Makatta ağrı hissedilmesi neredeyse her hastada akla basur hastalığını getirir ama basur dışında bir çok sebep vardır. Toplumda görülme sıklığına göre şu şekilde sıralanabilir.

Makat Ağrısı Nedenleri

Makat Çatlağı ( anal fissür )
Makat yırtığı da denir, özellikle kadınlarda görülen anal bölge ağrılarının en sık sebebidir. Erken dönemde biraz daha hafiftir ve daha çok “ cam çiziyormuş “ gibi bir acı tarif edilir ama günler içinde kronikleştikçe ağrı giderek şiddetlenir,hasta dışkı yapmaya korkar ve tuvalete gitmek istemez.Tuvalet ertelenince dışkı daha da sertleşir ve ağrının şiddeti daha da artar. Erken dönemde nitrogliserinli kremler kullanılır, kronikleştiğinde botox enjeksiyonu yada ameliyat gerekir.
Basurun Sıkışması (tromboze hemoroid)
Önceden var olan iç basurun ıkınmayla dışarı çıkıp geri içeri girememesi halidir.Dışarda kalan bu basur makat tarafından boğulur ve büyüklüğe göre çok şiddetli ağrı olabilir. Basurun büyüklüğüne bağlı olarak 4-6 günde ağrı 5-6 haftada şişlik kaybolur. Bu hastalık kaybolduğunda geride önceden de var olan değişik derecelerde basur kalır. Tromboze hemoroid bölgenin en ağrılı hastalığıdır.

Makat Ağrısı Tedavi Merkezi

Makatta Pıhtı Toplanması
anüs ağrısıGenellikle basur ağrısı ile karıştırılır çünkü boğulmuş basura çok benzer. Anal hematomun nerdeyse tek sebebi ıkınmaktır. Şiddetli ıkınılınca makat bölgesinde bir damar yırtılır ve cilt altına kanama olur bu şişlik şeklinde algılanır. Şişlik ve ağrı paraleldir yani şişlik ne kadar büyükse ağrı o oranda şiddetlidir. Oluşan pıhtının büyüklüğüne bağlı olarak 3-6 günde ağrı 5-6 haftada şişlik kaybolur. Aynı şiddetle ne zaman ıkınılırsa tekrarlar. Kullanılacak ilaçlar iyileşme süresini değiştirmez, sıcak su oturma banyosu kısmen rahatlatır. Şikayet çok fazlaysa 1-2 dakikalık küçük bir operasyonla içindeki pıhtı boşlatılabilir. Boşaltıldığı anda şikayet % 70 oranında azalır ve hasta sosyal yaşamına dönebilir.
Makatın Apseleşmesi
Anal bölgedeki bezlerin iltihap kapması ve şişmesiyle ortaya çıkan ve dayanılmaz düzeylerde ağrıya neden oalabilen bir hastalıktır. Apse boşaltıldığı anda hasta rahatlar. Fark edildiği anda açılmalıdır yoksa fistül denilen bir başka hastalığa sebep olur. Boşaltmaya ek olarak antibotik başlanır.
makat ağrıBu sık görülen sebepler dışında daha seyrek görülen sebeplerse şöyle sıralanabilir ;

  • Ragad (anüs içinde sıyrılma), yoğun ishal ve amipli dizanteride olur, asıl hastalık iyileştiğinde kendiliğinden düzelir.
  • Anal kriptit ; Anüsün iç kısmındaki çıkıntılarda iltihaplanma olur
  • Makat kanseri ; Kanalda olunca ağrıya neden olur
  • Rektum kanseri ; Daha çok dışa yakın olanlar acı verir.
  • Makat fistülü ; Apseleştiği dönemde görülebilir
  • Ülseratif kolit ;Daha çok dolgunluk hissi olur ve sık dışkılama isteği olur
  • Anismus ; Makat kaslarının kramp girmesi gibi kontrolsüz kasılmasıyla oluşur
  • Kondilom ; ülserleşme yaparak acıya sebep olur
   Özetle ;
   Bu şikayeti yapan bir çok hastalık vardır ve hepsinin tedavisi farklı şekilde yapılır, rastgele ilaç kullanmak yerine proctoloji uzmanıyla, yaşanan yerde proctolog yoksa genel cerrahi uzmanına muayene olunmalı ve tedavi edilmelidir. Ayrıntılı bilgi için https://www.hemoroidklinigi.com sitesinden yararlanılabilir.
   Makat Ağrısı Nasıl Geçer
   Pıhtı toplanmasında pıhtının alınması, apsede apsenin boşaltılması ağrıyı geçirir. Bunun dışındaki ağrı sebepleri için ağrıyı kesen ilaçlar ve sıcak su oturma banyosu fayda sağlar. Merhem olarak bölgesel uyuşturucu etkisi olan anestol merhem de ağrının azalmasını sağlar.
   Anüs bölgesi hastalıkları net tedavi ücretleri için şu linke bakabilirsiniz.

https://www.ideaklinik.com/sgkli-hastalarin-tedavi-fiyatlari-ne-kadar.html

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Makat ağrı” Yazısında 28 Yorum

 1. Ela says:

  Hocam merhaba 6 aydır makatta ağrım var. 6 ay önceki Kolonoskopi de hemoroid çıktı. Ara ara fissur de oluyor. 2 gün önce doktora gittim. Rektal us ile muayene etti. Fissurun olmadığını ve hemoroidin de bu kadar ağrıya neden olamayacağını söyledi. Ama ağrım devam ediyor. Ne yapmalıyım?
  Dr.Muharrem Kaya
  proktoloji uzmanına görünmelisiniz.05426210888 nolu telefondan bilgi alabilirsiniz

 2. ozan says:

  merhaba hocam 25 gündür makatımda sürekli bir rahatsızlık hissi var..agrı var sanki baskı yapıyor gibi..ilk başta sert dışkı yumusak dışkı değirerek oluyordu ve tuvalet kağıdına 1 2 damla kan bulaştı..ama kan sürekli değil..sonra bir daha hiç olmadı..ama ağrılarım bir geçiyor bir başlıyor neden olabilir?
  Dr.Muharrem Kaya
  makat kanaması mutlaka anoskopi muayenesi ile değerlendirilmelidir.kanamanın altında yatan neden kötü huylu bir oluşumda olabilir

 3. Dilek Aygün says:

  Makatta sürekli bir ıkınma hissi var, kolonoskopi sonucunda herşey normal, doktorum bağırsak çok kıvrımlı ve aşırı kasılıyor diyor. Buna yönelik kullandığım ilaçlar hiç bir işe yaramıyor. Daha ne yapmam gerekiyor, sosyal hayatımı çok etkiliyor, gün içinde tuvalet ihtiyacımı yapsamda, hep varmış gibi hissediyorum, makatımdaki his beni çok rahatsız ediyor, nette okuduğum bir yazıda rektosel hastalığından bahsediyor. Benim şikayetlerim de buna çok fazla uyuyor. Sizce ne yapmalıyım artık çok yoruldum.
  Dr.Muharrem Kaya
  rectoseliniz olsa bu kolonoskopide tespit edilirdi.takıntıdan olabilir.takıntılarda kurtulmanın en iyi yolu hipnoterapi

  • Dilek Aygün says:

   Teşekkürler hocam

 4. Seda says:

  Merhabalar benimde makat bölgemde bi ağrı oluyor çok sıklıkta deil ama uzun arayla oluyor gece uykudan uyandiriyor.. o sırada tuvalet ihtiyacımı giderdigimde yani diski geldiğinde düzeliyor ama gelmediğinde uzun sürüyor ve sıcak su biraz hafifletiyor .. yardımcı olabilir misiniz ?
  Dr.Muharrem Kaya
  anal fissür olabilir.genel cerrahiye muayene olmalısınız

 5. İbrahim says:

  Merhaba hocam. Ben yaklaşık 4 ay önce dişimi çektirmek için dişçiye gittiğim zaman bana 50 mg lik bir antibiyotikverdiler fakat disimin apsesi inmedi ve bir sonraki gidişimde bir 100 mg lik antibiyotikhap daha verip ikisini beraber kullanmamız istediler. Bu antibiyotikleri birlikte kullandigimda ishal oldum ve bu ishal geçmek bilmedi hala devam ediyor. Şu anda ayrıca anüs bölgemdede şişlik ve bu şişlik bacaklarimin arasından testislerime kadar devam ediyor. Tuvaletini yaparken zorlanıyorum fazla ikindigimda ise aşırı ağrılar oluyor. Oturamiyorum ayakta duramıyorum. Ayrıca ishal için 3 defa doktora gittim antibiyotikilaclar da fayda etmedi. Eczaneden maflor saşe aldım kullandım diskim daha iyi kıvama geldi fakat henüz tam olarak duzelmedi
  Dr.Muharrem Kaya
  yoğun antibiotik kullanımı barsak florasını değiştirerek ishale neden olur.ishalde sık dışkılama ve ıkınma nedeniyle makat hastalıklarına zemin hazırlar.antibiotik kullanımını bırakmalısınız.genel cerrahi uzmanına muayene olun,sorun tespit edilsin ve tedaviniz planlansın

domba