Pilonidal sinüs (Kıl dönmesi) hastalığının tedavisi genel cerrahi uzmanı tarafından yapılır.Kıl dönmesi olan hastalar sıklıkla sivilce çıktığını düşünerek cildiye (dermatoloji) veya düşme sonucu kuyruk sokumu kemiğinin zedelenmiş olabileceğini düşünerek ortopedi bölümüne giderler.Gittiği doktorun aklına kıl dönmesi gelmezse yanlış teşhisle yanlış tedavi uygulayabilir.
Kıl dönmeniz varsa öncelikle konunun uzmanına gitmelisiniz,kıl dönmesi varsa tedavisini yapacaktır ancak cilt veya kemik rahatsızlığı varsa ilgili branşa sevk eder.Kuyruk sokumu şikayetlerinin % 99 u bu hastalık kaynaklıdır.
Diğer taraftan kuyruk sokumu şikayetinin zamanında muayene ettirilip tedavi edilmemesi halinde hastalık daha ileri seviyelere ilerleyebilir.

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Kıl dönmesine hangi bölüm bakar” Yazısında 1 Yorum

  1. nurettin says:

    Kuyruk sokumu olduğu bölgede sertlik var 3 gündür ve oturduğum zaman bu bölgede ağrı oluyor yatakta dönerken veya tuvalette bile acı yaşamaya başlıyorum bariz bi kıl dönmesi gözle görünür şekilde yok ama beni çok rahatsız ediyor ve acı hisediyorum sağ tarafta büyük bi sertlik var ne yapmalıyım tesekkurler
    Dr.Muharrem KAYA
    genel cerrahiye muayene olmalısın.tedavi öncesi mikrosinusektomi yöntemini araştırmalısın

penyu