Makatın kaşınması bir hastalık değil var olan bir hastalığın kişide yaptığı şikayet yani bir hastalığın belirtisi olabilir. Bu şekilde yaklaşıldığında ilaçtan önce acaba neden kaşınıyor diye değerlendirip öncelikle sebebi tedavi etmek gerekir. Ancak kaşıntı sebepleri arasında en sık rastlanan hastalıklar cildin yapısal bozulması veya alerji gibi durumlardır. Kaşıntı sebepleri arasında seyrek olarak gördüğümüz hemoroid, fissür, fistül gibi hastalıklar tedavi edildiğinde kaşıntıda düzelir ancak bunlar çok seyrektir.

Sık görünen sebeplerse,anal dermatit (mayasıl), alerji, aşırı temizlik ve gıdalardır.Aşırı temizliğin azaltılması yada kaşıntıyı artıran gıdalar tüketilmediğinde rahatlama olabilir ama geri tekrarlayabilir.

Makatta kaşıntı İlacı
Kaşıntı ilacı olarak yaygın bir şekilde kortizonlu kremler önerilmektedir ancak kortizonlu merhemler birkaç günden daha uzun kullanılırsa cildin yapısını bozmakta ve kaşıntının öncesinden daha kötü olmasına sebep olabilmektedir bu sebeple kortizonlu merhem kullanılacaksa şikayetler kesildiği yada azaldığında ilaç kesilmelidir.

Bitkisel Makat kaşıntısı İlacı
Makat ve genital bölge kaşıntılarının tedavisi için özel olarak geliştirilen pruzon merhem kortizonlu merhemlerden çok farklıdır, içeriğindeki çinkooksit ve kalamin koruyucu tabaka oluşturmakta ve hastalığın sebebini engellemektedir, bitkisel kortizon denilen meyan kökü extractı ise kortizon gibi iyileşme sağlamakta ama yan etki oluşturmamaktadır, TTO ise kaşıntının sebebi olabilecek mantar hastalığını tedavi ederek kaşıntıyı kaldırır. Pruzon kortizon gibi geçici rahatlama değil tedavi edici özelliklere sahiptir.

Makatta Kaşıntı Nasıl Geçer
Yukarıda önerilen ilaçlara ek olarak sebep olabilecek etkenler de ortadan kaldırılmaya çalışılmalıdır. Bu sebepler şunlar olabilir.
Bölge temizliğinde su dışında bir şey kullanılmamalı
Kuru tutulmalı
Havalnmayı artırmak iççin kalçaların arasına kağıt havlu konmalı
Şikayetlerde artışa neden olabilicek baharat, mayalı gıdalar, acı gibi yiyecekler tüketilmemeli
Dar kıyafet giyilmemeli
Kilo verilmeli
Sentetik çamaşır ve kadın bağı kullanılmamalı.
Dışkı tahlili yaptırılmalı parazit varsa tedavi edilmelidir.

Makatta Kaşınma Yapan Hastalıklar
Hemoroid, dış memeler varsa sürtünme yapar ve havalanmayı azaltır
Fissür, sebebi net değildir, hastaların % 70 inde görülür.
Fistül, akıntı çevre derisini tahriş eder
Kondilom, deri kalitesi çok bozulur buna bağlı olarak kaşınma görülür.
Satın almak için aşağıda yer alan bağlantıyı kullanabilirsiniz. http://www.kasintikremi.com/pruzon/

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Makat kaşıntısı ilacı” Yazısında 69 Yorum

 1. Merhaba hocam.. benim 3 aydir bir sorunum var anlam veremedigim..
  Benim surekli makatimda agrilar oluyor zonklamalar oluyor ve surekli sanci giriyordu bir gun cok siddetli bir agrim oldu makatimin ustune oturamadim.
  Aradan baya bir zaman gecti bir gun makatimin ici kasinmaya basladi kil kurdundan suphelendim sonra makatimin etrafinda sivilce gibi irinli bir suru yaralar cikti. Behcet hastaligindan suphelendim. Kasinarak cikmaya basliyor sonra canim cok yaniyor 2 3 hafta gecmiyor.
  Arastirdigim kadariyla behcet hastaligi doktora gitmek icin tekrardan yaralarin cikmasini bekliyorum ama dikkat ettigim kadariyla makatimin icinde kucuk kucuk boloncuklar var onlar disariya yayiliyor sonra tuvaletimi yaparken canim yanmiyor sadece durdugum yerde agri yapiyor biraz uzun oldu ama inanin korkmaya basladim. Nedir benim bu rahatsizligim hocam ?
  Tesekkurler.
  Dr.Muharrem Kaya
  burdan öneride bulunmak istemiyorum,makat hastalıklarına spessifik çalışan bir genel cerrahi uzmanına görünmelisiniz

 2. 4 yildir hemoroidim var. gecen yil patlatma islemi yaptirmistim. 1 haftadir tekrar var fucidin krem proctolog fitil ve proto glyvenol krem kullanıyordum. dışkılama esnasında hemoroidim bir anda patladı ve sadece sarı bir su cıktı ve sanki hiç hemoroidim yokmuş gibi oldu. herhangi bir antibiotik kullanmam gerekir mi.
  Dr.Muharrem Kaya
  hemoroid zannettiğiniz anal apse olmasın,bir genel cerrahi uzmanına görünmelisiniz

kalkun