Lazerle fistül tedavisine geçmeden önce ne anlama geldiğinden bahsetmeliyiz; Fistül iki ucu delik boru anlamında kullanılır. Genellikle anüs çevresindeki cilt ile anüs içindeki bir bölge arasında burada oluşmuş kronik bir enfeksiyonun sonucu olarak oluşmuş kapanmayan bir yoldur. Fistüller buradaki enfeksiyonların ve apselerin kronik evresidir. lazerle fistül tedavisiFistüllerin 2 deliği mevcuttur. Başlangıçta anal bölgede salgı yapan bezlerde enfeksiyon gelişir. Bu enfeksiyon daha sonra apseye dönüşür. Bu apse kendiliğinden boşalamazsa veya cerrahi olarak boşaltılmazsa en az direnç bulduğu yöne doğru ilerler. Bunu sonucu şekilleri çok farklı şekillerde oluşabilir. Bu fistüllerin oluşmasında buradaki sfinkter dediğimiz kas yapılarının da çok etkileri vardır. Apse döneminde hastalarda otururken veya dışkılama sırasında şiddetli ağrı vardır. Bu sırada hastaların anüs çevresinde ağrılı, kızarık bir kitle görülebilir. Sıklıkla hastada ateş vardır. Bu dönemde yapılacak bir cerrahi drenaj işlemi hastayı fistül gelişiminden büyük oranda kurtaracaktır. Bu yapılmazsa apse en zayıf yerden drene olma eğiliminde olur.
Kanal geliştikten sonra hastalarda anüs bölgesinde ikinci bir makat gibi delik ve buradan çamaşırı kirleten çoğunlukla kokulu bir akıntı görülür. Fistülün tedavisinde başarı dış ve iç deliğin doğru saptanmasıdır. Bu nedenle tedavi edecek hekimin bu konuda tecrübeli olması gerekir.

Lazzerle Fistül Tedavisi
lazerle fistül tedavisi yapan hastanelerLazerle tedavide iç ve dış delik bulunduktan sonra bunların konumlarına göre yapılacak tedavi planlanır. Bu konuda çeşitli yöntemler vardır. Bu yöntemlerden biride son yıllarda popüler olan kanalın lazerle kapatılması yoludur. Kanalın mümkün olduğunca hassas bir şekilde ortadan kaldırmak için esnek, çepeçevre ışık saçan (radyal emisyonlu) lazer fiber dış ağızdan sokulur. Daha önce saptanmış iç ağızdan çıkarılır. Bu arada pilot ışın yardımı ile kanal takip edilir. Laser enerjisi kanal içinde çepeçevre yayılır. Epitelize doku kontrollü bir şekilde tahrip edilir. Böylece kanal çok büyük oranda kapanır. Bu arada iç delik ayrıca kapatılır.
Lazerle fistül tedavisi ameliyatsız fistül tedavisi olarak ta adlandırılmaktadır.
İzmirde lazerle fistül tedavisi Idea klinik İzmir şubesinden Op.Dr.Demet AĞRAS tarafından yapılmaktadır.
Bu yöntemde herhangi bir kesi söz konusu değildir. Kanalın uzunluğu önemli değildir. İşlem süresi kısadır, 15-20 dakikada tamamlanır. İç delik cerrah tarafından ayni seansta basitçe kapatılabilir. Kesme olmadığı için sfinkterlerde yetmezlik söz konusu değildir. İşlem belden aşağısı uyuşturularak yapılabildiği gibi narkozla da yapılabilir. Hastanede yatma gerekmez ancak narkozla yapıldıysa bir gün yatırılır.

Fistül Ameliyatı

lazerle fistül ameliyatıHastalığın komplike (kasların arkasından dolanan) veya inkomplike (kaslarla ilişkisi olmayan) oluşuna göre değişir. İnkomplike olanlarda ameliyat basittir ve başarısı çok yüksektir. Komplike olanlarda çeşitli ameliyatlar vardır, lazer dışındakiler zordur, başarı oranı cerrahın tecrübesine ve yönteme göre değişir. Özellikle komplike olanalar yani makat kaslarının etrafından dolanan fistüllerde tecrübe çok önemlidir, çünkü bu gurupta kasların zarar görmesi ve sonraki yaşam boyunca dışkı kaçırma ihtimali daha fazladır.

Seton Ameliyatı

Özetle şu şekilde tanımlanabilir. Kanalın dış ağzından sokulan ip iç ağzından çıkarılır. Düğüm atılarak sıkılır bu sıkma işlemi kasları yavaş yavaş kestiği için dışkı kaçırma riski azalır. Haftalar aylar içinde sıkıldığı için kaslar bir yandan kesilirken bir yandan da iyileşme devam eder. Sıkma işlemi iple yapılabildiği gibi ince lastikle de yapılabilir.

 

 

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Lazerle fistül tedavisi” Yazısında 2 Yorum

 1. Bülent doğru says:

  Hocam merhaba! Bir hafta önce lazerli perianal fistül ameliyatı oldum. Kanal,dan dışa doğru sızıntı oluyor ve sanki kapanmamış gibi…normal bir durum söz konusu mu? Ne yapmam gerekiyor? Teşekkürler…
  Dr.Muharrem Kaya
  iyileşme için çok erken.genel hijyene dikkat etmelisiniz

 2. yüksel çakar says:

  Selam,
  ben iki sefer anal fistülden ameliyat oldum (seton ) 2015-2016 yıllarında fakat iyileşmedi.
  şu anda üçüncü ameliyetı öneriyorlar. bende olmak istemedim.lazerle olmak istiyorum.lazerde iyileşme oranı yüzde kaç acaba,birde ücreti ne kadar öğrenebilirmiyim. kolay gelsin
  Dr.Muharrem Kaya
  laser tüm fistüllerin tedavisinde kullanılamaz.bu nedenle laserle tedavi yapan genel cerrahi uzmanları ile görüşmelisiniz.

babi