Kuyruk Sokumu Kemiği; Hareketli omurların bittiği birbirine kaynaşarak tek parça haline gelmiş omurlardan oluşan bir yapıdır. Tıpta koksix ve sakrum olarak iki parça olarak adlandırılır ancak Türkçede tek kelime daha yaygındır ancak koksixin karşılığı çok bilinmese de pöçtür.

Bölgenin yaygın tek hastalığı kıl dönmesidir, daha seyrek olarak pöç batması beya kuyruğa benzer küçük yapının kırılması görülmektedir. İlk hastalık proctoloji (genel cerrahinin üst branşıdır) branşına, diğer hastalıklar ortopedi branşına girer.

Kuyruk Sokumu Hastalıkları

kuyruk-sokumuKuyruk Sokumu Batması
Vücudun üst yarısının tüm ağırlığının geldiği noktadır, normalde pek sorun yaşanmazken sert bir zemin bütün ağırlığıyla düşülmesi yada sert bir tekmeyle işaret parmağından daha ince bu kemiğin kırılarak yada yerinden oynayarak vücuda doğru yer değiştirmesiyle ortaya çıkar. Teşhis röntgen filmiyle konur ve ortopedi uzmanınca parmak yardımıyla rahatça yerleştirilebilir. Uygulama biraz ağrılı olsa da kolay bir işlemdir.

Kuyruk Sokumu Ağrısı Nedenleri
kuyruk-sokumunda-agri-sislikYukarıda pöç batması olarak tarif edilen hastalık seyrek karşılaşılan bir durumdur ve ağrı düşme sonucu başlar ve sürekli devam eder.  Diğer ağrı sebebiyse neredeyse % 99 luk kısmı oluşturan kıl dönmesidir daha doğrusu kıl dönmesi apsesidir. Normalde bu hastalık ağrı yapmaz ancak iltihaplandığında iltihaba bağlı olarak otururken ağrı olur. İltihap tedavi edilmezse 3-4 günde apseleşir ve giderek şişlik artar. Önceleri otururken olan ağrı artık süreklidir ve şiddeti çok artmıştır. Apse boşaltılıncaya yada boşaltıncaya kadar ağrı giderek artar. Doğru yaklaşım bir an önce boşaltılmasıdır. Apsede ağrıyla birlikte şişlik, kırmızılık, sertlik, pis kokulu akıntı ve vücutta ateş yükselmesi de birlikte olabilir.

Kuyruk Sokumu Ağrısı Nasıl Geçer
Kemikle ilgili sorun düzeltildikten sonraki 2-3 gün içinde ağrı büyük oranda azalıp geçer. Kıl dönmesi apsesi boşalıncaya yada boşaltılıncaya kadar giderek artar, boşaldığında yada boşaltıldığında hastanın ağrısı dakikalar içerisinde % 50- 70 oranında azalır ve sonraki 4-5 günde tamamen düzelir.

Kuyruk Sokumunda Şişlik
Neredeyse tek sebep kıl dönmesidir, normalde küçük bir şişlik vardır, badem büyüklüğünü pek geçmez ama iltihaplanma olduğunda ilerleyerek apseleşir ve mandalina kadar büyüyebilir, şişliğin büyüklüğü ağrının da yüksek olduğunu gösterir. Apsenin bir an önce boşaltılması doğru olur.

Kuyruk Sokumunun kaşınması
Sık karşılaşılan bir durumdur, ulu orta rahat rahat kaşınamadığı için kişiyi kaşınmanın ötesinde rahatsız eder. Kıl dönmesi hastalığında oluşan akıntının deriyi tahriş etmesi sık karşılaşılan bir durumdur daha seyrek olarak sıcak aylarda derinin ter ve nemden tahriş olması ve dermatit görülmektedir. Dermatit bir tür kurdeşendir ve makat bölgesi kaşınmaları için üretilen pruzon merhemle 1-2 gün içerisinde düzelir. Kaşınma kıl dönmesinden kaynaklanan akıntıdan oluyorsa bu durumda tek çözüm kıl dönmesi ameliyatıdır.

kuyruk-sokumunda-sivilceKuyruk Sokumunda Sivilce;
Her halde dünyada en sık konulan yanlış teşhistir çünkü o bölgede neredeyse hiç sivilce görülmez ama sivilceye benzediği için hastalar kıl dönmesini sivilce sanırlar. Aslında burada hastalığı kendine yakıştırmamak ta etkili olabilir. Sivilce olmadığı için sivilce gibi değerlendirilmez ve kıl dönmesi tedavisi yapılmalıdır. Seyrek olarak görülen kıl dibi iltihabı da sivilceye benzer ama farklı bir hastalıktır.

Kuyruk Sokumunda Kokulu İltihap
Sivilce gibi yine neredeyse hastaların hepsinde kötü kokulu akıntı olması kıl dönmesi düşündürür. Tek sebep budur. Bu hastaların çoğunda kokulu akıntı olur, bazen bu akıntının miktarı bölge derisinde pişiğe neden olacak kadar çok olabilmektedir. Eğer asıl hastalığın tedavisi geciktirilecekse bölge gün içinde bir kaç defa yıkanmalı ve araya kağıt havlu konmalıdır. İltihabı kağıt havlu emer ve deri ile teması azaldığı için şikayetler azalır.

Kuyruk Sokumunda Kanama;
Hastaları en fazla tedirgin eden şikayettir. Kıl dönmesi ilerlediğinde iltihabi akıntının devam edebilmesi için lronik bir delik oluşur. Bu deliğin etrafında akıntıya reaksiyon olarak yeni bir doku gelişir, bu doku çok frajildir ve basit bir sürtünmeyle tahriş olup kanar. Bir diğer sebepte deri altındaki sinüs ezilir ve doku içine olan kanama kılların girdiği delikten dışarı akar. kanama genellikle azdır ve iç çamaşırda kirlenme yapacak düzeydedir. Aşırı kanama görülmez.

Kısaca özetlemek gerekirse; Bu bölgedeki rahatsızlıkların neredeyse tamamının sebebi aynı hastalık pilonidal sinüstür. Tek tedavisi ameliyattır, ilaçlarla yada ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilemez. Tarif edilmiş çok sayıda ameliyat vardır. Bunlar klasik yöntemler ve çağdaş yöntemler olarak iki guruptur. Klasik yöntemler olan flapler, açık bırakma, primer kapatma gibi yöntemlerden sonra hasta 12-15 gün evinde yatmak zorunda kalır. Çağdaş yöntemler olan Bascom ameliyatı, mikro sinüsektomi, pit piçking, sinüsotomi yöntemlerinde hasta ameliyattan 10 dakika sonra arabasına binip işine okuluna yani normal sosyal yaşamına dönebilir.

Kuyruk Sokumu Hangi Bölüme Gider
Yukarıda bahsedildiği gibi bölge hastalıklarının neredeyse tamamı pilonidal sinüs kaynaklıdır. Bu hastalığın tedavisi genel cerrahi branşının üst dalı olan proctoloji bölümüne girer ancak hastanın yaşadığı yerde makat hastalıklarıyla ilgilenen uzman yani proctoloji uzmanı yoksa bu durumda genel cerraha gidilebilir. proctoloji uzmanları diğer genel cerrahlar gibi safra kesesi, guatr, meme, mide, fıtık ameliyatları gibi onlarca hastalık tedavisiyle değil sadece anal bölge hastalıklarıyla ilgilenir bu sayede pilonidal sinüs tedavisinde kullanılan tüm ameliyatlar konusunda daha tecrübelidirler. Bölüm veya doktor seçiminde spesifik çalışan uzmanlar tercih edilebilir.

Kuyruk Sokumu Kırığı
Sık rastlanan durum değildir ve yanlış isimlendirilir.. Kuyruk sokumunun kırılması çok zordur çünkü leğen kemiğinin arka cephesini oluşturur. Kırılan şey pöç yani pöç kemiğidir. Sert düşme, sert oturma ya da pöçüne ağır bir tekme yeme gibi travmalarla kırılabilir. Tedavisi hiç dokunmadan bırakmak 3-5 hafta üzerine oturmamaktır.

 

 

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Kuyruk Sokumunda Görülen Şikayetler” Yazısında 15 Yorum

 1. Melike Yıldırım says:

  Hocam benim 3 4 gün önce kuyruk sokumumun altinda popo tarafında bir ağrı başladı hafiften şişti ve kızarıklık var baktığımızda ise sadece bir çizik gibi duruyor fakat agrisindan ne oturabikiyorum ne yatabiliyorum ne de yürüyebiliyorum ne yapmalıyım?
  Dr.Muharrem Kaya
  kıl dönmesi apsesi düşündürüyor.genel cerrahi uzmanına muayene olup apsenizi açtırmalısınız.05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderirseniz ideaklinik doktorları durumunuzu değerlendirir

 2. HAti says:

  Hocam merhaba 2 yıl önce kuyruk sokumunda ufak bilye tarzı yağ bezesi elime geliyordu sadece mensülasyon dönemlerde şişip ağrıyordu yakım zamanda lazer eoilasyona girdim bu sebepten. Midir bilinmez inanılmaz Ağrı oldu. Ve sanki patlamış.. Gibi etrafa yayılmış. Elime gelmiyor ve çokk. Ağrı Yapıyor. Ne yapılmalı
  Dr.Muharrem Kaya
  yağ bezesi zannettiğiniz oluşum kıl dönmesi olabilir.genel cerrahiye muayene olmalısınız

 3. Anil says:

  Merhaba hocam kuyruk sokumu bolgesinde killara tutunmus garip siyah bir sey uzamis yaklasik 1 cm uzunlugunda cok kokuda yapiyordu koparabildim buyuk zahmet sonucunda zahmet vermedi sebebi nedir tesekkurler
  Dr.Muharrem Kaya
  yorum yapmak zor.

 4. Gökçe says:

  Merhaba hocam.kuyruk sokumumda bir şişlik oluştu ve yakın bir zamanda patladı.içerisinden iltihap akmakla birlikte bir et parçacığı oluştu.ne yapmam gerek
  Dr.Muharrem Kaya
  doku toparlayınca yaklaşık bir ay sonra mikrosinusektomi yöntemi ile tedavi olmanızı öneririm

 5. murat says:

  merhaba hocam benim kuyruk sokumum oturunca ve üstüne bastırınca ağrıyor bu neden olabilir bir hastalık başlangıcımı yoksa basit bir ağrımı ?
  Dr.Muharrem Kaya
  kuyruk sokumunun en sık görülen hastalığı kıl dönmesidir.ağrı başladıysa apse olabilir.ideaklinik te kıl dönmesi muayenesi ücretsiz ve kıl dönmesi tedavisini mikrosinusektomi yöntemi ile yapıyor.randevu ve bilgi için 05426210888 nolu telefonu arayabilirsiniz

badak