Anüs bölgesinin en sık rastlanan ikinci hastalığıdır. Yine bu bölgen,n en acılı ve en ağrılı hastalıklarındandır. Hasta acısını “dışkımı yaparken makatımı cam kırıkları çiziyormuş gibi oluyor” , ağrısını “makatıma öyle bir kramp giriyor ki dayanılmaz düzeyde ağrıyor” şeklinde tanımlar. Klasik cerrahi kitaplarında “hasta tuvalete korkuyla girer ve gözleri yaşlı çıkar” şeklinde tarif eder. yani o kadar çok acır ki hastanın gözler yaşarır.

Kronik Anal fissür (Müzmin makat çatlağı)

Makat çatlakları,2 guruba ayrılır

Yeni oluşmuş(akut anal fissür)

Müzminleşmiş (kronik anal fissür)

Makatta çatlama olduktan sonraki 2 hafta süresince akut yani yeni makat çatlağı olarak değerlendirilir ve ilaçla tedavi denenir. İlaçlarla tedavi uygun şekilde uygulanır ve aynı dönemde kabızlık engellenirse % 30-40 ihtimalle tamamen düzelir % 60-70 ihtimalle müzminleşir. Akut dönemde hasta tuvalette acı duyar ama tuvaletten çıktığında ağrısı geçer. Müzminleştiğini gösteren en önemli bulgu hasta tuvaletten çıktıktan sonra 1-4 saat ağrısı devam etmesidir. Yani hastaya telefonla doğru teşhis konabilir, tabi ki görerek kesinleştirmek kaydıyla. İlaçlarla 2 haftada düzelmediyse kronikleşmiş olduğu kabul edilir, daha fazla uğraşmaya gerek yoktur, diğer yöntemlere geçilmelidir.
Makat çatlağı müzminleştiğinde yani kronik anal fissür ortaya çıktığında kişinin kendi kullanacağı ilaçlar veya bitkisel ürünlerle düzelme ihtimali oldukça azalır bu durumda iki tedavi seçeneği kalır;

Anal Fissür Ameliyatı

Yeni gelişen tedavi seçeneği botox uygulamasını öğrenen doktor sayısı arttıkça ameliyatlar azalmaktadır. Ameliyatta makatta sıkmaya yarayan bir kas kesilir, bu kas kasılarak çatlağın iyileşmesini engelleyen ve kasılarak ağrı yapan kastır. Ameliyat başarısı % 99 gibi oldukça yüksektir. Kas kesilirken varsa memelerde alınabilir. Ameliyatlarda en önemli yan etki gaz ve dışkı kaçırmadır. hastalar açısından çok ciddi bir sorundur ve hastaların hepsini tedirgin eder. Her ne kadar % 0.1 kadar seyrek görülse de ciddi bir sorundur ve yaş ilerledikçe kasların giderek zayıflaması sebebiyle dışkı ve gaz tutamama sorunu yıllar ilerledikçe artar. Özellikle ağırlık kaldırırken, öksürürken, hapşırırken gaz kaçırma verilen istatistiklerden daha fazla görülmektedir. Dışkı kaçırma daha çok kirlenme şeklindedir, abartılı dışkı kaçağı seyrektir.

Fissür Ameliyatı Sonrası Gaz Kaçırma

Ameliyatla tedavisi oldukça zordur ve tedavi başarısı düşük bir ameliyattır. Deformasyon alanına dolgu maddesi yapılarak tedavisi kolaydır ve son derece başarılıdır. Kaçak alanına dolgu yapma işlemi 1-2 dakikada tamamlanır ve kişi aynı anda işine dönebilir.

Botoxla Fissür Tedavisi

Bu tedavi şeklinde ameliyatta kesilen kas kesilmez içine ilaç enjekte edilerek kronik fissür düzelene kadar felç olması sağlanır.İşlem 1 dakika gibi kısa sürede yapılabilir. tecrübeli ellerde ve yeterli doz (100 Ünite) yapılırsa başarısı % 95 lerden daha yüksektir. Ameliyatta küçük ihtimalle görülebilen dışkı kaçırma, gaz kaçırma gibi sorunlar botoxta görülmez. İnsanların aklına “botoxun etkisi geçtiğinde çatlak yeniden oluşur mu?” sorusu gelmektedir. Kırışıklıkta botox uygulaması sonrası kırışıklık % 100 ihtimalle yeniden oluşur bunu herkes bildiği için yukarıdaki soru akla gelir ancak botoxun mantığı farklıdır. Kırışıklık fizyolojik bir durumdur ama çalak hastalıktır. Botoxla fissür düzeldikten sonra tekrar olma ihtimali sağlıklı bir insanın çatlak olması gibidir ve ihtimal de bu kadardır. kabız kalınmazsa tekrarlamaz.

Lazerle Makat Çatlağı Ameliyatı
Makat çatlağı tedavisinde “lazerle tedavi ediyoruz” gibi laflar olsa da gerçek anlamda ameliyatsız bir tedavi değildir, standart cerrahiye üstünlüğü olamaz çünkü koter, radyo frekans veya nejterle kesilen kasın lazerle kesilmesi avantaj getirmemekte, sadece hastanın aklını karıştırarak ikna etmeye yardımcı olmaktadır. Tedavi yöntemlerinin avantajlarıyla ilgili ayrıntılı bilgilere başka sayfalarda ulaşabilirsiniz.

Çatlak Ameliyatı Fiyatları
Her ne kadar ameliyat fiyatı olarak başlık açmış olsak ta özellikle İdea Klinik gibi yenilikleri yakından izleyen proctoloji kliniklerinde ameliyatlar yan etkileri sebebiyle büyük oranda terk edilmiş ve çağdaş yöntem olan botox tedavisine geçilmiştir. Hasta özellikle istemedikçe ameliyat tercih edilmemektedir. Ancak botoxa cevap alınamaması veya hastanın ısrarla istemesi durumunda ameliyat da yapılmaktadır. Fissür ameliyat fiyatı SGK lılara 980 TL SGK sı olmayanlara 1960 TL olarak belirtilmiştir.

Ücretler şu şekildedir;
Botoxla Tedavi Ücreti Ameliyatsız bir tedavi yöntemidir. Ameliyatla keserek gevşettiğimiz kasın ilaçla gevşetilmesi işlemidir. İşlemi 1 dakika içerisinde yapıyoruz . 100 Ünite botox enjekte ediyoruz bu sayede ameliyata yakın bir başarı elde ediyoruz.  Ameliyat olmadığı için uygulama sonrası ağrı olmuyor ve hemen işinize dönebiliyorsunuz. Enjeksiyon 1 dakika sürüyor, başarı şansı % 95 – 98 sir. Kalıcı gaz ve dışkı kaçırma gibi yan etkileri yoktur. Tedavi ücreti muayene dahil 1300 TL dir. Hastaların anlatımına göre Medicinarts gibi bazı klinikler 100 ünitelik ilacı 4 hastaya bölerek uyguluyormuş bu durumda bir hastaya 25 ünite yapılır ki bu dozla başarılı olma ihtimali çok düşer.

Ameliyatla Tedavi ( L.İ.S ) Ücreti Kapalı yöntemle L.İ.S. ameliyatı yapıyoruz. 2 cm lik bölgeyi uyuşturup 1-1.5 cm yerden  8-10 dakikada yapıyoruz ve tedavi sonrası kalkıp gidebiliyorsunuz. Uyuşturucunun etkisi geçtiğinde 2-3 gün orta düzeyde ağrı olabiliyor. Bu yöntemin başarı oranı % 99 dur. Çok küçük ihtimalle kalıcı gaz-dışkı kaçırma riski taşır.

Ameliyat ücreti 1960 TL dir. SGK hastalarına bu ücretlerin %50’si uygulanır yani 980 TL ödersiniz. Ücretler tedavi ücreti olup ayrıca muayene, anoskop muayenesi ve diğer uygulamalar için ücret alınmaz. Ücretler İdea Klinik tarafından internette paylaşılan haliyle eklenmiştir, farklı sağlık kuruluşlarında farklı ücretler olabilir.

Tedavi yöntemleriyle ilgili ayrıntılı bilgi, adres ve telefon için https://www.analfissur.com  adresine bakabilirsiniz.

Fissür Ameliyatı Yapılırken Meme Alınabilir mi
Evet aynı seansta sentinel pili (bekçi kıvrım) denilen meme de alınabilir, ağrıyı bir miktar artırsa da hastanın rahatlığı açısından bakıldığında memenin alınması daha mantıklıdır. Memenin alınmaması tekrarda neden olmasa da hastaların neredeyse hepsi meme kaldığı için tekrar olur mu acaba şeklinde tedirginlik yaşarlar.

https://www.ideaklinik.com/anal-fissur-makat-catlagi-tedavisi.html
https://www.ideaklinikankara.com/makat-catlagi-tedavisi/

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Kronik Anal Fissür” Yazısında 38 Yorum

  1. hazal says:

    hocam bir yıl önce fissür için 100ünite botoks yapıldı ve lazerle sentinel pili alındı. ama sonrasında oluşan gaz kaçırma olayı devam ediyor ayaktayken tutamıyorum.ilk aylar gürültülü kaçıyordu şu an azaldı ama geçmiyor.kaslar zarar mı görmüştür?tesekkurler
    Dr.Muharrem Kaya
    botoxtan 6 ay sonra botoxa bağlı kaçak asla olmaz.bu imkansız birşey,sizdeki farklı bir sorun olabilir,doktorunuzla görüşün

babi