Makatta kaşınma (pruritis ani) fiziki olarak rahatsızlık verdiği gibi ciddi sosyal yönü de olan bir sorundur çünkü her an her ortamda kaşımak mümkün değildir. Makatın kaşınması bir hastalık değil var olan bir hastalığın kişide yaptığı şikayet yani bir hastalığın belirtisi olabilir. Bu şekilde yaklaşıldığında ilaçtan önce acaba neden kaşınıyor diye değerlendirip öncelikle sebebi tedavi etmek gerekir. Ancak kaşıntı sebepleri arasında en sık rastlanan hastalıklar cildin yapısal bozulması veya alerji gibi durumlardır. Kaşıntı sebepleri arasında seyrek olarak gördüğümüz hemoroid, fissür, fistül gibi hastalıklar tedavi edildiğinde kaşıntıda düzelir ancak bunlar çok seyrektir.

Sık görünen sebeplerse,anal dermatit (mayasıl), alerji, aşırı temizlik ve gıdalardır.Aşırı temizliğin azaltılması yada kaşıntıyı artıran gıdalar tüketilmediğinde rahatlama olabilir ama geri tekrarlayabilir.

Kaşıntı kremi

Makatta kaşıntı İlacı
Kaşıntı ilacı olarak yaygın bir şekilde kortizonlu kremler önerilmektedir ancak kortizonlu merhemler birkaç günden daha uzun kullanılırsa cildin yapısını bozmakta ve kaşıntının öncesinden daha kötü olmasına sebep olabilmektedir bu sebeple kortizonlu merhem kullanılacaksa şikayetler kesildiği yada azaldığında ilaç kesilmelidir. Türkiye’de anal ve genital bölge kaşınmalarının tedavisine özel üretilen tek ilaç Pruzon Pomaddır.

Bitkisel Makat kaşıntısı İlacı
Makat ve genital bölge kaşıntılarının tedavisi için özel olarak geliştirilen pruzon merhem kortizonlu merhemlerden çok farklıdır, içeriğindeki çinkooksit ve kalamin koruyucu tabaka oluşturmakta ve hastalığın sebebini engellemektedir, bitkisel kortizon denilen meyan kökü extractı ise kortizon gibi iyileşme sağlamakta ama yan etki oluşturmamaktadır, TTO ise kaşıntının sebebi olabilecek mantar hastalığını tedavi ederek kaşıntıyı kaldırır. Pruzon kortizon gibi geçici rahatlama değil tedavi edici özelliklere sahiptir.

Makatta Kaşıntı Nasıl Geçer
Yukarıda önerilen ilaçlara ek olarak sebep olabilecek etkenler de ortadan kaldırılmaya çalışılmalıdır. Bu sebepler şunlar olabilir.
Bölge temizliğinde su dışında bir şey kullanılmamalı, sabun veya şampuan değidirilmemelidir
Kuru tutulmalı, her tuvaletten ve banyodan sonra net bir şekilde kurutulmalıdır
Havalanmayı artırmak için kalçaların arasına kağıt havlu konmalı
Şikayetlerde artışa neden olabilicek baharat, mayalı gıdalar, acı gibi yiyecekler tüketilmemeli
Dar kıyafet giyilmemeli, böylece kaba etlerin arası daha iyi havalanır ve nem olmaz
Kilo verilmeli, yine havalanmanın iyi olması içindir
Sentetik çamaşır ve kadın bağı kullanılmamalı, sentetik materyal alerjisi olabilir
Dışkı tahlili yaptırılmalı parazit varsa tedavi edilmelidir.

Makatta Kaşınma Yapan Hastalıklar
Hemoroid, dış memeler varsa sürtünme yapar ve havalanmayı azaltır
Fissür, sebebi net değildir, hastaların % 70 inde görülür.
Fistül, akıntı çevre derisini tahriş eder
Kondilom, deri kalitesi çok bozulur buna bağlı olarak kaşınma görülür.
Satın almak için aşağıda yer alan bağlantıyı kullanabilirsiniz. http://www.kasintikremi.com/pruzon/ 

Makat Kaşıntısı Hangi Bölüme Gider
Anüs bölgesi kaşıntısı sebepleri genellikle cilt hastalığı şeklinde karşımıza çıkmaktadır.Cilt hastalığı olarak düşünüldüğünde muayene ve tedavisinin de dermatolog (cilt hastalıkları uzmanı) tarafında yapılacağı akla gelmektedir.Diğer makat kaşıntısı sebepleri düşünüldüğünde genel cerrahi uzmanınca görülmesi de mantıklı gelmektedir.
Pratik düşünüldüğünde genel cerrah makat bölgesindeki cilt hastalıklarını ve tedavisini bilebilir ama dermatolog hemoroid , makat kanseri ,fistül ,fissür,kondilom ,polipler gibi ameliyatla tedavi edilmesi gereken hastalıkların tedavisini bilmeyeceği için yetersiz kalabilir şeklinde düşünülebilir.Böyle düşünüldüğünde akla yatkın olan kaşıntı yanında şişlik ağrı gibi bulgular varsa genel cerrahi uzmanına muayene olunmalıdır.Hastalık cerrahi olarak tedavi edilecekse tedavisini yapar ,kaşıntı sebebi ameliyatlık değilse ya dermatologa gönderir yada kendi ilaç yazabilir.
Tabi bunun terside olabilir şöyleki kaşıntısı olan hasta cildiye uzmanına muayene olur cilt hastalığıysa tedavisini yapar ama ameliyatlık bir durum varsa cerraha gönderir.
Özellikle bayanlarda anüs kaşıntısıyla birlikte vajinal bölgede de kaşıntı varsa bu durumda dematoloji veya genel cerrah değilde kadın hastalıkları ve doğum uzmanına muayene olmak daha doğru olur.Anogenital pruritis denilen bölgedeki yaygın kaşıntının sık sebeplerinden biride vajinal mantarlar olabilmektedir.
Sonuç olarak makat bölgesinde kaşıntı olan kişi öncelikle genel cerraha gitmelidir genel cerrah sorunu çözebileceği konusunda yetersiz kaldığını düşünürse duruma göre dermatolog veya jinekologa sevk edebilir.

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Makat kaşıntısı ilacı” Yazısında 70 Yorum

 1. Ali ÖNDER says:

  Makta bolgemde aşırı şekilde ağrı yanma şişme kaşıntı ve sivi akmakta lütfen bana yardım edin bu konuda ne yapmalıyım 20 gündür devam ediyor utandigim için doktora da gidemiyorum
  Dr.Muharrem Kaya
  makat hastalıklarına spesifik çalışan ideaklinikten yardım alabilirsiniz.05426210888 nolu telefondan bilgi alabilirsiniz

 2. Bade says:

  Merhaba hocam.. benim 3 aydir bir sorunum var anlam veremedigim..
  Benim surekli makatimda agrilar oluyor zonklamalar oluyor ve surekli sanci giriyordu bir gun cok siddetli bir agrim oldu makatimin ustune oturamadim.
  Aradan baya bir zaman gecti bir gun makatimin ici kasinmaya basladi kil kurdundan suphelendim sonra makatimin etrafinda sivilce gibi irinli bir suru yaralar cikti. Behcet hastaligindan suphelendim. Kasinarak cikmaya basliyor sonra canim cok yaniyor 2 3 hafta gecmiyor.
  Arastirdigim kadariyla behcet hastaligi doktora gitmek icin tekrardan yaralarin cikmasini bekliyorum ama dikkat ettigim kadariyla makatimin icinde kucuk kucuk boloncuklar var onlar disariya yayiliyor sonra tuvaletimi yaparken canim yanmiyor sadece durdugum yerde agri yapiyor biraz uzun oldu ama inanin korkmaya basladim. Nedir benim bu rahatsizligim hocam ?
  Tesekkurler.
  Dr.Muharrem Kaya
  burdan öneride bulunmak istemiyorum,makat hastalıklarına spessifik çalışan bir genel cerrahi uzmanına görünmelisiniz

 3. beyaz says:

  4 yildir hemoroidim var. gecen yil patlatma islemi yaptirmistim. 1 haftadir tekrar var fucidin krem proctolog fitil ve proto glyvenol krem kullanıyordum. dışkılama esnasında hemoroidim bir anda patladı ve sadece sarı bir su cıktı ve sanki hiç hemoroidim yokmuş gibi oldu. herhangi bir antibiotik kullanmam gerekir mi.
  Dr.Muharrem Kaya
  hemoroid zannettiğiniz anal apse olmasın,bir genel cerrahi uzmanına görünmelisiniz

kadal