Anal fissür (çatlak- yırtık) tedavisi için birçok ameliyat tarif edilmiş ve uygulanmıştır ancak en etkili olan amliyat hastalığın iyileşmesine sebep olan kasın kesilmesi şeklinde uygulanan sfinkterotomi (L.İ.S-lateral internal sfinterotomi ) ameliyatıdır.

Kapalı ve açık şeklinde uygulanan bir ameliyattır. Açık yöntemde tüm anüs boyunca 3-4 cm cilt kesilerek kas kesilir, kapalı yöntemde ise 1-2.5 cm cilt kesilerek aynı kas kesilir. Kapalı yöntemde tüm yan etkiler daha az görüldüğü için kliniğimizde sadece kapalı yöntem uygulanmaktadır.

Botoxla makat çatlağı tedavisi;Müzminleşmiş anüs çatlaklarında ameliyattan sonra en etkili tedavi yöntemidir.Kasın kesilmek yerine ilaçla felç edilerek tedavi yöntemi de gelişmiş ülkeler de rutin uygulanmaktadır Başarısı ameliyattan biraz düşüktür (%90-95) ama çeşitli avantajları vardır , makat çatlağında botox uygulaması ilgili bilgiler ayrı sayfada anlatılmıştır.

Makat Çatlağı Ameliyatı Sonrası Gaz Kaçırma

Gaz ve Dışkı Kaçırma İhtimali ne Kadardır ?

makat yırtığı gaz tutamamaAmeliyattan sonra en çok korkulan yan etki gaz ve dışkı tutamama yan etkisidir. Binde bir-iki ihtimalle görülse de hastaların en büyük korkusu budur.

Anal fissür cerrahisi konusunda tecrübeli ellerde bu yan etki hiç görülmüyor denecek kadar seyrek rastlanan bir durumdur. Kliniğimizde yapılan 7000 civarında makat hastalıkları ameliyatı sonrası bu yan etkiyi sadece 2 vakamızda gördük. Bunlardan biri 79 yaşındaydı ve 8 ayın sonunda gaz kaçırma sorunu büyük oranda düzeldi. Diğeri 45 yaşında bir erkek hastaydı 2 ay sonra sorunu tamamen düzeldi.

Sonuç olarak makat çatlağı ameliyatında belirli kurallara uyulursa gaz ve dışkı kaçırma ihtimali yok denecek kadar azdır.

Botoxla tedavide dışkı, gaz kaçırma ihtimal yoktur.

Makat çatlağı ameliyatı sonrası görülen dışkı kaçırma sorunu nasıl düzelir ?

Fazladan kesilen kas miktarına göre yaklaşım çok değişir. Çok fazla kas kesilmediyse sorun 2-8 ayda kendiliğinden büyük oranda düzelir ancak zarar gören kas miktarı çok fazlaysa bu sürede düzelmeyebilir. Bu durumda hastaya yeniden ameliyat planlanır. Ameliyatta kesilen kas yeniden dikilir.

Anal fissür tedavisinde SSK, Bağ-Kur, Memur ve bunların emeklilerine hizmet Idea Klinik İzmir, Bursa, Ankara ve İstanbul’da 6 şubesinde verilmektedir. Anal fissür ameliyatı olacaksanız kapalı ve açık yöntemleri iyi araştırmalısınız.

Makat Çatlağı Başlangıcı

İlk iki haftalık dönem akut yani başlangıç dönemi olarak değerlendirilir. Başlangıç döneminde ameliyat asla düşünülmez. Ağrısı çok fazla olanlarda botox yapılabilir ama ideal tedavi öncelikle bir hafta on gün kadar ilaç denemektir. İlaç olarak çeşitli fitil ve kremler yazılsa da anestol pomad ve rectoderm merhem dışındakilerin pek etkisi olmaz. Bu iki ilaç doğru şekilde kullanılır ve yine bu dönemde kabızlık engellenirse hastaların % 30-40 kadarında hastalık tamamen düzelir ancak kabız kalınması halinde tekrar edebileceği için kabız kalınmamalıdır.

Basur Ameliyatı Sonrası Gaz Kaçırma
Klasik yöntemle yani memelerin kesilerek alındığı eskiden daha yaygın yapılan ameliyatlarında anüsü kapatan kasların yanlışlıkla kesilmesi nedeniyle gaz veya dışkı bazen her ikisinde de kontrolsüz kaçaklar görülür. Son yıllarda geliştirilen ve giderek yaygınlaşan teknolojik ameliyatlar THD, lazer, lastikle boğma yöntemlerinden sonra asla kaçak görülmez.

Fistül Ameliyatı Sonrası Gaz Kaçağı
Komplike yani anüs kaslarının etrafından dolaşan fistüllerin ameliyatında kasların kesilmesi durumunda makatın kontrolü daha zor sağlanır, kaslar sıkamadığı için anğs tam kapanamaz ve gaz-dışkı kaçağı olur. Tedavisi zor bir sorundur. Diğer taraftan hasta açısından yaşam kalitesini düşüren bir durumdur.

Sonuç olarak ; Makat yırtığı ameliyatı sonrası gaz kaçırma ihtimali binde 1-2 görülür yani yok diyecek kadar azdır ancak çok düşük bir ihtimal de olsa botox enjeksiyonu tercih edilmelidir çünkü doğalda var olan bir makat kası feda edilmemiş olur yani anatomi korunur.

https://www.ideaklinik.com/anal-fissur-makat-catlagi-tedavisi.html

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Makat çatlağı ameliyatı sonrası gaz kaçırma” Yazısında 1 Yorum

  1. durmuş uygur says:

    büyükk abdest yaperken yanma oluyor kuçük abdestım sıksık geliyor

bebek