Limberg flep kıl dönmesi ameliyatları arasında en sık yapılanlardandır. Tarif eden kişi adıyla anılmaktadır. Baklava dilimi gibi kesilerek çıkarılan yer yine baklava dilimi gibi ama bu defa 3 kenarı kesilen yan taraftaki deri getirilir. Bir tür deri kaydırma yöntemidir. Çok çeşitli flep ameliyatlarından biridir.
Çıkarılan geniş doku parçasının oluşturduğu açıklığı yandaki cildi çekerek kapatmak yerine yan tarafından cilt kaydırılır temel amaç gerginliğin azaltılmasıdır. Gerginlik daha az olunca ağrı, yara açılması, tekrarlama gibi sorunlar daha az görülür.Farklı kaynaklarda tekrar ihtimali % 7 ile 20 arasında değişen rakamlar olarak verilmektedir.
Limberg flep standart bir büyüklükte kesi ile yapılır hastalık küçücük bir alanda da olsa geniş bir yeri çıkarmak gerekir, bu da gereksiz yere kesidir. Öyle vakalar vardır ki çıkarılması gereken dokunun 20 katı da sağlıklı doku çıkarılır.
Kıl Dönmesi Tedavisinde Limberg flep dezavantajları; limberg flep
Çok büyük bir Z harfi şeklinde rahatsız edibi bir ameliyat izi kalır ki kadın hastalar için çok ciddi sorundur.
Kan emici dren konduğu için 2-4 gün hastanede yatmak gerekebilir.
25-35 tane dikiş atıldığı için en az 2-3 hafta yatak istirahatı önerilir.
Geniş alan kesildiği için kanama, iltihaplanma, yara açılması gibi her ameliyattan sonra görülebilen sorunlar daha sık olur
Sonuç olarak;
Genel olarak değerlendirildiğinde gerçekte 1-2 cm lik alanda olan hastalıklı dokuyu almak için 20 – 30 cm lik cildi kesmek son derece gereksiz bir uygulamadır. Yöntemleri iyi araştırmadan karar vermemelisiniz. Karidakis yöntemini bilen cerrahlar limberg flep ameliyatını yapmamaktadır. Aynı mantıkla doku kaydırılır ancak çok daha pratiktir. Karidakis yöntemi ayrı bir sayfada incelenecektir.

limberg flep ameliyatı

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Limberg Flep” Yazısında Yorum Yok

kambing