Görünmeyecek kadar ince damarların kıl gibi ince varis halini alacak kadar genişlemesidir.Çapları 0.1-2 mm arasında değişir.Bu varisler genellikle diğer kalınlardan farklı olarak daha kırmızıdır.Bayanlarda özellikle bacaklarda sık görülür ama yüz bölgesinde de görülebilir.Kılcal damar çatlaması olarak ta adlandırılır.Orta ve ileri yaş erkeklerde ve özellikle alkoliklerde yüz ve burun bölgesinde daha sıktır.Vücudun diğer bölgelerinde daha seyrek görülür.Tedavi tüm kılcal varisler için aynı şekildedir ve ameliyatsız yapılmaktadır,doğru teknolojiyle tedavi başarı şansı % 100 dür.

Kılcal damar hangi yöntemlerle tedavi edilir

*Lazerle tedavi:

Cildin üzerinden uygulanan ışık cilde zarar vermeden geçer ve daha derindeki renkli (kırmızı-mor) damarı ısıtarak (termo koagülasyon) damarın tahrip olmasını sağlar.Tahrip olan bu damar tıkanır ve vücut tarafında yok edilir ve sonsuza kadar yok edilmiş olur.Lazerle yok edilen kılcal varis tekrar ortaya çıkmaz.

*Radyofrekansla tedavi:

 Radyo dalgalarının çok ince iğne ile damara iletilmesi şeklinde bir tedavidir.Damara uygulanan bu enerji damarın ısınarak tahrip olmasını sağlar,tahrip olan damar vücut tarafından metabolize edilir.Tedavi genellikle tek seansta tamamlanır ve etkisi kalıcıdır.Uygulamada minimal(sinek ısırması şeklinde tarif edilir) acı olabilmektedir.Leke veya iz kalmadan tedavi bitirilir.

*Köpükle tedavi :

İğne girebilecek kadar olan kılcal varislerin tedavisinde kullanılır.Damar içine köpük verilerek tıkanması ve vücut tarafından yok edilmesi sağlanır,başarısı tamdır seyrek olarak aynı damara 2.seans gerekebilir..Hafif düzeyde ağrı olabilir.Çok seyrek olarak leke oluşabilir ama kendiliğinden düzelir.

Tüm bu yöntemlerle tedavi edilen kılcal damar sonsuza kadar yok olur.Zamanla başka alanlarda başka kılcal damarlar çıkabilir bu durumda yapılacak şey yeni oluşan kılcal damarları yeniden tedavi edilir.

Bu tedavi yöntemlerinden hangisinin uygulanacağı yaygınlığa ve kalınlığına göre hekim ve hasta tarafından belirlenir.Tedavi uygulanan teknolojiye göre bir seansta olabileceği gibi tekrarlayan seanslarda gerektirebilir.

Kılcal varis hayati önem arz etmeyen daha çok estetik sorundur dense de bacak sızlaması olan hastalar tedavi edildiğinde sızlamaları da düzelir.

Hastalık giderek yaygınlaşabilir ama olarak kalır genişleyip kalın damar halini almaz.

Kılcal varislerin tedavi ücretleri yaygınlığına göre değişir.SGK anlaşması olan kurumlarda resmi kurum hastalarından tedavinin belli kısmı alındığı için çok daha ekonomik olmaktadır.

Bilgiler idea klinik damar cerrahisi merkezinden özetle alınmıştır.

Radyo dalgalarıyla varis tedavisi ile ilgili ayrıntılı bilgi ve ücretlendirme için tıklayın.

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Kılcal varis tedavileri” Yazısında 2 Yorum

 1. yiğit kağan says:

  Oğlum 3 yaşında.6 ay önce yüzünde elmacık kemiği üzerinde baş parmağımı koyduğum zumun görünmeyecek büyüklükte kılcal damar kanaması oldu.Lazer tedavisi için yaşı küçük mü yoksa yapılabilir mi?7 yaşına kadar bu tür kanamaların geçebileceği ya da en azından hafif bir düzelme olacağı söylendi bir cildiye uzmanı tarafından.Bu doğru mu?Lazer tedavisiyle iz kalmadan düzelir mi yüzündeki iz ve çok acırmı yakma işlemi sırasında.Siz ne önerirsiniz?
  Dr.Muharrem Kaya
  bu tür oluşumlar konusunda uzmanların görüşünü almak gerekir.Doc.dr Onur Gürerden yardım alabilirsiniz

 2. emel says:

  Mrh benim kilcal damar var bacaklarimda ve kötü görüntusu28 yasindayim doğum sonrası çıktı ve çoğalıyor lar lütfen yardim edin
  Dr Muharrem Kaya
  anasayfadaki sponsor klinikle görüşüp kılcal varislerinizi tedavi ettirebilirsiniz

babi