Kıl dönmesi klasik ameliyatlarından biri de romboid flep ameliyatıdır. Romboid kelime anlamı olarak eşkenar olmayan kare şeklini tarif eder, en uygun tanımlama “ baklava dilimi “ şeklidir flep ise kaydırılacak parçaya denir. Yani baklava dilimi şeklinde yapılan deri kaydırma işlemidir. 7-8 çeşit flep ameliyatlarından sık yapılan bir türüdür ve diğerlerinden ciddi bir farkı yoktur.limberg flep
Çıkarılan geniş doku parçasının oluşturduğu açıklığı yandaki cildi çekerek kapatmak yerine yan tarafından cilt kaydırılır temel amaç gerginliğin azaltılmasıdır. Gerginlik daha az olunca ağrı, yara açılması, tekrarlama gibi sorunlar daha az görülür.Aslında sorun 1 cm lik bir alandadır ama ameliyatın tekniği gereği çok abartılı düzeyde kesik yapılmaktadır. Öyle ki çıkarılması gereken kısım 1-2 santimetre küp iken 20-50 cm küp doku çıkarılır, çıkarılan dokunun % 90 lık kısmı gereksiz yere çıkarılan sağlıklı dokudur. Bascom, mikro sinüsektomi, pit picking gibi ameliyatların tarif edilmesiyle uygulayıcısı giderek azalmaktadır. Bunun en önemli sebebi hastaların genellikle genç olması sebebiyle aktif yaşamlarına haftalarca ara vermek istememeleridir.
Romboid flep ameliyatı şu olumsuzluklara sebep olur;
-Abartılı ameliyat izi kalır (özellikle kadınlar için son derece rahatsız edici olur)
-Dren konduğu için 2-3 gün hastanede yatmayı gerektirir.
-30-40 dikiş atıldığı için 12-15 gün yatak istirahatı gerektirir.
-Çok yer kesildiği için kanama, iltihaplanma, yara açılması gibi sorunlar olabilir
Çok ilerlemiş class 5 vakalar dışındaki kıl dönmelerinde son derece gereksizdir, daha az doku hasarı olan ameliyatlar tercih edilmelidir.
Özetle; romboid flep nasıl yapılır
Genel olarak değerlendirildiğinde gerçekte 1-2 cm lik alanda olan hastalıklı dokuyu almak için 20 – 40 cm lik cildi kesmek son derece gereksiz bir uygulamadır. Yöntemleri iyi araştırmadan karar vermemelisiniz. Unutmayın hepsinin birbirine üstünlüğü olan 10 dan fazla ameliyat çeşidi vardır. Siz kendinize en uygun olanı yaptırmalısınız.

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Kıl dönmesi romboid flap ameliyatı” Yazısında Yorum Yok

kodok