Unutmayın varisin çok farklı tedavi yöntemleri vardır. Varisiniz varsa bu yazıyı ayrıntılı bir şekilde okumadan tedavi şekline karar vermemelisiniz. Yazıyı okuduğunuzda köpükle varis tedavisi konusunda ayrıntılı bilgi sahibi olacaksınız. Variste bir çok yöntem geliştirilmiş, bunların bir kısmı terk edilmiştir ve bir yandan da yenileri tarif edilmektedir. Köpükle tedavi tecrübeli ellerde en etkili sonuç veren uygulamadır.

Köpük Varis Tedavisi

Tedavi  de kullanılan ilaçla varisi kurutma (skleroterapi) yönteminin farklı şekilde uygulanmasıdır. Köpükle varis tedavisinde hastalıklı damarı yok edici ilaç 1 ilaç 4 hava şeklinde özel aletinde karıştırılarak köpük haline getirilir. varis tedavisi köpükElde edilen köpük çok ince iğne yardımıyla damarın içine verilir.Köpürtülerek verilen ilaç varisli damarın büzülerek yok olmasını sağlar. Yok edilen genişlemiş yani hastalıklı damar tamamen yok edilmiş olur ve o damarda bir daha asla hastalık ortaya çıkmaz. Foam terapi de denilen bu yöntem kalın toplar damar genişlemelerinde gelinen son noktadır ve iki parmak kalınlığındaki varisler bile bu yöntemle tamamen yok edilebilir. Tecrübeli ellerde  bu yöntemle yok edilemeyecek varis yoktur. Tamamı varisle ilgili çok sayıda konunun ayrıntılı ve anlaşılır bir dille ele alındığı http://www.varis.pro/ sitesinden aklınıza gelebilecek tüm soruları okuyabilir çok değişik fotoğraflar ve videolar görebilirsiniz.

Köpük Tedavisinin ameliyatlara avantajları ;

Buradaki sıralanacak üstünlükler klasik cerrahi ameliyat, pake exizyonu, endovenöz lazer ve endovenöz radyo köpük tedavisi varisfrekans, buhar ve yapıştırma tedavilerinin hepsinden olan üstünlükleridir.

 • En ince damardan (0.1 mm) en kalın damara (25 mm) kadar tüm varislerin tedavisi başarılı bir şekilde yapılabilir oysa ameliyatlarda sadece çok kalın ana damarlar alınabilir.
 • Yatak istirahati gerekmez ve iş gücü kaybı olmaz, hasta işine devam ederken 20 dakika ayırarak tedavi olabilir.
 • Bölgesel uyuşturma yada narkoz gerektirmez çünkü işlem basit enjeksiyon kadar kolay uygulanır.
 • Ofis şartlarında bile uygulanabildiğinden hastanede uygulamak gerekmez.
 • Narkoz, yataklı kurum nasrafları olmadığı için daha ekonomik yapılabilir
 • Kesme dikme işlemleri olmadığı için daha az ağrılıdır
 • Cildin kesilmesi gerekmediğinden ameliyat ve dikiş izi kalmaz
 • Ameliyat sonrası aylarca bandaj sarmak veya varis çorabı giymek gerekirken köpük tedavinde bandaj veya varis çorabı uygulanmaz, özellikle yaz aylarında çorap giymek çok rahatsız ettiği için giymek çok zordur.

Köpükle uygulama ücretleri için şu linke bakabilirsinizhttps://www.ideaklinik.com/varis-tedavi-fiyatlari-ne-kadar.html

Skleroterapiden üstünlükleri;

kılcal damar köpük tedavisiKullanım yeri normal varis ilacıyla aynıdır ancak skleroterapiye üstünlükleri vardır.

 • Köpürtüldüğü için 4-5 katına çıkan ilaç sayesinde aynı senasta daha fazla damar tedavi edilebilir,böylece uygulanacak seans sayısı azalır.
 • İlaç miktarı azaldığı için damarın vereceği reaksiyon azaltılmış olur
 • Daha az flebit ve pıhtı oluşur ki bu durum sonrası şişlik ve ağrının daha az olmasını sağlar
 • Çok kalın(2 parmak genişliğinde) varislere uygulanabildiği gibi iğne girebilecek kadar ince kılcal varislere de rahatlıkla uygulanabilir.
 • Oluşabilecek leke miktarı çok daha azdır ve daha erken düzelir.
 • Verilen ilaç miktarı az olduğundan damar dışına kaçması ciddi sorun yaratmaz.
 • Kullanılan ilaç miktarı azaldığı için daha ekonomiktir.
 • Vücuda verilen ilaç azaltılmış olduğu için toxik doza yaklaşılmamış olunur.

Köpükle tedavide yok edilen damar sonsuza kadar yok edilmiş olur ve o damardan bir daha asla tekrarlama olmaz ancak % 10 ihtimalle başka yerlerde başka damarlar çıkma ihtimali vardır.Bu durumu hastalığın tekrarlaması gibi değerlendiremeyiz daha çok çürük diş çekildikten sonra diğer dişlerin çürümesine benzetebiliriz.

Köpük bu konuda tecrübeli damar cerrahı tarafından uygulandığında tüm varisler tedavi edilebilir ve ciddi bir soruneldeki varis nasıl tedavi edilir yaşamaz. Hizmet alacağınız merkezi seçerken doktorunuzun branşını sorgulamalı ve güzellik merkezlerinde yapılmasına asla müsaade etmemelisiniz çünkü tüm hastalıklar gibi uzmanlık gerektiren bir durumdur. Köpükle tedavi kalp damar cerrahisi uzmanının işidir.

Köpükle Varis Tedavisi Yaptıranlar

Çok seyrek olmakla birlikte şu yan etkileri yaşayabilirler; Uygulama alanında morluk olabilir ve 1-2 haftada geçer, kahverengi lekeler olabilir genellikle 2 ayda geçer ama bünyeye bağlı olarak lekelerin tam düzelmesi 2 seneyi bulabilir, şişlik olabilir ama bu yan etki değildir etki ettiğinin belirtisidir, seyrek olarak iğnenin girdiği delikten kanama olabilir bu kanama önemsenecek düzeydeolmaz ve önemli bir yan etki değildir. Teorik olarak emboli riski vardır ama pratikte karşılaşılan bir durum değildir çünkü vücuda ilerlemez.

Sonuç olarak; İğnenin girebileceği kadar ince yani kıldan daha ince olanlar dahil, başparmaktan daha kalın olan varislerin tamamı bu yöntemle tedavi edilebilir yeterki tecrübeli ellerden hizmet alın.

Köpükle Kılcal Damar Çatlaması Tedavisi
Son yıllarda geliştirilen çok ince iğneler sayesinde kıl kalınlığındaki varislere de köpük tedavisi yapılabilmektedir. Uygulamanın adı mikro skleroterapidir va varise özgü çalışan kliniklerde uygulanmaktadır. mikroskleroterapi tecrübe gerektiren bir uygulamadır.

Köpük tedavisi Yan Etkileri
Ciddi bir yan etkisi yoktur. Damar içinde bölgesel pıhtıaşma olur, aslında bu yan etki değil etkinin bir dönemidir. Orta düzeyde ağrı olabilir. Her ne kadar teorik olarak emboli riski olsa da pek görülen bir yan etki değildir. Uygulandığı alanda, kızarıklık, şişlik olması da alışıldık durumlardır ve yine yan etki olarak değerlendirilmez, etkinin bir parçasıdır. Varislerin tedavisinde genellikle tek yöntem yani köpük yeterli olmaz, ek olarak radyo frekans ve lazer gibi teknolojiler de gerekir. Bu sebeple sadece köpük ve skleroterapi yapan yerle değil tüm teknolojilerin kullanıldığı kliniklerle görüşün yoksa kalın varisleriniz gider kılcal varisleriniz sizi rahatsız etmeye devam eder.

Kaynak:
https://www.ideaklinik.com/kopukle-varis-tedavisi.html
https://www.varisistanbul.com/kopukle-varis-tedavisi.html
http://www.varistedavi.gen.tr/varis-kopuk-tedavisi
https://www.ideaklinikankara.com/kopukle-varis-tedavisi/

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Köpük tedavisi varis” Yazısında 74 Yorum

 1. Canan says:

  mrb hocam 6 ay once igneli varis tedavisi oldum bacagimda kahverengi lekeler var ve icinde küçük küçük sisler var ne zamana gecer yada bu sekildemi kalacak tadavi yanlismi uygulandi diye korkuyorum
  Dr.Muharrem Kaya
  kahverengi lekeler cilt altına uygulama esnasında ilaç sızarsa ondan olabilir.zamanla geçer uzun sürebilir.

 2. Erkan says:

  Hocam varisimden lazerle ameliyat oldum geçmedi şimdi doktorum bana ilaç önerdi yurtdışından getirtmemi istedi Aethoxysklerol bunun net bi sonucu olur mu varsimde sertlik yada görsel ile bir sorun olur mu ?
  Dr.Muharrem Kaya
  türkiyede aethoxysklerol var.tüm varislerin tedavisinde kullanılır.ameliyatla alınamayan varisler de bile.ideakliniğin siz en yakın şubesine gidebilirsiniz.bu linkten size en yakın şubeye ulaşabilir http://www.ideaklinik.com/iletisim yada 05426210888 nolu telefondan bilgi alabilirsiniz

  • Erkan says:

   Hocam peki köpük tedavisinde görsel olarak beni rahatsız eden bir durum olur mu şişkinlik gider mi ?
   Dr.Muharrem Kaya
   evet zamanla geçer.görsel rahatsızlık verecek bir oluşum kalmaz

  • İpek says:

   O ilaçtan benim doktorum da getirtmemi istedi köpük tedavisi için yurt dışından getirttim ama ilaçın gelmesi çok zor oluyo
   Dr.Muharrem Kaya
   ideakliniklerde ilaç var.size en yakın klinkte tedavinizi yaptırabilirsiniz.bilgi ve yardım için şu linkten faydalanabilirsiniz.https://www.ideaklinik.com/iletisim

 3. Büşra says:

  Merhaba hocam 16 yaşındayım. Kolumda damar yumağı var. Haftaya skleroterapi uygulanacak. Bu tedavi çok acı veriyor mu?
  Dr.Muharrem Kaya
  pek acı vermez

 4. Büşra says:

  Iyi akşamlar bende varislerimden kurtulmak istiyordum Dr ameliyat olman gerekiyor dedi.bigün idea kliniği gördüm internette muayene ucretsizdi istanbul kadıköy şubesine gittim Prof.Dr Hasan Berat Cihan (kalp damar cerrahı)muayene etti ve 4 seanta beni kurtardı varislerimdem çok teşekkür ederim doktoruma herkese tavsiye ediyorum sakin ameliyat olmayın köpük tedavisi mükemmel bişey

 5. Tamer says:

  Merhaba varis için doktora gittim. Köpük tedavisi dedi. aethoxysklerol %0,5 ilaç almanız gerekli dedi. Eczanelerde bu lan yok bir yerde %3 ve %4 var bunlar arasındaki fark nedir. Bide bir kutu yani 5 ampülle santim olarak kaç cm kılcal damar tedavi edilebilir.
  Dr.Muharrem Kaya
  varislerin yaygınlığına göre ,damarın kalınlığına göre uygulanacak ilaç miktarı değişir.sıklıkla her tedavide 2-5 ampul arası ilaç uygulanabilir.

 6. Hatice says:

  Hocam merhabalar bacağımdaki varislerimden çok rahatssız oluyorum ve Afyon’da yaşıyorum.afyonda önerebileceğiniz uzman bir hekim var mı
  Dr.Muharrem Kaya
  ne yazıkki yok

 7. Zeynep says:

  Merhabalar. El ve ayak damarlarım çok belirgin .Bununla ilgili Kalp Damar Cerrahisine gittim.Herhangi bir sorun olmadığını söylediler. Fakat ben çok rahatsızım.Hangi tedaviyi uygulamalıyım. Adana ‘da kimden yardım alabilirim. Çok Teşekkür ederim.
  Dr.Muharrem Kaya
  Adanada bu tür tedavileri yapan yer varmı bilmiyorum.ama Ankara İdeaklinik hekimlerinden Op.dr.Nihat Aydın ile görüşebilirsiniz

 8. Fadile says:

  Merhaba hocam Doppler USG çekildi ve sağ Bsv de uyluk distalde Augmentasyön testi esnasında reflü akım izlenmis olup bu ven ile ilişkili baldır düzeyinde varikoz venler izlenmektedir.hocam doktor köpük tedavisi dedi ama ne yapacağımı bilmiyorum çok mu kötü tedavi olmalimi yim size önerirsiniz şimdiden teşekkürler.
  Dr.Muharrem Kaya
  idea klinikte muayene ücretsiz ve dopler değerlendirmesi için gidebilirsiniz

 9. Canan says:

  Merhava hocan iki gun once igne yontemiyle varis tedavisi oldum cok agrim var normalmidir elimi bile degemiyorum cok aciyor
  Dr.Muharrem Kaya
  normaldir.

 10. Eylem says:

  Merhaba 4 seansdir ki devlet hastanesinde köpükle varis tedavisi yaptırıyorum normalde nemnunum ama benim damarlarım kalındı ama iğneden sonra kılcal damarlarda çıkmaya başladı en önemlisi işlem yapıldıktan sonra bandaj 5 gün boyunca hiç çıkarılmadan 7/24 duruyor asıl ağrı bu zamanda oluyor bandaj çok sıkıyor çünkü şuanda da sarılı 2 gunden beri ayak bileğinden kasigima kadar sizin sitenizde böyle birşey yazmıyor hiç kafam karıştı bana doktorum 5 gün hiç su değmeyecek çıkmayacak bu bandaj dedi ne yapmam gerekli
  Dr.Muharrem kaya
  her hekimin uygulaması farklılıklar gösterir.tedavi öncesi kalın varisli damarlar dikkatinizi çekiyordu ama tedaviden sonra onlar kayboldukça kılcallarınız daha belirgin hale gelecek,bu nedenle onlarda rahatsız ediyorsa RF yada laserle tedavi ettireceksiniz

kuda