Kırmızı benler genel olarak damar beni olarak adlandırılır ama kabarıklığına, yaygınlığına, genişliğine, rengine göre değişik sınıflamalar yapılmaktadır. Bölgesel olara kılcal damarların yumak halini alması halidir. Temel sorun kılcal damarların sayıca çok artması ve genişlemesidir.

Kırmızı Benler

Damar beni (hemanjiom) ; Vücudun her yerinde görülebilir daha çok doğuştan vardır.En sık kan dolaşımının yoğun olduğu dudak civarında görülür. Mecimek kadar olabildiği gibi yüzün yarısını kaplayacak kadar dev büyüklükte de olabilir. Erken dönemde beta bloker ( propranolol dideral ) kullanımına başlanması küçülmesini hatta kaybolmasını sağlayabilir. Büyük damar benlerinde skleroterapi veya ameliyat düşünülür. İlk bir yaşta “damar geliştirici faktör” denilen madde vücutta çok yüksek düzeyde salgılanır, hemajomun büyümesini sağlayan bu maddedir ve dideral bu maddenin etkisini engeller. İşte ilk bir yılda hızlı büyüme yaoksa veya hayati önemi olan organlar civarında değilse dideral tedavisine devam edilmelidir. Bir yaşından sonra büyüme devam ediyorsa daha etkili yöntemlere geçilmelidir.

Ayrıntılı bilgi için https://www.hemanjiomtedavisi.com/

Şarap Lekesi
Cilt seviyesinde yada hafif kabarıktır, yüzün yarısını kaplayabilecek kadar geniş olabilir ama daha küçükte olabilir. Vücudun her yerinde görülebilir. Doğumsal bir sorundur. Lazerle tedavi edilir. Bazı kabarık vakalarda lazere ek olarak skleroterapi de kullanılabilmektedir. Tedavisi çok uzun sürer, lazer 30-40 seans gerekebilir. Port vien stein denir.

Gül Lekesi
Dar alanda örümcek ağı görünümünde kılcal damar yumağıdır. Damar çatlaması da denir. Radyo frekansla en başarılı şekilde tedavi edilir, lazerle tedavi edilebilir ama uzun 5-8 seans gerekebilir. RF dokunulduğu anda kaybolur. Tedavisi en basit kırmızı benlerdendir. Spider anjioma da denir.

Chery
Daha çok orta yaştan sonra gövde cildinde görülen 2-3 mm lik kırmızı noktalardır. Ciddi rahatsızlık yapmadığı için hastanın dikkatini çekmez ama 50 yaşını geçmiş herkeste neredeyse % 100 bir veya çok sayıda vardır. Eklemler, sütyen askısı, kemer gelen bölgelerde yüzeyi tahriş olup kanayabilir. Ciddi kanama olmaz ama hastayı çok tedirgin eder. Büyüklüğü 1 mm ile 10 mm arasında değişebilir. Radyo frekans veya lazerle tedavi edilir. Tedavisi 1-1.5 dakikada tamamlanır. Alınan yerde ancak çok dikkatli bakılması durumunda görülebilen hafif bir iz kalabilir.

Geniş hemanjiomlar ve şarap lekesi dışındakiler hiç iz bırakmadan rahatlıkla tedavi edilebilir.

Yüzün bir tarafını kaplayacak kadar büyük veya organlarda görülen kan beni de denilen hemanjiomlar ayrı bir konu olarak işlenmiştir.

Benlerle ilgili daha fazla bilgi için https://www.bentedavisi.com sitesinden yararlanabilirsiniz.

Ücret bilgisi için https://www.ideaklinik.com/ben-tedavisi-fiyatlari.html

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Kırmızı Benler” Yazısında 109 Yorum

 1. Ebru says:

  Mrb hocam burnumun üzerinde 2 yıldır kırmızı bi ben vardı.çillerim için kullandığım cilt soyucu krem deriyi incelttiği için 2 gün önce ben patladı baya kanadı durdu.sonrasındaki gün ve bugün yine kanadı ve durdu.bi sorun olurmu ?
  Dr.Muharrem Kaya
  tedavi ettirmenizi öneririm.enfeksiyon riski ve tekrar kanama riski var.

 2. Buket says:

  Merhaba hocam, benim kırmızı benim yüzümde burnumun yan kısmında ve çok rahatsız oluyorum göze batıyor yüzümde olduğu için büyümesinden çok korkuyorum kafama çok takılıyor yaklaşık iki yada iki buçuk senedir var. Ama bu sene sanki biraz daha büyüdü gibi ve üstünde beyaz sıvı birşey çıktı bu beni çok endişelendiriyor. Daha önce hiç doktora gitmedim gidersem tamamen gitmesi için lazerle almayı istiyorum lazer nasıl oluyor acıtıyor mu? Alınca tekrar çıkar diye söylentiler var öyle olur mu? Yada daha çok kötü mü olur Hocam daha çok büyür mü? Bu konuda yardımcı olursanız çok memnun olurum ??
  Dr.Muharrem Kaya
  ben tedavisi yapan merkezlerle görüşmelisin.bu linkteki klinik ben tedavisine yönelik her tür teknolojiye sahip,size en yakın şubesinden yardım ve bilgi alabilirsiniz.https://www.ideaklinik.com/iletisim

 3. Nazlı says:

  Merhaba hocam.Benim sol kolumda dirseğimde kırmızı leke gibi bir şey var.Üstüne basınca gidiyor ,saniyeler sonra gidiyor.Tehlikesi var mı?
  Dr.Muharrem Kaya
  hayır yok fakat büyüme ihtimeline karşılık tedavi ettirmenizde fayda var

  • Nazlı says:

   Merhaba hocam.Benim sol kolumda dirseğimde kırmızı leke gibi bir şey var.Üstüne basınca gidiyor ,saniyeler sonra gidiyor.Tehlikesi var mı?
   Dr.Muharrem Kaya
   hayır yok fakat büyüme ihtimeline karşılık tedavi ettirmenizde fayda var

   Cevabınız için teşekkürler hocam.Bunun çıkma nedenini de öğrensem çok mutlu olurum.Şimdiden teşekkürler
   Dr.Muharrem Kaya
   damarsal kaynaklıdır.hemanjiom olabilir

 4. su says:

  merhaba hocam , dudagimin hemen ust kisminda nokta buyuklugunda kirmizi leke olustu 17 yasindayim ve 16 yasimda cikti fakat gecmiyor tedavisi var midir?
  Dr.Muharrem Kaya
  hemanjiom olabilir.hemanjiom tedavisi yapan kliniklerle görüşmelisiniz

 5. Buse says:

  Benim burnumun tam ortasında 4 5 sene önce kırmızı birsey cıktı gitmiyor oynadığım zamanda kanıyor
  Geçer diye bekledim ama geçmiyor
  Dr Muharrem Kaya
  Radyo frekans veya lazerle 1-2 dakikada tedavi edilir

 6. MELAIKE says:

  Merhaba Hocam kasığımın heme altında bacağımda küçük bir ben vardı bugün farkettim içi kan toplamış büyümüş ağrıyor biraz. Ne yapmalıyım patlatmalı mıyım? Şimdiden cevabınız için teşekkür
  Dr Muharrem Kaya
  o bölgede benden farklı oluşumlarda sık görülür.genel cerrahiye görünmenizi öneririm

 7. Melis İnan says:

  Merhaba, 35 yaşındayım Doğuştan olmayan fakat son zamanlarda sayısının arttığını farkettiğim, kasık ve bacaklarımda kırmızı benler oluşmaya başladı. Ciddi bir sorunun habercisi olabilir mi?
  Dr Muharrem Kaya
  mutlaka genel cerrahi yada dermatolojiye görünün

 8. Efe says:

  Merhaba öncelikle ben 14 yaşındayım 2 hafta önce sol elimde bir bölgede derinin altında noktalar oluştu birde oldu bu 6 tane falan 1 gün sonra gecti onemsemedim.Dün tekrar çıktı şuan gidiyor fakat çarşamba günü tetonoz aşısı vurulduktan sonra 2 kolumda da deri altında pembe kırmızı arası noktalar farkettim ciddi bir şeymi?
  Dr Muharrem Kaya
  reaksiyonel bir şeydir önemli olduğunu sanmıyorum

ikan