Unutmayın varisin çok farklı tedavi yöntemleri vardır. Varisiniz varsa bu yazıyı ayrıntılı bir şekilde okumadan tedavi şekline karar vermemelisiniz. Yazıyı okuduğunuzda köpükle varis tedavisi konusunda ayrıntılı bilgi sahibi olacaksınız. Variste bir çok yöntem geliştirilmiş, bunların bir kısmı terk edilmiştir ve bir yandan da yenileri tarif edilmektedir. Köpükle tedavi tecrübeli ellerde en etkili sonuç veren uygulamadır.

Köpükle Varis Tedavisi

Tedavi  de kullanılan ilaçla varisi kurutma (skleroterapi) yönteminin farklı şekilde uygulanmasıdır. Köpükle varis tedavisinde hastalıklı damarı yok edici ilaç 1 ilaç 4 hava şeklinde özel aletinde karıştırılarak köpük haline getirilir. varis tedavisi köpükElde edilen köpük çok ince iğne yardımıyla damarın içine verilir.Köpürtülerek verilen ilaç varisli damarın büzülerek yok olmasını sağlar. Yok edilen genişlemiş yani hastalıklı damar tamamen yok edilmiş olur ve o damarda bir daha asla hastalık ortaya çıkmaz. Foam terapi de denilen bu yöntem kalın toplar damar genişlemelerinde gelinen son noktadır ve iki parmak kalınlığındaki varisler bile bu yöntemle tamamen yok edilebilir. Tecrübeli ellerde  bu yöntemle yok edilemeyecek varis yoktur. Tamamı varisle ilgili çok sayıda konunun ayrıntılı ve anlaşılır bir dille ele alındığı http://www.varis.pro/ sitesinden aklınıza gelebilecek tüm soruları okuyabilir çok değişik fotoğraflar ve videolar görebilirsiniz.

Köpük Tedavisinin ameliyatlara avantajları

Buradaki sıralanacak üstünlükler klasik cerrahi ameliyat, pake exizyonu, endovenöz lazer ve endovenöz radyo köpük tedavisi varisfrekans, buhar ve yapıştırma tedavilerinin hepsinden olan üstünlükleridir.

 • En ince damardan (0.1 mm) en kalın damara (25 mm) kadar tüm varislerin tedavisi başarılı bir şekilde yapılabilir oysa ameliyatlarda sadece çok kalın ana damarlar alınabilir.
 • Yatak istirahati gerekmez ve iş gücü kaybı olmaz, hasta işine devam ederken 20 dakika ayırarak tedavi olabilir.
 • Bölgesel uyuşturma yada narkoz gerektirmez çünkü işlem basit enjeksiyon kadar kolay uygulanır.
 • Ofis şartlarında bile uygulanabildiğinden hastanede uygulamak gerekmez.
 • Narkoz, yataklı kurum nasrafları olmadığı için daha ekonomik yapılabilir
 • Kesme dikme işlemleri olmadığı için daha az ağrılıdır
 • Cildin kesilmesi gerekmediğinden ameliyat ve dikiş izi kalmaz
 • Ameliyat sonrası aylarca bandaj sarmak veya varis çorabı giymek gerekirken köpük tedavinde bandaj veya varis çorabı uygulanmaz, özellikle yaz aylarında çorap giymek çok rahatsız ettiği için giymek çok zordur.

Köpükle uygulama ücretleri için şu linke bakabilirsinizhttps://www.ideaklinik.com/varis-tedavi-fiyatlari-ne-kadar.html

Skleroterapiden üstünlükleri

kılcal damar köpük tedavisiKullanım yeri normal varis ilacıyla aynıdır ancak skleroterapiye üstünlükleri vardır.

 • Köpürtüldüğü için 4-5 katına çıkan ilaç sayesinde aynı senasta daha fazla damar tedavi edilebilir,böylece uygulanacak seans sayısı azalır.
 • İlaç miktarı azaldığı için damarın vereceği reaksiyon azaltılmış olur
 • Daha az flebit ve pıhtı oluşur ki bu durum sonrası şişlik ve ağrının daha az olmasını sağlar
 • Çok kalın(2 parmak genişliğinde) varislere uygulanabildiği gibi iğne girebilecek kadar ince kılcal varislere de rahatlıkla uygulanabilir.
 • Oluşabilecek leke miktarı çok daha azdır ve daha erken düzelir.
 • Verilen ilaç miktarı az olduğundan damar dışına kaçması ciddi sorun yaratmaz.
 • Kullanılan ilaç miktarı azaldığı için daha ekonomiktir.
 • Vücuda verilen ilaç azaltılmış olduğu için toxik doza yaklaşılmamış olunur.

Köpükle tedavide yok edilen damar sonsuza kadar yok edilmiş olur ve o damardan bir daha asla tekrarlama olmaz ancak % 10 ihtimalle başka yerlerde başka damarlar çıkma ihtimali vardır.Bu durumu hastalığın tekrarlaması gibi değerlendiremeyiz daha çok çürük diş çekildikten sonra diğer dişlerin çürümesine benzetebiliriz.

Köpük bu konuda tecrübeli damar cerrahı tarafından uygulandığında tüm varisler tedavi edilebilir ve ciddi bir soruneldeki varis nasıl tedavi edilir yaşamaz. Hizmet alacağınız merkezi seçerken doktorunuzun branşını sorgulamalı ve güzellik merkezlerinde yapılmasına asla müsaade etmemelisiniz çünkü tüm hastalıklar gibi uzmanlık gerektiren bir durumdur. Köpükle tedavi kalp damar cerrahisi uzmanının işidir.

Köpükle Varis Tedavisi Yaptıranlar

Çok seyrek olmakla birlikte şu yan etkileri yaşayabilirler; Uygulama alanında morluk olabilir ve 1-2 haftada geçer, kahverengi lekeler olabilir genellikle 2 ayda geçer ama bünyeye bağlı olarak lekelerin tam düzelmesi 2 seneyi bulabilir, şişlik olabilir ama bu yan etki değildir etki ettiğinin belirtisidir, seyrek olarak iğnenin girdiği delikten kanama olabilir bu kanama önemsenecek düzeydeolmaz ve önemli bir yan etki değildir. Teorik olarak emboli riski vardır ama pratikte karşılaşılan bir durum değildir çünkü vücuda ilerlemez.

Sonuç olarak; İğnenin girebileceği kadar ince yani kıldan daha ince olanlar dahil, başparmaktan daha kalın olan varislerin tamamı bu yöntemle tedavi edilebilir yeterki tecrübeli ellerden hizmet alın.

Köpükle Kılcal Damar Çatlaması Tedavisi

Son yıllarda geliştirilen çok ince iğneler sayesinde kıl kalınlığındaki varislere de köpük tedavisi yapılabilmektedir. Uygulamanın adı mikro skleroterapidir va varise özgü çalışan kliniklerde uygulanmaktadır. mikroskleroterapi tecrübe gerektiren bir uygulamadır.

Köpük tedavisi Yan Etkileri

Ciddi bir yan etkisi yoktur. Damar içinde bölgesel pıhtıaşma olur, aslında bu yan etki değil etkinin bir dönemidir. Orta düzeyde ağrı olabilir. Her ne kadar teorik olarak emboli riski olsa da pek görülen bir yan etki değildir. Uygulandığı alanda, kızarıklık, şişlik olması da alışıldık durumlardır ve yine yan etki olarak değerlendirilmez, etkinin bir parçasıdır. Varislerin tedavisinde genellikle tek yöntem yani köpük yeterli olmaz, ek olarak radyo frekans ve lazer gibi teknolojiler de gerekir. Bu sebeple sadece köpük ve skleroterapi yapan yerle değil tüm teknolojilerin kullanıldığı kliniklerle görüşün yoksa kalın varisleriniz gider kılcal varisleriniz sizi rahatsız etmeye devam eder.

Köpükle bacak varisi tedavisi

Köpük tedavisi yapan klinikler

Türkiyenin en bilinen ve en yaygın şubeye sahip İdea Klinik tüm şubelerinde en az bir fleboloji (toplar damar hastalıkları uzmanı) bulundurmaktadır ve en yaygın köpük tedavileri bu klinikte yapılmaktadır. En tecrübeli klinik olma özelliğini taşır. Uygulama kolaylığı,hastada işgücü kaybı olmaması, ameliyat izi kalmaması ve tecrübeli ellerde yüksek başarıyla uygulanabilmesi sebebiyle varis tedavisinde giderek yaygın bir şekilde kullanılmaktadır ancak ameliyatla varis tedavisinin ücreti daha yüksek olduğu için hastanelerin çok tercih etmediği bir yöntemdir.
Amerika da varis tedavilerinin büyük çoğunluğunu cildiye uzmanları ofislerinde ameliyatsız yaparken Türkiye de ne yazık ki ısrarla ameliyat yapılmaya devam etmektedir.
Köpükle varis tedavisi daha çok toplar damar hastalıkları üzerine yoğunlaşmış klinikler veya varis merkezlerinde yapılmaktadır. Daha az olarak ta muayenehanelerde yapılmaktadır. Köpüğü tedavide kullanan hastane tespit edildiğinde sayfaya eklenecektir.

Varisin diğer tedavi yöntemleri olan EVLA, EVRFA, yapıştırıcı, pake exizyonu, ameliyat yöntemleri ayrı sayfalarda ele alınmıştır.

SGK Varis tedavisi

Özellikle kadınlarda en sık görülen hastalık varistir ve erkeklerden 10 kat daha sık görülür. Sosyal Güvenlik Kurumu yani SGK veris tedavisini diğer hastalıklar gibi değerlendirip ilgili kurumlarla anlaşmaktadır. Genel hastanelerde sadece kalın varislerin tedavisi ameliyat şeklinde yapılmaktadır, hastayı daha fazla rahatsız eden kılcal damarlar ve sonraki yıllarda genişleyen orta kalınlıktaki damarlar tedavi edilmemektedir.Buna karşın hastası daha çok bu branşa giren klinikler işi varisin tedavileri olduğu için ameliyatla tedavi yapmamakta, çağdaş tedavileri uygulamaktadır. Bu tedavi yöntemleri sayesinde 0.1 mm ile 25 mm arasındaki tüm varisler tedavi edilebilmektedir.

En iyi Varis tedavi Merkezi

Güzel bir söz vardır “ne aradığını bilmeyen aradığını bulamaz” En iyi varis tedavi merkezi araştırılırken tabiî ki tedavi yöntemlerini, kullanılan teknolojik cihazları, klinik veya doktorun bu konudaki tecrübesini, hasta sonuçlarını bilmek gerekir. Yoksa “ben iyiyim” diyene inanmak yada genel olarak popüler bir hastanede ameliyata mahkum olmak üzücü olabilir.
Bir çok hastalık için yaklaşık aynı şey söylenebilir.

Radyo dalgalarıyla varis tedavisi

Kullanılan cihaz radyo frekanstır ve kullandığı enerji radyo dalgasıdır. https://www.varisistanbul.com/radyofrekans-tedavisi.html tıbbın bir çok alanında kullanılmaktadır ve her gün yeni bir branşın hizmetine girmektedir. Kullanılan radyo dalgaları kanser tedavisinde radyasyon enerjisinden çok farklı bir enerji türüdür. Üretilen enerji 4 mega hertz dalga boyunda bir enerji türüdür, bilinen hiçbir yan etkisi yoktur. Kesinlikle radyasyon içermemektedir.

Varisin en sık görüldüğü bölge diz arkasıdır. Bir tür toplar damar genişlemesidir ve kadınlarda diz arkasında varis görülme sıklığı erkeklere oranla daha sıktır. Bilindiği gibi benzer şekilde toplar damar genişlemeleri bacağın diğer kısımları, yemek borusu, yumurtalık ve kadınlarda vajina bölgesinde de olabilir.
Diz arkasındaki varislerin daha sık görülmesinin özel bir nedeni yoktur, eklem alanı olduğu için cilt daha incedir ayrıca toplar damardan daha zengindir. Bölgenin en sıkıntılı tarafı etek giyen kadınlarda en dikkat çekici yer olmasıdır, dikkat çekici olduğu için bu bölgedeki varisler daha çok göze batar ve hastayı görsel anlamda daha çok rahatsız eder, diğer taraftan katlanma alanı olduğu için fiziki olarak ta rahatsızlık verir.

Diz arkasındaki varislerin tedavisi

Diğer bölgedekilerden farklı değildir. Aynı yöntemler burada da uygulanır. Ameliyatla tedavi artık büyük oranda terk edilmiştir, devlet hastaneleri dışında uygulaması giderek azalmıştır. Sadece varis tedavisi yapan kliniklerde ameliyat hiç yapılmamakta ve tümü ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilebilmektedir.Bu yöntemler
Lazer
Radyo frekans
Köpük

diz arkasında varis                                                            Toplar damarlar bu kadar genişleyebilir
Tümü hasta işine ara vermeden ayaktan uygulanabilen yöntemlerdir, tedavi sonrası hiç iz kalmaz ve hasta kadınsa gönül rahatlığıyla etek giyebilir. Erkeklerde iz önemsenmese de onlarda da ameliyatsız yöntemler tercih edilir çünkü ameliyat sonrası % 60 lar düzeyinde görülebilen tekrar etme ihtimali bu yöntemlerde çok daha düşük % 5-10 lar düzeylerindedir.
Diz arkasında varis varsa bacağın diğer alanlarında da olması beklenir.

Ayak Bileği Varisleri

Bacak varisleri olanda genellikle ayak bileği varisi de vardır. Bacaktakilerin yaygınlığına paralel olarak az veya çok bilekte varisbilekte de değişik miktarda olur. Sıklıkla bacaktakilerden daha incedir,i çok kalın olmaz, çoğunlukla kılcal damar yada orta kalınlıkta olur. Bileğe yakın olanlar deri incelmesine neden olduğu için bu bölgede yara olma ihtimali diğer bölgelere kıyasla daha yüksektir ve kemiğe yakın olduğu için de iyileşmesi zordur. Bu veriler göz önüne alındığında ayak bileğindeki varisleri çok bekletmeden tedavi ettirmek mantıklı bir yaklaşım olur.

Ayak Bileğindeki Varislerin Tedavisi Nasıl Yapılır?

ayakta varis tedavisiYaygınlığa ve damaların çapına göre yöntem seçilir. Kemiğe yakınlığı, cildin kalınlığı ve cilt altı yağ dokusunun yetersiz olması gibi nedenlerle bu alanda ameliyat yapılamaz.Yeni ve teknolojik yöntemler uygulanmalıdır. Kılcal damar çatlaması şeklinde olanlar radyo frekans veya lazerle tedavi edilirken iğne girebilecek kadar yani 1-2 mm kalınlıkta olanlar ise skleroterapi ve köpük ile yapılmalıdır. Köpükle tedavide köpük enjekte edilmeye başlandığı anda varisler dramatik bir şekilde kaybolmaktadır. Köpük damarın içinde ilerledikçe gözle görülür bir şekilde düzelme olur. Yani sonuç net ve kesindir. Bu bölgenin varislerinde köpük normal skleroterapiye tercih edilmektedir çünkü köpük uygulamasında kullanılan aktif madde çok daha az miktarda kullanılmaktadır. Bu şekilde kullanılan ilaç miktarına paralel olabilecek yan etkiler çok azalmaktadır.

Radyo Frekansla Ayak Varisi Tedavisi

İğnenin giremeyeceği kadar ince kılcallarda radyo frekans denilen teknoloji kullanılmaktadır. RF yönteminde de damara dokunulduğu anda varis yok olur. Hafif acı veren uygulamanın da belirlenmiş bir yan etkisi yoktur.

Lazer Tedavisi; Daha çok varise ve buna bağlı olarak gelişmiş yaralardan kaynaklanan kahverengi lekelenme ve kırmızı leke şeklindeki sorunlarda uygulanır. Birkaç seans uygulamak gerekebilir.

Ayak Bileği Varisi Tedavisi Fiyatları ;

Yapılan işlemler çok değişik yöntemlerle yapılsa da ücretlendirme sabittir. Yani köpüğe, lazere, radyo frekansa veya seans sayılarına göre ayrı ücretlendirme yapılmaz. Tek ücret belirlenir ve tedavi tamamlanır. Türkiye’nin Ankara ayak bileği varisiİzmir ve İstanbul ve Bursa’da beş şubeyle hizmet veren Idea Kalp Damar Cerrahisi Merkezi Bu tür sorunların tümünde tek ücret almakta ve 1 yıl boyunca hastasını olabilecek herhangi bir probleme karşı garanti altına almaktadır. Yani hasta bir sene boyunca varisleriyle ilgili herhangi bir sıkıntı yaşadığında hiçbir ek ücret alınmadan halledilmektedir. Garanti uygulaması Türkiye’ sadece Idea Tedavi Merkezi tarafından verilmektedir. Garanti sadece ayak bileği için değil tüm bacaklardaki ve her tür için verilmektedir. Ayak bileğinde daha çok önem arz etse de tüm varisler için mutlaka ameliyatsız yöntemler tercih edilir.

Ayakta varis

Ayak bileği varisin en sık görüldüğü ikinci alandır, en sık görüldüğü yer se bacaklardır. Bilek civarındaki toplar damar genişlemeleri bacaktakilerle aynı sebeple oluşsa da daha çok kılcal ve orta kalınlıkta damar genişlemeleridir. Bacaklarda görülen parmak kalınlığında varisler ayak bileğinde görülmez. Bilek bölgesinde görülen bu toplar damar genişlemelerinin tedavisi de farklıdır,bacak varislerinde her ne kadar büyük oranda terk edilmişse de hala ameliyat yapan yerler vardır ama ayak varislerinde asla ameliyat yapılmaz tamamı ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilir.

Rastlanan en sık bulgu ayaklarda şişme ve ağrıdır. Özellikle bilek kısımlarınızda şişlik varsa bölge varislerinden tedavi olmalısınız. Unutulmaması gereken en önemli şey uzun yıllar iyileşmeyen varis yaralarının (ulcus cruris) tek oluştuğu yer ayak bileği civarıdır ve ciddi sağlık problemidir.

Vücutta Nerelerde Varis Olur

Teorik olarak toplar damar içinde basıncın artabileceği her bölgede toplar damar genişlemesi olabilir, bu genişleme bölgeye ve genişleyen damara göre farklı isimlerle anılır. Mesela kılcal damar genişlediğinde telenjektazi denir.

Varisin Çeşitleri

bacaklardaki varislerBacak varisleri

En büyük gurubu oluşturur,kılcal damar çatlaması (telenjektazi),orta düzeyde genişlemeler (retiküler varisler) ve kalın varisler. Bu guruplar ayrıca grade 1-4 arası derecelendirilir.

 

 

 

 

 

 

Yemek Borusu Varisleri yemek borusunda varis olurmu
En tehlikeli ve öldürücü olandır, siroz hastalığında görülür. Kalınlığa göre grade 1-4 arası derecelendirilir. Tehlikeli olduğu için yakın takip gerektirir. 6 Ay aralarla endoskopi (gastroskopi) yapılır ve yeni belirenler varsa aynı anda tedavi edilir. Tedavisinde lastikle boğma (rubber band ligasyon-RBL) en yaygın uygulanan yöntemdir. Eskiden yapılan ameliyatlar çok riskli olduğu için artık terk edilmiştir, skleroterapinin başarısının düşük olması sebebiyle büyük oranda kullanımı azalmıştır.

Yumurtalık varisi (varikosel) yumurtalıkta varis
Erkeklerde yumurtalık toplar damarlarının genişlemesidir, erkek kısırlığında en sık suçlanan hastalıktır, kısırlık dışında ağrı ve şişlik rahatsızlıkları olur. Damarların genişlemesine paralel yumurtalıkk ağrısı, aşağıdan çekilme hissi gibi fiziki şikayetlere neden olur. Tedavisi yaygın olarak ameliyatla yapılmaktadır. Gelişmiş ülkelrede daha çok skleroterapi ile tedavisi yapılmaktadır. Türkiye’de de uygulamayı öğrenen ürolog sayısı arttıkça giderek yaygınlaşmaktadır. Her ne kadar büyük bir ameliyat olmasa da skleroterapi çok daha kolay ve başarılıdır. İşlem doğru yapılırsa tekrar ihtimali yok denecek kadar azdır.

Hemoroid (Basur) anal varis

Makat bölgesinde en sık görülen hastalıktır, varise benzer şekilde damar genişlemesi vardır ama aslında temel sorun damarın genişlemesi değil etrafındaki taşıyıcı bağ dokularının zayıflamasıdır.  Damarların genişlemesini engelleyen çevresel bağ dokusu fazla ıkınma nedeniyle hırpalanır vetaşıma özelliği azalır. Buna bağlı olarak damalarda genişlemeler başlar. Derecelendirme 1 ile dört arasıdır, 1 en erken safha 4 en ileri safhadır. Tedavisi derecesine göre belirlenir. İlk 1-2 derecede daha çok ameliyatsız yöntemler tercih edilirken ileri düzeylerde THD, longo gibi çeşitli ameliyatlar yapılmaktadır.

El Damarlarında Genişleme el varisleri

Aslında toplar damarlar genişlese de bacaktali varislerle aynı sınıfına sokulamaz, nedeni, oluşum şekli ve genel seyri bacaktakilerden çok farklıdır. Hastalık bile kabul edilmez. Kişiyi olduğundan daha yaşlı gösteren estetik kusur gibi değerleendirilir. Hastalık olarak değerlendirilmese de kişi bu görüntüden rahatsız ise ameliyatsız yöntemlerle rahatsız edenlerin hepsi yok edilebilir. Tedavisi son derece basit ve pratiktir, hasta sosyal yaşamına devam ederken bunlardan kurtulabilir.

Kol varislerikol varisleri

El varisleri gibi estetik kusur oluşturur ama varis sınıfına sokulamaz. Estetik amaçla tedavi edilebilir.

En sık vücut çalışan erkeklerde rastlanır ama vücut geliştirenlerde görsellik önemli olduğundan ve bu genişlemiş damarlar görselliğe artı güzellik kattığından rahatsız olmazlar. Ancak kadınlar bundan şikayetçi olurlar.

Özellikle zayıf kadınlarda deri altı yağ dokusu az olduğu için daha rahatsız edici bir görünüm oluştururlar.

Tedavisi elde olandan farklı değildir yine ayaktan yapılabilir, ciddi bir ağrı, sanvı, acı olmadan dakikalar içinde yok edilmesi mümkündür. Önemli olan gidilen doktorun bu konudaki tecrübesi ve bilgi birikimidir. Bacak varislerini başka branşlar da yapsa da (bu doğru değildir ama para için yapılmaktadır) koldakileri fleboloji uzmanına (flebolog) yaptırmak gerekir.

Bitkisel tedaviler toplumlarda her zaman yer bulmuştur ve bir çok hastalıkta etkili olabilmektedir ancak bu durum bazı uyanıkların iştahını kabartmaktadır. Hiçbir tıp eğitimi almamış bir kaç bitki öğrenmiş ama kendini profesör gibi lanse eden şarlatanlar piyasayı ilaçlarla doldurmuş durumda. Birçok hastalık için önerilen ve üretilen çayların bir türü de varis için önerilmektedir.

Varis Çayı

varis-cayiBu tür ürünleri üretmenin tek mantığı toplumda yaygın görülen bu şikayet sayesinde insanların parasını almaktır. Satıcıda aslında çayın para kazandırmak dışında hiçbir işe yaramayacağını bilmektedir. Üretenlerin ve satışını yapanların ortak özelliği öncelikle tüketicinin gözünü boyamak için varisle ilgili çeşitli sitelerden kopyalanmış bilimsel yazılar yazmalarıdır. Bu bilimsel yazılarla gözünüz boyandıktan sonra çayın inanılmaz olumlu etkileri abartılarak anlatılmaktadır.
Unutmayın bu tür ilaç görünümü verilmiş gıda takviyesi adıyla satılan ürünlerin varislerinize ve varislerinizden kaynaklanan şikayetlerinize hiçbir etkisi olmaz, tek etkisi cebinizdeki paraya olur.

Varise İyi Gelen Şeyler

Yukarıda bahsedildiği gibi bu tür gıda takviyelerinden yarar beklemeyin onun yerine  yürüyüş yapın, yüzün, sabit bir şekilde ayakta durmayın, uygun ölçülerde çorap giyin, istirahat ederken ayaklarınızın altına bir sandalye koyarak yükseltin, masaj yapın ve bunlarla tedavi oluncaya kadar rahatlamaya çalışın.

Varisin Dereceleri

Damardaki yapısal bozukluk, bacaktaki muayene bulguları ve cilt değişikliklerine göre sınıflandırılır. Bu sınıflandırma clasifikasyan anlamında C1-C6 arasında yapılır. C1 en erken dönemi C6 en ileri evreyi tarif eder. Burada kullanılan C harfi Class kelimesinin baş harfidir.

Varisin her evresinde genişlemiş görevini yapamaz hale gelmiş damarların tedavi ile yok edilmesi gerekir.

Halk arasında varisin başlangıcı, ilerlemiş gibi sınıflama da vardır.

Varis başlangıcı

Varisin başlangıcı dendiğinde erken dönem veya bilimsel tanımlamayla grade 1 varisler akla gelir.Birçok hastalıkta hastalığın erken dönemi anlamında “başlangıç” kelimesi sıkça kullanılsa da genellikle doğru bir tanımlama olmamaktadır.Bilimsel tanımlamalar derece,grade,class gibi sınıflamalar şeklinde yapılmaktadır.Variste derecelendirme olduğu gibi ayrıca çeşitlilikte vardır.

Kalın bacak varisleri kalınlıklarına göre grade1-5 arası sınıflandırılır buna ek olarak,kılcal (telenjektazi) , orta kalınlıkta varis  ve kalın gibi çeşitleri vardır.

Çeşitlendirme oluşum şekline göre yapılırken derecelendirme hastalığın seviyesine göre yapılır.

Kapacık bozukluğuna bağlı olarak gelişen toplar damar genişlemeleri en erken formuna 1.derece en ileri formuna 5. derece denir.Kılcallar ise erken,az ve ileri düzeyde şeklinde sınıflandırılır.Kılcal varisler bacaklardan başka burun,yanak gibi vücudun her yerinde görülebilir.

Her hastalıkta olduğu gibi burada da erken dönemde tedavi hem tedavinin kolay ve başarılı olmasını sağlar hem de varisin zararlarından korur.

Kaynak:
https://www.ideaklinik.com/kopukle-varis-tedavisi.html
https://www.varisistanbul.com/kopukle-varis-tedavisi.html
https://www.varistedavi.gen.tr/varis-kopuk-tedavisi
https://www.ideaklinikankara.com/kopukle-varis-tedavisi/

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Köpük Tedavisi Varis” Yazısında 74 Yorum

 1. Canan says:

  mrb hocam 6 ay once igneli varis tedavisi oldum bacagimda kahverengi lekeler var ve icinde küçük küçük sisler var ne zamana gecer yada bu sekildemi kalacak tadavi yanlismi uygulandi diye korkuyorum
  Dr.Muharrem Kaya
  kahverengi lekeler cilt altına uygulama esnasında ilaç sızarsa ondan olabilir.zamanla geçer uzun sürebilir.

 2. Erkan says:

  Hocam varisimden lazerle ameliyat oldum geçmedi şimdi doktorum bana ilaç önerdi yurtdışından getirtmemi istedi Aethoxysklerol bunun net bi sonucu olur mu varsimde sertlik yada görsel ile bir sorun olur mu ?
  Dr.Muharrem Kaya
  türkiyede aethoxysklerol var.tüm varislerin tedavisinde kullanılır.ameliyatla alınamayan varisler de bile.ideakliniğin siz en yakın şubesine gidebilirsiniz.bu linkten size en yakın şubeye ulaşabilir http://www.ideaklinik.com/iletisim yada 05426210888 nolu telefondan bilgi alabilirsiniz

  • Erkan says:

   Hocam peki köpük tedavisinde görsel olarak beni rahatsız eden bir durum olur mu şişkinlik gider mi ?
   Dr.Muharrem Kaya
   evet zamanla geçer.görsel rahatsızlık verecek bir oluşum kalmaz

  • İpek says:

   O ilaçtan benim doktorum da getirtmemi istedi köpük tedavisi için yurt dışından getirttim ama ilaçın gelmesi çok zor oluyo
   Dr.Muharrem Kaya
   ideakliniklerde ilaç var.size en yakın klinkte tedavinizi yaptırabilirsiniz.bilgi ve yardım için şu linkten faydalanabilirsiniz.https://www.ideaklinik.com/iletisim

 3. Büşra says:

  Merhaba hocam 16 yaşındayım. Kolumda damar yumağı var. Haftaya skleroterapi uygulanacak. Bu tedavi çok acı veriyor mu?
  Dr.Muharrem Kaya
  pek acı vermez

 4. Büşra says:

  Iyi akşamlar bende varislerimden kurtulmak istiyordum Dr ameliyat olman gerekiyor dedi.bigün idea kliniği gördüm internette muayene ucretsizdi istanbul kadıköy şubesine gittim Prof.Dr Hasan Berat Cihan (kalp damar cerrahı)muayene etti ve 4 seanta beni kurtardı varislerimdem çok teşekkür ederim doktoruma herkese tavsiye ediyorum sakin ameliyat olmayın köpük tedavisi mükemmel bişey

 5. Tamer says:

  Merhaba varis için doktora gittim. Köpük tedavisi dedi. aethoxysklerol %0,5 ilaç almanız gerekli dedi. Eczanelerde bu lan yok bir yerde %3 ve %4 var bunlar arasındaki fark nedir. Bide bir kutu yani 5 ampülle santim olarak kaç cm kılcal damar tedavi edilebilir.
  Dr.Muharrem Kaya
  varislerin yaygınlığına göre ,damarın kalınlığına göre uygulanacak ilaç miktarı değişir.sıklıkla her tedavide 2-5 ampul arası ilaç uygulanabilir.

 6. Hatice says:

  Hocam merhabalar bacağımdaki varislerimden çok rahatssız oluyorum ve Afyon’da yaşıyorum.afyonda önerebileceğiniz uzman bir hekim var mı
  Dr.Muharrem Kaya
  ne yazıkki yok

 7. Zeynep says:

  Merhabalar. El ve ayak damarlarım çok belirgin .Bununla ilgili Kalp Damar Cerrahisine gittim.Herhangi bir sorun olmadığını söylediler. Fakat ben çok rahatsızım.Hangi tedaviyi uygulamalıyım. Adana ‘da kimden yardım alabilirim. Çok Teşekkür ederim.
  Dr.Muharrem Kaya
  Adanada bu tür tedavileri yapan yer varmı bilmiyorum.ama Ankara İdeaklinik hekimlerinden Op.dr.Nihat Aydın ile görüşebilirsiniz

 8. Fadile says:

  Merhaba hocam Doppler USG çekildi ve sağ Bsv de uyluk distalde Augmentasyön testi esnasında reflü akım izlenmis olup bu ven ile ilişkili baldır düzeyinde varikoz venler izlenmektedir.hocam doktor köpük tedavisi dedi ama ne yapacağımı bilmiyorum çok mu kötü tedavi olmalimi yim size önerirsiniz şimdiden teşekkürler.
  Dr.Muharrem Kaya
  idea klinikte muayene ücretsiz ve dopler değerlendirmesi için gidebilirsiniz

 9. Canan says:

  Merhava hocan iki gun once igne yontemiyle varis tedavisi oldum cok agrim var normalmidir elimi bile degemiyorum cok aciyor
  Dr.Muharrem Kaya
  normaldir.

 10. Eylem says:

  Merhaba 4 seansdir ki devlet hastanesinde köpükle varis tedavisi yaptırıyorum normalde nemnunum ama benim damarlarım kalındı ama iğneden sonra kılcal damarlarda çıkmaya başladı en önemlisi işlem yapıldıktan sonra bandaj 5 gün boyunca hiç çıkarılmadan 7/24 duruyor asıl ağrı bu zamanda oluyor bandaj çok sıkıyor çünkü şuanda da sarılı 2 gunden beri ayak bileğinden kasigima kadar sizin sitenizde böyle birşey yazmıyor hiç kafam karıştı bana doktorum 5 gün hiç su değmeyecek çıkmayacak bu bandaj dedi ne yapmam gerekli
  Dr.Muharrem kaya
  her hekimin uygulaması farklılıklar gösterir.tedavi öncesi kalın varisli damarlar dikkatinizi çekiyordu ama tedaviden sonra onlar kayboldukça kılcallarınız daha belirgin hale gelecek,bu nedenle onlarda rahatsız ediyorsa RF yada laserle tedavi ettireceksiniz

bebek