Her ameliyattan sonra bir şekilde bakım gerekir,kıl dönmesi ameliyatı sonrası yara bakımı ve pansumanı ameliyat kadar önemli olabilmektedir.Pansuman uygulaması yapılan ameliyat tekniğine göre tekrar ihtimalini çok değiştirir.Yeterli ve zamanında pansuman yapılmaması yaraya tekrar kıl girmesine ve yaradan kıl girmeside hastalığın tekrarına sebep olabilmektedir.
Kıl dönmesi ameliyatı sonrası yapılan tekniğe göre 0-15 gün arası istirahat gereksiniminden doğan iş gücü kaybı yanında pansumanlarda iş gücü kaybına sebep olabilmektedir.Klasik ameliyat ve buna benzer flap ve karidakis ameliyatları sonrası dikişler 12-15.günlerde alınıp pansuman uygulamasına son verilir.Ama açık bırakma tekniğinde hasta işine erken dönsede 4-5 ay boyunca pansumanlara devam etmesi gerekir.Bu pansumanlar göz ardı edilebilir gibi görünsede hasta her gün bir sağlık kuruluşuna gidip pansuman yaptırmak zorunda kalabilir.Aylarca sürebilen bu dönemde hasta her pansumanda acı duyar ve zaman kaybeder.Diğer taraftan küçük miktarlardada olsa ekonomik kayıp ve sağlık kuruluşuna iş yüküdür.
Micro sinüsektomi (Bscom ameliyatı) yönteminde yara bakımı ve pansuman farklıdır.Pansuman önerilmez hasta ameliyattan 10 dakika sonra işine dönebilir yasaklanan tek şey ilk 48 saat banyodur.2.günün sonunda hasta ameliyat bitiminde konan pansumanı kendi alır ve banyosunu yapar.Banyo sonrası tekrar pansuman önerilmez.Tekrar kontrol gerekmez.Alınabilecek dikiş yoktur.
Pansuman esnasında kan ve alışılmadık akıntı görülmesi uzman kontrolü gerektirir özellikle akıntının kokulu olması iltihap olduğu yönünde bulgudur ve yaraya uzman müdahalesi gerekebilir.Ameliyat yerinde iltihap gelişmesi yaranın tekrar açılmasını gerektirebilir yada yara kendiliğinden açılabilir.Her iki durumda da hastalığın yeniden oluşma ihtimali çok artar.
Açık bırakma ameliyatları sonrası ve kapalı yapıldığı halde açılan ameliyatlardan sonra genel olarak sağlık kuruluşunda pansuman yaptırılsada hastanın evde kendinin bakım yapması iyileşme hızını çok artırır.4-5.günden sonra günde 2 defa banyoda ameliyat bölgesine duş tutmak veya leğene konan sabunlu su ile bol su boca ederek yıkamak yara iyileşme süresini günaşırı pansuman uygulamasının yarısına kadar düşürmektedir.Yıkamanın bu olumlu etkisi şu şekilde izah edilebilir;açık yarada % 100 ihtimalle iltihap olur seyrek pansumanlarda iltihap sadece 2 günde bir uzaklaştırılır ve yara nerdeyse sürekli iltihaplıdır sık yıkama işleminde ise iltihapsız dönemler çok daha uzun olur.İltihap yara iyileşmesini olumsuz etkilediği için iyileşme süresi kısalır.
Micro sinüsektomi (Bscom ameliyatı) yönteminde yara bakımı ve pansuman farklıdır.Pansuman önerilmez hasta ameliyattan 10 dakika sonra işine dönebilir yasaklanan tek şey ilk 48 saat banyodur.2.günün sonunda hasta ameliyat bitiminde konan pansumanı kendi alır ve banyosunu yapar.Banyo sonrası tekrar pansuman önerilmez.Tekrar kontrol gerekmez.Alınabilecek dikiş yoktur.
Hangi ameliyatı yaptıracağınızı araştırırken ameliyat sonrası uğraşıları da hesaba katmalısınız.

kıl dönmesi pansumanı nasıl yapılır

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Kıl dönmesi pansumanı nasıl yapılır” Yazısında 5 Yorum

 1. Barış says:

  Iyi günler hocam 18.04.2016 tahrihinde kıl donmesi ameliyati oldum suan 3 gundur olmusum yarin 4 gun oluvak hocam son 2 3gun cok aqriyodu kaşiniyodu yaniyodu suan hic bir aqrim yok hocam kiloluyum yani tekrarlama gibi bi durum warmi yoksa yokmu bunu oqrenmek istiyorum lokal aneztesi oldum pasunmanlarimi duzenli olarak yapiyorum az cokta hareket ediyorum dikislarim atilma bi luksu warmi?
  Dr.Muharrem KAYA
  genel hijyene dikkat eder tekrar kıl girişini önlersen sorun olmaz

  • Barış says:

   Tamam hocam cok saol

  • Barış says:

   Hocam bi sorum daha olacak dikişlerimi aldiktan sonra. Tekrar aqri falan yapar mi yani 15 gün sonra iylesirmi yoksa yok ayrıca şuan aqrim yok sadece ayaqa kalktiqimda biraz aqrim war ara sıra kaşıntı yapiyo yani íylestiriyor onu biliyorum da peki top falan oynayabilir miyim yada havuzda falan yuzebilirmiyim kosabilirmiyim ayrintili bi şekilde cevap verseniz çok mutlu olacam saygilar hocam
   Dr.Muharrem KAYA
   Dikiş alındıktan sonraki gün yüzebilirsiniz, ağrı giderek azalır

   • Barış says:

    Hocam bugun 9.günüm sey hocam artik pansumana dewam ediyimmi yoksa etmiyimmi ben baktimda diyolar 10gun olduktan sonra pansumani kesin yapmayin duş alabilirsiniz oyle bisey warmi hocam yoksa dikisleri aldiktan sonrami duş alacaz ?
    Dr.Muharrem KAYA
    klasik ameliyatlarda yöntemler çok farklı ve doktorlarında yaklaşımı çok farklı olabiliyor.bu nedenle hekiminizin önerilerini almalısınız,yanlış birşey yapmamak adına

 2. küba says:

  iyi günler hocam. ben bir hafta kıl dönmesi ameliyatı oldum. doktorum bana pansuman yapılmayacak sadece bir hafta boyunca duş alacaksın dedi. ben dediği gibi yaptım fakat evde kendim batikon ile pansuman yaptım.şimdi dikişerim açıldı ve pansuman yapmalıyım yoksa hemen doktora mı gitmeliyim ,? ya da dikişler pansumana dayalı mı açıldı?
  Dr.Muharrem KAYA
  önemli bir durum değil ama doktorunuzla görüşseniz daha iyi

burung