>Makat kaşıntısı rahatsızlığı olan kişiler genellikle utanma sebebiyle daha çok eczacıya gidip bir merhem ister yada aile içindeki kişilerden öneriler alır ve onu kullanır.Öyle ki diğer hastalıklarda olduğu gibi konu komşudan bile yardım alınmaz.Gerçek anlamda doğru teşhis ve doğru tedavi yapılmadığından rahatsızlık düzelmez ve profesyonel destek alma gereği duyulur.

Anal bölgede görülen tüm şikayetler gibi kaşınma durumunda da hemoroid sanıldığı için genel cerraha gidilir, bu bölgedeki hastalıklar konusunda en fazla birikim bu branşta olduğu için bu yaklaşım doğrudur.

Makatı kaşınan kişiler kaşıntının cilt rahatsızlığı olduğunu düşünerek dermatoloji yani cildiye bölümüne de giderler ancak doğrusu genel cerraha gidilmesidir çünkü makatta kaşıntı yapan hastalıklardan sadece anal dermatit bir tür cilt hastalığıdır ve dermatolog tarafından da tedavi edilebilir.Diğer anüs kaşınması yapan anal fissür, hemoroid (basur), kondilom (siğil), fistül ve anal hematom gibi hastalıkların hepsi genel cerrah tarafından tedavi edilebildiği için genel cerraha gitmek daha doğru bir çözüm üretilmesini sağlar.

Bu hastalıklardan anal fissür, hemoroid (basur), kondilom (siğil), fistül ve anal hematom farklı yöntemlerle tedavi edilir ve asıl hastalığın tedavisiyle birlikte kaşıntı da geçer sadece anal dermatitin tedavisi ilaçla yapılır. Anal dermatite halk arasında mayasıl veya mayasır da denir.

Burda yazılan bir çok sebep vardır ancak kaşıntıların % 95 kadarında sebep anal dermatittir yani genel olarak anal dermatit tedavisi şeklinde ilaç kullanmakla % 95 düzeylerinde başarı sağlanmış % 5 ihtimalle yanılmış olunur.

Bütün hastalıklarda olduğu gibi öncelikle olabilecek sebepler ortadan kaldırılmalıdır, tedavide pruzon merhem benzeri ürünlerle 2-3 gün içinde düzelme sağlanır.

Sonuç olarak ;

Makat bölgesi kaşıntılarının doğru teşhis ve tedavisi genel cerrahi eski adıyla hariciye uzmanınca yapılır.

makat kaşınması kremi

anüs kaşınması

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Makat kaşıntısına hangi doktor bakar” Yazısında 6 Yorum

 1. Tuncay says:

  İyi akşamlar hocam hemen hemen 15 20gundur makatimda kaşıntı var bir de pişik gibi kızarıklıkta var ne yapmam gerekir tedavisi nedir
  Dr Muharrem Kaya
  sık yıka ,kuru tut,pamuklu çamaşır giy,temizlikte kimyasal kullanma,bu arada pruzon kullanabilirsin.geçmezse o zaman dermatologa görün

 2. ali says:

  Hocam1aydir askam makat bolgemde kasintim var kenari tahris olmus hangi bolume gitmeliyim sizce ne olabilir
  Dr.Muharrem KAYA
  Proctoloji bölüme o bölüm yoksa genel cerahiye gidin

 3. ali says:

  Hocam benim aksamlari makatimda kasinti oluyor sizce sebebi nedir ne önerirsiniz
  Dr.Muharrem KAYA
  kıl kurdu olabilir.dışkı tahlili yaptırmalısın

 4. gokhan says:

  hocam merhaba.yaklasik 8aydir buyuk abdest sonrasi makatta kasintim var.agri sislik vsyok sadece kasinti.gitmedigim doktor kullanmadigim ilac kalmadi.gecmio bu illet.gizli kan seffaf bant kil kurdu parazit kan idrar gaita tahlillerm temiz cikti.alerji testim temiz cikti.kolonoskopi yaptirdm temiz cikti.hic bsey yok denilio.ne yapcam ne etcem bilemez durumdayim.yardimci olursaniz sevinirim
  Dr.Muharrem KAYA
  anal dermatit olabilir.pruzon kullanabilirsin

 5. sinan kara says:

  makat kasintisina ne iyi gelir
  Dr.Muharrem KAYA
  mayasıl tedavisi için üretilen pruzon merhem var onu araştırın

 6. sinan kara says:

  hemoroid tedavisinde bitkisel bir oneri istiyorum
  Dr.Muharrem KAYA
  At kestanesi özütü içeren tabletler ve proctolog gibi kremler kullanabilirsiniz ama önce teşhisi doğrulatmanız daha sağlıklı olur

Comments are closed.