Kıllı benler vücudun her yerinde görülebilir, sakal, favori, bıyık, saçlı alan, kaş gibi yerler zaten kıldan yoğun olduğu için buradakiler pek fark edilmez ama kıl olmayan alanlarda ciddi düzeyde görsel sorun yaratmaktadır.
Kıllı Ben
kıllı ben nasıl alınırVakaların neredeyse tamamı doğuştandır yani bebek doğduğu anda benin üzerinde kıllar vardır, bir kısmında ise ben yine doğtan vardır ama kıllar ergenlik dönemi gibi sonradan çıkmıştır.
Adından da anlaşılacağı üzere benin üzerinde kıl olması veya kılla kaplı olması şeklinde karşımıza çıkan benlerdir. Bu kılların diğer kıllardan farkı da vardır. O bölgeye yakın bölgedeki kıllardan daha kalındır, daha sıktır ve çoğu ikili üçlüdür.
İnsan vücudunun el içi ve ayak tabanı dışında kalan her yerinde kıl kökleri vardır ancak bunların büyük çoğunluğu gelişemez ve ayva tüyü şeklinde kalır. Genetik kodlarda belirlendiği gibi zamanı gelince saç, sakal, bıyık gibi bölgelerdeki kıllar gelişir. İzah edilemeyen bir şekilde bazı koyu renkli benlerde hatta bazen cilt rengindeki benlerde aşırı kıllanma olur öyle ki bunlar sakal kadar güçlü bile olabilir. Bu tür yapılar 3-5 mm büyüklükte olabileceği gibi tüm bir bacağı yada tüm sırtı kaplayacak kadar geniş olabilmektedir bu kadar geniş olanların tedavisi oldukça zordur.
Çok geniş alanları tutan kıllı benlerin tedavisi zor ve zahmetli bir süreçtir, plastik ve rekonstriktif cerrahinin ilgi alanına giren bu benler değişik ameliyat teknikleriyle alınabilmektedir.

Kıllı Benler Nasıl Alınır ?
kıllı benler Uygulanacak tedavi büyüklüğüne göre değişmektedir küçük birkaç mm ile 1-2 cm arasındakiler ameliyatsız yöntemlerle (lazer, radyo frekans, buharlaştırma gibi ) basitçe tedavi edilebilir. Bu şekilde ameliyatsız yöntemlerle tedavi sonrası önceden var olan kıllar olduğu gibi kalabilir bu durumda tedavi sonrası lazer epilasyon yada iğne epilasyon ile bölge temizletilebilir.
Çok geniş yüzeyleri tutan büyüklükteki kıllı benlerin tedavisi daha çok cerrahi olarak yapılır. Ameliyatla o bölge cildi tümüyle alınır doku kendini toparladıktan sonra başka bir bölgeden alınan deri ile kapatılır, buna oto greft yani kişinin kendisinden kendisine deri nakli denir.. Oldukça zahmetli bir süreçtir bu sebeple daha çok yüz bölgesi gibi çok görünen ve estetik olarak hastayı çok rahatsız edenler alınır. Çapı çok büyük olanların ameliyatları kanlı ve sonrası zahmetli bir süreçtir.
Sonuç olarak
2-3 cm ye kadar olan kıllı benlerin tedavisi bu konuda yeterli teknolojik birikimi olan kliniklerde ayaktan ve basitçe alınabilir ancak çok geniş olanlar ameliyatla tedavi edilebilir. İlaçlarla veya bitkisel ürünlerle hiçbir şekilde düzelmez bu sebeple bu tür gereksiz ürünlere boşa para verilmemelidir. Daha az iz kalması istenen yerdeyse ameliyatsız yöntemler tercih edilmelidir, görünmeyen alada olan yani izin önemsenmeyeceği yerlerdeki ameliyatla da alınabilir. Ameliyat sonrası iz kalması kaçınılmazdır

 

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Kıllı benler” Yazısında 19 Yorum

 1. Nurullah says:

  İyi günler hocan benim burnum tam ucunda ben vardı bunu cerrahi ameliyat ile kulağımın arkasından parça alınara burnuma dikildi fakat 2 yıl olur halen burnum tam normal ten rengine dönmedi kızarıklıklar var ve yakından baktığımda azar azar yerleri normal ten renginde normal ten rengine dönerim acaba
  Dr.Muharrem Kaya
  büyük olasılıkla scar dokusu ile iyileşmiş.keşke yeterince araştırıp daha modern yöntemlerle ben tedavinizi yaptırsaydınız.RF ile tedavi edilseydi sanırım böyle bir sorunla karşılaşmazdınız

 2. Karadenizli says:

  Yanağında kıllı iki ben var traş olurken yaktirmistim sakıncası varmı
  Dr.Muharrem Kaya
  kılları yaktırmanızın bir sakıncası yok

 3. Ceren says:

  Merhabalar bacağım da 4 5cm kadar bu benden var polis olmak istiyorum ve bu beni aldırmak mümkün mü nasıl bi tedavi yapılıyor ?Herhangi İz kalir mı ? Veya polislige engel olacak kadar iz kalir mi?
  Dr.Muharrem Kaya
  ben tedavisi yapan merkezlerle görüşmeni öneririm.05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderip bilgi alabilirsin

 4. Behiye Dağcı says:

  Hocam merhaba benim vücudumun yüzüm hariç hemen hemen her yerinde en büyüğü küçük su şisesi kapağı kadar en küçüğü mercimek tanesi kadar olan koyu kahve ve siyah renklerinde kıllı benler var.Lazer epilasyon yaptırmayı düşünüyorum acaba benlerimin üstündeki kılları da aldırsam cilt kanseri veya benzeri rahatsızlıklara yol açar mı?
  Dr.Muharrem Kaya
  hayır olmaz

 5. Gülseren says:

  Benim yüzümün yan tarafında kulağıma yakın bir yerde kıllı ben vardı benim resimdeki kadar büyük değil koyu renkli bir ben üstündeki kıllardan çok rahatsız oluyordum ve ağda ile o kılları aldım biraz benimin üstü acıdı her bene dokunmamak gerekiyormuş kanser tehlike si olduğu için ağdayla aldığım için bir tehlikesi olmaz değil mi ?
  Dr.Muharrem Kaya
  tek defa etkilemeyebilir ama tekrar eden travmalar benin yapısının değişmesine neden olabilir.benini tedavi ettirmenizi öneririm

 6. sümeyye says:

  hocam ben 2 tane benimi aldırdım biri yanağımdan biri çenemin hemen altından..yanağımdakinde herhangi bir sorun yok ama çene altındaki kıllıydı ve beni aldırdıktan sonra kılları sanki deri altında kaldı ve böyle siyah siyah görünüyo ve eskiden benin olduğu kadar şiş şekilde .bu sorun olduğu anlamına mı gelir ve ne yapabilirim?(benlerimi küçük bir cerrahi operasyonla aldırdım adı tam olarak nasıl geçiyo bilmiyorum ama dikiş atılmıştı)
  Dr.Muharrem Kaya
  şimdi ödeme bağlı şişlik olabilir.doku iyileşince kıllara epilasyon yaptırabilirsiniz

 7. Hocam benim genital bölgede benim var epilasyon yaparken üzerindeki kılları da alıyorum sakıncası var mı
  Dr.Muharrem Kaya
  sakıncası yok.

 8. İyi günler benimdeki kılı cımbızla alıyorum bende büyüme olurmu acaba.
  Dr.Muharrem Kaya
  sonuçta bende travmaya neden oluyorsunuz,büyüyebilir.

 9. Anonim says:

  Merhabalar hocam benim sol yanağımın altında yaklaşık 4 cm büyüklüğünde resimdeki gibi ama daha sert ve uzun kıllı olan bir benim var. Aldırmak zorunda mıyım? Beni aldırmak yerinde kıllardan kurtulmanın bir yolu var mıdır acaba?
  Dr.Muharrem Kaya
  ben tedavisi yaptırıp,laser yada iğne epilasyonu ile kıllardan kurtulabilirsiniz

kalkun