Kuyruk sokumu kaşınması fark edildiğinde akla ilk kıl dönmesi gelir.Ancak bir çok sebep kaşıntı yapabilir.Kuyruk sokumu kaşıntısı çok sık rastlanan bir durum değildir ama kaşınmanın yeri sebebiyle rahatça kaşınamadığı için hastada sosyal sıkıntıya sebep olur.

Kuyruk sokumunda kaşıntı sebepleri;

Kıl dönmesi ;kıl dönmesi normalde kaşıntı yapmaz ancak kıl dönmesinde oluşan iltihabi akıntı bölge cildini tahriş eder ve bu tahrik kaşınma hissine sebep olur.Bu şekilde olan kaşıntıda kaşımaya bağlı olarak ciltteki tahriş hasarlanarak kanamada yapabilir.

Kuyruk sokumunda dermatit;alerji yapan kimyasallar cildin yüzeyinde dermatite sebep olarak kaşıntı yapabilir.Bu kimyasallar sabun,şampuan,vücut jeli veya pudra olabilir.

Cilt erozyonu;Pantolonun sürtmesi,sert lifle liflenmek gibi tahrişe sebep olan uygulamalar cildin yüzeyinde sıyrılma yaparak kaşıntıya neden olabilir.Bu hastalıktada kuyruk sokumu bölgesine uyan külot alanında kan olabilir.

Aşırı terleme;Ter ve terin buharlaşması sonucu içeriğinin yoğunlaşması ciltte tahriş ve kaşıntı yapabilir.

Genel alerjenler;seyrek rastlan bir durumdur.Vücutta alerji olması en hassas cilt olan kuyruk sokumu bölgesindede kaşıntıya neden olabilir.

Kıl dökücü krem kullanımı;Bölge kıllarının temizliğinde kullanılan ürünler cildi tahriş edebilir

Uzun oturma;Havalanmada azalmaya ve ezilmeye sebep olabilir.

Kaykılarak oturma;Vücudun ağırlığı kalçanın yumuşak alanına verilmelidir,kaykılarak otururken ağırlık sert bölge olan kuyruk sokumuna bineceğinden tahrişlere ve kıl dönmesine sebep olabilir.

Seboreik dermatit;Ciltte aşırı yağlanma ve kepeklenme rahatsızlığıdır.

Sedef hastalığı;seyrek görülen sebeptir.

Kuyruk sokumu bölgesindeki kaşıntını tedavisi

Bütün hastalıkların tedavisinde olduğu gibi bu hastalığın tedavisine de aynı şekilde sebebi ortadan kaldırma şeklinde yaklaşılmalıdır.

Bölgeyi tahriş eden madde veya uygulamalara son verilir.

Pilonidal sinüs akıntı olsa da olmasa da tedavi ettirilmelidir

Sert lif kullanılmamalıdır

Sabun veya pudranın alerji yaptığı düşünülüyorsa kullanılmamalıdır.

Bölge duru suyla temizlenir buna rağmen kaşıntı devam ediyorsa kortizonlu merhemler kullanılabilir ancak bunlar ciddi yan etkisi olan ilaçlar olduğu için en son tercih olmalıdır ve kısa süre kullanılmalı ve şikayetler azalınca hemen kesilmelidir. Makat ve genital bölge kaşıntılarına özel geliştirilmiş ve kaşıntıyı  ilk kullanımda durduran pruzon merhem kullanılabilir.

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Kuyruk sokumu kaşınması” Yazısında Yorum Yok

banteng