Kuyruk sokumu insan otururken tüm ağırlığı taşıyan alanın tam ortasındadır ve buna bağlı rahatsızlıklar vermektedir.Bu alanda görülen rahatsızlıklar farklı hastalıklardan kaynaklanmaktadır ve de tedavileri farklı uzmanlarca farklı şekillerde yapılmaktadır.

En sık karşılaşılan rahatsızlıklar;

Ağrı;akla ilk kemikle ilgili sorunlar gelir ama kuyruk sokumu ağrısının en sık sebebi kıl dönmesi ve kıl dönmesi apsesidir.Kemikten kaynaklanan ağrılar çok seyrektir ve daha çok düşme sonucu zedelenmeyle ortaya çıkar.

Kaşıntı;En sık sebep akıntıya bağlı olarak cildin tahriş olmasıdır,akıntının sebebi % 99 kıl dönmesi hastalığıdır seyrek olarak kurdeşen ( dermatit ) denilen hastalık ve pudra alerjisi gibi alerjik durumlar görülebilir.

Akıntı;Cerahatli,kanlı ve kokulu olabilir yukarda da yazıldığı gibi akıntının en sık sebebi kıl dönmesi hastalığıdır.Cildin altındaki kılları eritmek için vücudun yaptığı bir tür salgıdır

Kanama;Nerdeyse tek sebebi kıl dönmesidir ve kılların doku içinde sebep olduğu reaksiyonel dokuların tahrişiyle oluşur asıl hastalık tedavi edildiğinde kanama durur.

Koku;Pilonidal sinüsteki iltihaptan kaynaklanan akıntının verdiği kokudur,seyrek olarak cilt hastalığına bağlı salgılarda kokuya neden olabilir.

Tedavide kıl dönmesi varsa onun ameliyatını yaptırmak gerekir,yoksa ortopedik açıdan sorun olup olmadığını anlamak için film çekilir ve değerlendirirlir.

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Kuyruk sokumu” Yazısında Yorum Yok

kalkun