Pilonidal sinüs (Kıl dönmesi) hastalığının tedavisi genel cerrahi uzmanı tarafından yapılır. Pilonidal sinüsü olan hastalar sıklıkla sivilce çıktığını düşünerek cildiye (dermatoloji) veya düşme sonucu kuyruk sokumu kemiğinin zedelenmiş olabileceğini düşünerek ortopedi bölümüne giderler. Gittiği doktorun aklına kıl dönmesi gelmezse yanlış teşhisle yanlış tedavi uygulayabilir.
Kıl dönmeniz varsa öncelikle konunun uzmanına gitmelisiniz, kıl dönmesi varsa tedavisini yapacaktır ancak cilt veya kemik rahatsızlığı varsa ilgili branşa sevk eder. Kuyruk sokumu şikayetlerinin % 99 u bu hastalık kaynaklıdır.

Kıl Dönmesine Hangi Bölüm Bakar
Hastalığın asıl uzmanlık alanı proktoloji branşıdır. PROKTOLOJİ (PROCTOLOJİ) makat ve civarı bölgenin hastalıkları teşhis ve tedavisi ile ilgilenen branştır. Bölge hastalıklarıyla ilgilendiği için doğal olarak pilonidal sünüs konusunda da tecrübeli olurlar. Bu branş uzmanına proktolog denir.

Hastanın yaşadığı yerde proktolog yoksa bu durumda genel cerrahla görüşülmesi gerekir.

Hangi bölüme giderseniz gidin doktorunuza bu hastalığın tedavi yöntemleriyle ilgili sorular sorup en doğru ameliyat yöntemiyle tedavi olmaya çalışırn. Unutmayın pilonidal sinüsün 15 farklı cerrahi tedavi yöntemi vardır. Yöntemler arasında sizin yönünüzden bakıldığında çok ciddi farklar vardır. Örneğin açık bırakma yönteminden sonra 4-6 (ameliyatınızı yapan doktor 1-2 ayda kapanır dese de bu güne kadar 4 aydan önce kapanan görüldüğü çok seyrektir) ay gün aşırı pansumanlara gitmeniz gerekir oysa çağdaş ameliyatlardan sonra aynı gün işinize gidersiniz ve hiç pansuman yaptırmanız gerekmez, hatta 3 gün sonra banyonuzu bile yapabilirsiniz.

Pilonidal Sinüs Ameliyatı Videosu

Videodan da net bir şekilde göreceğiniz gibi abartılı fark vardır. Bu izlediğiniz farklar işlem sonrası hastanın yaşam kalitesinde çok değişik şekillerde etki yapmaktadır.
Diğer taraftan kuyruk sokumu şikayetinin zamanında muayene ettirilip tedavi edilmemesi halinde hastalık daha ileri seviyelere ilerleyebilir.

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Kıl Dönmesine Hangi Bölüm Bakar” Yazısında 2 Yorum

 1. ahmet says:

  merhaba ben daha önce kıl dönmesi amelyat oldum yaklaşık 10 sene oldu
  son 2 gündür buyuk adetimi yptığım yerde şişlik var otururken ağrı yapıyor kıl dönmesi tekrarlana olsılıği
  olabilirmi
  Dr.Muharrem Kaya
  tekrarlamış olabilir.muayene ile değerlendirilmeli,

 2. nurettin says:

  Kuyruk sokumu olduğu bölgede sertlik var 3 gündür ve oturduğum zaman bu bölgede ağrı oluyor yatakta dönerken veya tuvalette bile acı yaşamaya başlıyorum bariz bi kıl dönmesi gözle görünür şekilde yok ama beni çok rahatsız ediyor ve acı hisediyorum sağ tarafta büyük bi sertlik var ne yapmalıyım tesekkurler
  Dr.Muharrem KAYA
  genel cerrahiye muayene olmalısın.tedavi öncesi mikrosinusektomi yöntemini araştırmalısın

sapi