Varisin köpük tedavisi

   Son yıllarda kullanımı hızla artan köpükle tedavi varisin ameliyatsız yok edilmesinde yeni bir çığır açmıştır. Kullanılan ilaç eskiden kullandığımız skleroterapi yöntemiyle aynıdır ama kullanılan ilacın miktarı çok daha az miktarda olmaktadır. Köpükle tedavide hastalıklı damarı yok edici ilacın 1 birim ilaçla 4 birim hava şeklinde özel aletinde karıştırılarak köpük haline getirilir. Elde edilen köpük çok ince iğne yardımıyla damarın içine enjekte edilir. Köpükle yok edilen hastalıklı damar sonsuza kadar yok edilir yani o damar bir daha genişleyerek sorun yaratamaz.

 Köpükle tedavinin avantajları

Normal skleroterapiye bir çok üstünlüğü vardır;

 •  Kullanılan ilaç miktarı azdır
 •  Vücuda verilen ilaç azaltılmış olduğu için toxik doza yaklaşılmaz.
 •  Köpürtüldüğü için 4-5 katına çıkan ilaç sayesinde aynı senasta daha fazla damara müdahale edilmiş olur.
 •  İlaç miktarı azaldığı için damarın vereceği reaksiyon azaltılılır buna bağlı olarak ödem azalır.
 •  Daha az flebit ve pıhtı oluşur ki bu tedavi sonrası şişlik ve ağrının daha az olmasını sağlar
 •  Çok kalın(2 parmak genişliğinde) varislere uygulanabildiği gibi iğne girebilecek kadar ince kılcal varisler de tedavi edilebilir.
 •  Oluşabilecek leke miktarı azalır.
 •  Verilen ilaç miktarı az olduğundan damar dışına kaçması ciddi sorun yaratmaz ve kendiliğinden kaybolur.

Köpükle tedavinin varis ameliyatlarına üstünlükleri ;

 • 25 mm kalınlığındaki damarlar yok edilebildiği gibi ameliyatla alınmayacak kadar ince varislerde yok edilebilir.
 • İş gücü kaybı olmaz ,hasta işine devam ederken tedavi olabilir,uygulama süresi olan 20-30 dakika işinden ayrı kalması yeterlidir.
 • Genel anestezi veya belden aşağı uyuşturma gerekmez
 • Yatarak tedavi gerektirmediğinden hastane ortamında yapılması gerekmez.
 •  Diğer (narkoz, yatak, pansıuman, bakım) uygulamalar olmadığından daha ekonomiktir
 • Ameliyat ağrısı yaşanmaz.
 •  Ameliyat olmadığı için yara ve dikiş izi olmaz
 •  Ameliyat sonrası aylarca bandaj sarmak veya çora giymek gerekirken köpük tedavnde genellikle bandaj veya çorap uygulanmaz. Bu durum yaşam kalitesinin daha iyi olmasını sağlar.

Köpüğün uygulandığı sonsuza kadar yok edilmiş olur ve o damardan bir daha asla tekrarlama olmaz ancak % 10 ihtimalle başka yerlerde başka damarlar çıkma ihtimali vardır. Tekrar ihtimali ince ve orta kalınlıktaki damarların alınmadığı ameliyatla tedaviler sonrası % 60 lara kadar çıkabilmektedir. İnce damarlarında tedavi edilebilmesi köpük tedavisini daha başarılı kılmaktadır.

https://www.ideaklinikankara.com/kopukle-varis-tedavisi/

Köpük tedavisi yapan klinikler

Türkiyenin en bilinen ve en yaygın şubeye sahip İdea Klinik tüm şubelerinde en az bir fleboloji (toplar damar hastalıkları uzmanı) bulundurmaktadır ve en yaygın köpük tedavileri bu klinikte yapılmaktadır. En tecrübeli klinik olma özelliğini taşır. Uygulama kolaylığı,hastada işgücü kaybı olmaması, ameliyat izi kalmaması ve tecrübeli ellerde yüksek başarıyla uygulanabilmesi sebebiyle varis tedavisinde giderek yaygın bir şekilde kullanılmaktadır ancak ameliyatla varis tedavisinin ücreti daha yüksek olduğu için hastanelerin çok tercih etmediği bir yöntemdir.
Amerika da varis tedavilerinin büyük çoğunluğunu cildiye uzmanları ofislerinde ameliyatsız yaparken Türkiye de ne yazık ki ısrarla ameliyat yapılmaya devam etmektedir.
Köpükle varis tedavisi daha çok toplar damar hastalıkları üzerine yoğunlaşmış klinikler veya varis merkezlerinde yapılmaktadır. Daha az olarak ta muayenehanelerde yapılmaktadır. Köpüğü tedavide kullanan hastane tespit edildiğinde sayfaya eklenecektir.

Varisin diğer tedavi yöntemleri olan EVLA, EVRFA, yapıştırıcı, pake exizyonu, ameliyat yöntemleri ayrı sayfalarda ele alınmıştır.

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Köpükle bacak varisi tedavisi” Yazısında 2 Yorum

 1. ayşegül oğuz says:

  Merhaba doktor bey. Ben on sene evvel iğne yöntemiyle tedavi olmak istedim.Yanlız ilacı kasa kaçırdılar.Birkaç kez. Sağ bacağım üzerine on senedir yatamıyorum.Elimi değdirsem bile ağrı yapıyor. birkaç kez doktora gittim ama sonuç alamadım ne yapabilirim .Bir öneriniz varmı.Ayrıca derin venöz yetmezliği varmış.Ameliyat önerirmisiniz.
  Dr.Muharrem KAYA
  kalp ve damar cerrahisine yada varis tedavi merkezlerinden birine giderk durumunuzu değerlendirtin.burdan yorumlamak zor

 2. Nazli says:

  Hekim birde narahat edirem sizi bagishlayin…cox adam deyir ki hamilelik zamani insanin qani mikroblu olur.dogushdan sonra xal oz ozune yigilacaq.sizce bu sozlerde heqiqet varmi? Dogushdan sonra xal azca da olsa kucule bilermi?
  Dr.Muharrem KAYA
  kısmen de olsa küçülür

tikus