Kılcal varis kıl kadar ince varisleri tarif eder. Normalde görünmeyecek kadar damarların cildin altında görünür hale gelecek kadar genişlemesidir. Çapları 1 mm nin onda biri kadar olabildiği gibi 1.5 mm kadar olanlar bu sınıfa girer daha kalın olanlara retiküler veya kalın varisler denir.
Kalınlığından bağımsız olarak kırmızı veya mora çalan mavi renkli olabilir. Bu da bacak estetiğinde ciddi görsel kirlilik yapar. Erkeklerde çok önemsenmeyen bu durum kadınlarda özellikle etek giyen kadınlarda ciddi sosyal sorun yaratabilmektedir.

Nerelerde olur ?burunda kılcal damar
Aslında damar olan her yerde olur ama özellikle şuralarda görülür
Bacaklar
Ayak bilekleri
Burun ucu
Yüz bölgesi özellikle elmacık kemiklerinin üstü
Burun içi (burunda kanama yapar)
Çok seyrek olarak ellerde görülür

Tedavi Seçenekleri
Farklı yöntem ve teknolojiler vardır
Radyofrekansla ile tedavi; En başarılı ve pratik yöntemdir. Radyo dalgalarının çok ince iğne ile damara iletilmesi lazerle kılcal damar çatlaması tedavisişeklinde yapılan bir tedavi şeklidir. Damara uygulanan bu enerji damarın ısınarak tahrip olmasını sağlar, tahrip olan damar vücut tarafından emilerek yok edilir. Tedavi genellikle tek seansta tamamlanır ve sonuç kesindir. Uygulamada hafif acı olabilir. Radyo frekans daha çok damar cerrahisi merkezlerinde bulundurulmaktadır. Devlet hastanelerinde bu tür estetik yönü ağır basan durumlar tedavi edilmemektedir.

Kılcal damar köpük tedavisi;
İğne girebilecek kadar olanların yok edilmesinde kullanılır, ilaç damara verilir ve mümkün olan hepsine dağıtılmaya çalışılır. Başarı oranı yüksektir ve herkese uygulanabilir. Köpük yöntemi kalın olanlarda da yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

Mikro Skleroterapi
Kılcal damar çatlamalarının tedavisi için en son geliştirilen ve en etkili yöntemdir. Kılcallar çamaşır suyu ile yıkıyormuşçasına saniyeler içinde kaybeder. Mikro skleroterapide en önemli şey yapan kişinin bu yöntem konusunda ne kadar tecrübeli olduğudur.

Lazerle Varis Tedavisi :
Yüksek ısı taşıyan bir tür ışıktır. Uygulandığı alanda deriyi etkilemeden daha derindeki koyu renkli kısımları ısıtarakayakta varis yok etme şeklinde etkilidir. Lazer uygulamaları daha çok varis tedavisine yoğunlaşmış kliniklerde uygulanmaktadır.
Cildin üzerinden uygulanan ışık cilde zarar vermeden geçer ve daha derindeki renkli (kırmızı-mor) alanları ısıtarak (termokoagülasyon) damarın tahrip olmasını sağlar.Tahrip olan bu damar vücut tarafında yok edilir ve sonsuza kadar yok edilmiş olur.
Tüm bu yöntemlerde başarı kesindir, uygulanan damar çürük dişin çekilmesi gibi mutlak etkidir.

Kılcal Varis Tekrarlar mı ?
Yukarda bahsedildiği gibi çürük dişin çekilmesi şeklinde bir etki olduğu için tekrarlamaz ancak nasıl bir dişin çekilmesi başka dişlerin çürümesine engel olmuyorsa benzer şekilde yıllar içinde başka damarlarda yeniden ortaya çıkabilir. Bu tekrarlama değil yenilerinin çıkmasıdır.

kılcal damar tedavisi kaç liraSGK Kılcal Damar Tedavilerini Karşılar mı ?
Evet SGK anlaşmalı kliniklerde yapılanların bir kısmını karşılar, ancak hastadan katkı payı alınır. Alınacak katkı payı hastalığın yaygınlığına ve kliniklerin fiyat politikasına göre değişmektedir.
Varis İlaçları ;
İnternette bir çok ürün özellikle krem satışı yapılmaktadır ancak kesinlikle hiçbir etkisi olmaz. İlaçlardan fayda beklemek hüsranla sonuçlanır. İyileştirici etkisi yoktur ancak şikayetleri azaltabilir. Bunu ağrıyan çürük diş için ağrı kesici almaya benzetebiliriz.

Kılcal Damar Hangi Bölüme Girer ?Kalp damar cerrahisi branşına girer, bazı güzellik merkezleri tedavi ettiğini yazsa da son derece riskli bir seçim olur çünkü kalın olanlara dokunmayacakları için sorun tam anlamıyla çözülmemiş olur. Bazı hastanelerin radyoloji gibi farklı klinikleri de bir şeyler yapmaya çalışsa da asıl branş kadar başarılı olamaz.Tüm hastalıklar gibi bu hastalıkta da teknolojinin olduğu spesifik kliniklerden hizmet almanız daha çok memnun kalmanızı sağlayacaktır.

Kılcal Damar Tedavi Ücreti ; Ayrıntılı fiyatlar için http://www.ideaklinik.com/tedavi-ucretleri.html linkine bakılabilir.

Varis Tedavi Ücreti

Burada yazılacak olan tedavi ücreti tüm varis tedavi merkezlerini bağlamaz sadece bilgilerin alındığı İdea Kliniği bağlayan fiyatlardır. Varis tedavi ücreti bir çok faktöre bağlı olarak çok değişebilmektedir.

Bunlar;

Hastanın resmi kurum üyeliği; Resmi kurum (SGK vs) üyelerine % 50oranında indirim uygulanır.

Varisin yaygınlığı; Hastalık bir bacakta dar alanda olabileceği gibi her iki bacağını tümüyle saracak kadar yaygın olabilmektedir. Yaygınlık ücreti etkileyen en önemli faktördür.

Varisin tipi; Kılcal varisler, retüküler varisler ve kalın varislerin tedavi ve takipleri birbirinden farklıdır, farklı teknolojiler ve yöntemler kullanılması ücretler de yansımaktadır.

Varisin yeri, genişliği ve uzunluğu; Daha geniş damarların tedavisi daha zor ve uzun olabilmektedir aynı durum uzunluk içinde geçerlidir. Kalın olanlarda ek teknolojiler kullanmak gerekebilmektedir.

Tedavide kullanılacak teknoloji veya teknikler; Damarın durumuna göre lazer veya radyo frekans yada her ikisi kullanılabilir bunun yanı sıra aynı kişiye köpük veya skleroterapide gerekebilir. Kalın olanlarda yapıştırma, EVLA, EVRFA gibi yöntemler de uygulanabilir.

Varis Ameliyatı Fiyatı;
bilekte kılcal varis Genel olarak bakıldığında ameliyat ek yük getirdiği için daha pahalı olmaktadır ve yapılacak ameliyata göre değişmektedir. Zamk tedavisi, damar içi lazer ve damar için radyo frekans yöntemleri 3500-5000 TL arasında değişir.
Ameliyatsız yöntemler genel ortalamada daha ekonomik olmaktadır, hastalığın yaygınlığı ve çeşidine göre tedavinin ücreti  400 TL ile 8000 TL arasında değişir. Hafif düzeyde 1-2 seansta düzelecek varisler genellikle 400-500 TL civarında tutarken her iki bacakta yaygın ve  çok çeşitli kalınlıkta olan ileri düzey varislerin tedavisi 8000 TL ye kadar çıkabilmektedir.
Varisin çeşidi, yaygınlığı ve kullanılacak teknolojiler ne olursa olsun tüm resmi hastalara (SSK, Bağkur, Emekli Sandığı, TSK) belirlenen fiyattan % 50 indirim uygulanır.
Varis tedavisinde ücretlendirme yapılacak muayene sonucu belirlenir. Uygulama sanslar halinde (1-5 seans) yapılır ancak ücret seans sayısından bağımsız bir şekilde bir defaya mahsus ödenir ve tedavi bitene kadar bir daha ücret ödenmez. Uygulamalar 1 yıl boyunca olabilecek tüm varis sorunlarına karşı garantili yapılmaktadır.
Belirlenen ücret varisin tamamen yok edilmesini içerir yani kılcal veya kalın olması değişmeksizin tüm varisler tedavi edilir.
Fiyatlar Türkiye’deki 6 şubede de geçerlidir. https://www.ideaklinik.com/tedavi-ucretleri-bilgisi.html den alıntıdır. Fotoğraf göndererek alacağınız ücret her altı şube için geçerli ücrettir.

Fotoğrafı aynı sitenin sanal muayene sayfasından gönderebileceğiniz gibi aşağıdaki size yakın şubenin cep telefonundan whatsapp aracılığı ile de gönderebilirsiniz.

Bakırköy: 0542 621 0888
İzmir: 0542 295 52 54
Ankara: 0505 119 3690
Kadıköy: 0542 231 2823
Şişli: 0532 463 9682
Bursa: 0532 152 26 75

 

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Kılcal Varis” Yazısında 1 Yorum

  1. kotan says:

    sol ayak bileyimde varis var neyaptıysam iyileşmedi en iyi akşamları yüksege koyup binlendiriyorum siyahlık azalıyor akşama gine kararıyor teşekkürler
    Dr.Muharrem Kaya
    Varis evde tedavi edilemez,çürük diş gibi yapısal bozulmadır, bu konuda uzman birilerine tedavi ettirmelisiniz. idea klinik varis tedavi merkezleri bu konuda yeterli teknolojiye sahiptir.

gajah