yine kıl miktarına ve mikrop eklenip eklenmediğine göre eğişir.İltihap yoksa günde birkaç damla şeklinde çamaşırı kirletir ve ciddi sorun yaratmaz mikrop eklendiğinde akıntı çok artar.
-Kanama;Kıla karşı vücudun yaptığı hassas dokunun parçalanmasından olur,ciddi düzeyde kanama olmaz daha çok çamaşırı kirletme şeklindedir.
-Pis koku;İltihabi akıntının kokusudur.Akıntı kalçaların arasında birikerek çevreyi rahatsız edebilecek düzeylere varabilir.-Kaşıntı;İltihabın o alandaki ciltte yaptığı tahrişe bağlıdır.
-Küçük çıkıntı (meme);Akıntının olduğu deliğin etrafında vücudun korunmak amacıyla oluşturduğu bir dokudur.Granülasyon dokusu denilen zarif bir çıkıntıdır.Kanama yapabilir.
-Çıkış deliği;Cilt altında oluşan akıntının çıktığı deliktir,sinüs ağzı da denir.Giriş deliğinden uzak mesafelerde çıkış deliği olması hastalığın ilerlediğnin bulgusudur.Çıkış deliği alttan tünel ile sinüs ve giriş deliği ile ilişkilidir.Eskiden boya verilerek yapılan tespit bu ilişkinin ortaya konması içindi.Artık uygulanmamaktadır.
Bu belirtiler fark edildiğinde uzmana muayene olunup tedavi planlanmalıdır çünkü erken dönemde ameliyattan on dakika sonra işe dönülebilecekken ilerleyen vakalarda 15 gün yatak istirahatı gerekmektedir.
Kıl dönmesi hastalığında en önemli sorun tekrar etme ihtimalidir ve hangi ameliyatla tedavi olunacağına karar vermeden iyi araştırılmalıdır çünkü tekrar ihtimali yöntemlere göre % ile % 47 arasında değişmektedir.
kıl dönmesi nasıl anlaşılır

https://www.ideaklinikankara.com/kil-donmesi/

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Kıl dönmesi nasıl anlaşılır” Yazısında 1 Yorum

  1. sezgin says:

    merhaba hocam benim bu tarihten 3 ay önce kuyruk sokumumda müthiş derecede bir acı vardı aynada kontrol ettiğimde kuyruk sokumumda kızarıklık oldugunu gördüm otururken kalkarken yürürken sürekli canımı yakıyordu muayene için gittiğimde kıl dönmesi teşhisi kondu bana başka bir doktorun daha görmesi gerektiğini ve iki gün sonra bahsedilen doktora gittim oda kontrol ettiğinde kıl dönmesi olmadığını söyledi. aralık ayının sonunda aynı kızarıklık aynı acı tekrarladı tabi bu acuıar varken agrılarımda oluyor sürekli ocak ayının sonunda bu acı tekrar başladı ve bu defa iç çamaşırımda nokta nokta pembemsi renkte lekeler vardı ağrılarım sürekli oluyor kızarıklık son üç aydır o ayların sonlarında tekrarlıyor bunun belirtisi yada teşhisi nedir yardımcı olursanız sevinirim
    Dr.Muharrem KAYA
    makat hastalıkları konusunda uzmanlaşmış genel cerrahi uzmanlarının çalıştığı proctoloji klinikleriyle görüşün.onlar spesifik çalıştıkları için bu konuda size daha çok yardımcı olacaklardır

badak