Makatta siğil hastalığı, yüz ve diğer alanlarda oluşan siğilin (verrü – verruko vulgaris ) makat bölgesinde görülen halidir. Nemli alan olması sebebiyle hızlı gelişir, tedavisi daha zordur.Mikrobik ve bulaşıcı bir hastalıktır.
MAKAT SİĞİLİ BELİRTİLER VE BULGULARI
– Makat bölgesi, içinde 1-2 mm ile 1-2 cm arasında değişen büyüklüklerde karnabahar görünümünde çıkıntılar.
– Kaşıntı, ıslaklık
– Kanama kaşınmaya bağlı tahrişle olur (özellikle anüste olanlarda)
– Birlikte başka bölgelerde siğil olması.
– Cinsel partnerinde siğil veya kondilom varlığı.
Anal Siğil Teşhisi
Gözle teşhis edilebilir ama mutlaka bağırsağın son kısmına aletle bakılıp içerde olup olmadığından emin olunmalıdır. Yoksa dışarIdakiler tedavi edilirken içerİdekiler ilerlemeye devam eder.
makatta siğilMAKAT SİĞİLİ NASIL BULAŞIR
Tek nedeni hastalığın sebebi olan virüsün bir başkasından alınmasıdır.
-Homoseksüel ilişki; cinsel partnerin penisinden bulaşır
-Anal seks; cinsel partnerden bulaşır.
-Parmaklarda siğil olması; tahretlenirken bulaşabilir.
-Klozet kullanımı; bir önce oturanda siğil varsa bulaşabilir.
-Siğilli birinin kullandığı eşyadan bulaşabilir.

MAKAT SİĞİLİ TEDAVİSİ

Tedavinin özü kondilom olan alanları sağlıklı cilde kadar yok edilmesidir.
İlaçla tedavi
Verruku vulgariste kullanılan asidik ilaçlarla kondilomlar yakılır. Çevre alanları yakabileceği için dikkatli kullanmak gerekir, derin yakamayacağı için etkisiz olabilir, tekrarı çoktur, ayrıca barsağa ilerlemişlere etki edemez.
Radyo Frekansla Siğil Tedavisi
En etkili, pratik yöntemdir. Radyo dalgalarıyla siğiller dokunulduğu anda yok edilir. Elektro koterin gelişmiş halidir. Daha az çevresel doku yanağı yaptığı için daha çabuk iyileşir.
Crioterapi
Çok düşük ısıyla ( -60 derece) kondilomlar dondurularak çürütülür, etki sınırı net belirlenemeyeceği için beklenenden daha derin, geniş doku hasarı olabilir. Barsağa ilerleyenlere uygulama zorluğu vardır.
Elektrokoter
Elektrik enerjisiyle kondilom yakılarak tedavi edilir, en başarılı tedavilerden biridir. Sınırları en uygun şekilde yakılabilir. Barsağa ilerleyenler de tedavi edilebilir
Cerrahi olarak çıkarmak
En zahmetlisidir kesilerek alınabilir koterden daha başarısızdır.
Tedavide en önemli konu takiplerin yapılmasıdır çünkü görülemeyecek kadar küçük kondilomlar 2-4 haftada büyür, çevreye bulaştırmaya başlar bu dönemde tekrar tedavi etmek gerekir. Tedaviye alınan hasta 1-6 ay kontrol edilmelidir.
MAKAT SİĞİLİ RİSKLERİ
makat siğili– Kondilomlar kansere dönüşme eğilimi vardır.
– Kondilomun büyüme, yayılma sınırı olmadığından beklemek hastalığın ilerlemesine sebep olur.
– Anüse ve rektuma ilerlemiş kondilomların tedavisi daha uğraştırıcıdır.
– Mutlaka cinsel partner tedavisi de gerekir.
– Prezervatif kullanılmalıdır.
– Ellerinde siğiller olanlar bir an önce aldırmalıdır.
Tüm bunlara rağmen hastalık görülebilir bu durumda en erken şekilde tedaviye başlanmalıdır.

En iyi makat siğili tedavisi

Kondilom tedavisi ayrıntı, dikkat ve yakın takip gerektiren bir hastalıktır. Temel amaç siğilleri yok etmek olmakla birlikte tekrarını engellemek te çok önemlidir.

En İyi Siğil Tedavisi

Bunu söyleyebilmek için tamamının yok edilmesini sağlamalı, tekrarını engellemelidir.

İlaçla siğil tedavisi ; İlaç sürülerek siğillerin kimyasal olarak yanması sağlanır,bu tedavide iki önemli sorun vardır siğil yanarken çevredeki ciltte yanabilir, daha önemlisi anüs çevresindekiler yakılır ama anüsün içindekiler yakılamadığı için çoğalmaya, büyümeye devam eder. Aynı durum vajinada olanlar içinde geçerlidir.

Krioterapi (dondurmayla siğil tedavisi )

makat siğili olanlar-40-60 derecelik gazla kondilomlar yok edilir, prtik bir yöntemdir ama makat içinde uygulama zorluğu ve yaralanmanın gerekenden daha derin olma riski vardır. Başarı oranı diğer yöntemlere kıyasla belirgin düzeylerde düşüktür. Özellikle anüsün içinde de siğil varsa onların tedavisi yapılmamış olur, ilerlemeye devam eder. Anüsün içine ilerleyen siğiller zamanla bağırsağı tıkayacak kadar büyüyebilir.

Buharlaştırmayla (elektrokoterle ) makat siğili tedavisi

İnce uçlu koterle kontrollü bir şekilde tüm kondilomlar yakılarak yok edilir. Başarısı en yüksek yöntemdir iyi takiple % 100 başarı elde edilir. Gerek dışarıdaki gerekse bağırsağa ilelemiş olanların hepsi yok edilebilir.

Radyo frekansla Siğil Tedaisi

Radyo dalgalarıyla kondilomlar yok edilir, lateral termal hasarı az olduğu için kriterapiden de elektrokoterden de az yanık yapar. Doğru kullanım, tekiple başarısı % 100 yakındır. Son yıllarda giderek daha yaygın kullanılmasının en önemli nedeni daha başarılı sonuçlar alınmasıdır.

En iyi makat siğili tedavisi demek için şunlar şarttır;

makat siğili büyürmüÖzellikle makat bölgesindekilerin tekrar eğilimi yüksektir bu sebeple hasta 1 yıl takipte kalmalıdır ve şu şekilde uygulanmalıdır

İlk uygulamadan 4 hafta sonra hastayı tekrar muayeneye çağrılır varsa yeniden uygulama yapılır, yine bir ay sonra kontrole çağrılır, sorun yoksa 2 ay sonra gelmesi söylenir

2 ay sonra şikayet olsa da olmasa da görülür çünkü hastanın göremeyeceği kadar küçükler varsa erken müdahale gerekir. Yeniden oluşmuşsa tekrar tedavi yapılır bir ay sonra çağırıyorum yenileri gelişmemişse 4 ay sonra tekrar çağrılır.

4 ay sonra siğiller varsa uyguluyorum yoksa 6 ay sonra tekrar çağrılmalı ve hasta 12 aya kadar takip edilmelidir. Tüm bunların ücretsiz yapılması hasta uyumunu artırır, tedavisinin yarım kalmasına neden olunmaz. Her seans ücret alınması hastanın küçük siğiller için gelmemesine neden olur, bunlar zamanla ilerler.

makat siğili fiyatıTüm bu süre boyunca hastanın kontrollerden kaçmaması için ücretsiz yapılmalıdır yoksa hasta her uygulamada ücret öderse gelmeyebilir ve tekrarlayabilir.

Önemli olan diğer bir konu ise gidilen doktorun branşı ve bu konudaki tecrübesidir anal bölge hastalıkları konusunda daha tecrübeli olan proctoloji uzmanına gidilmelidir, yaşanılan şehirde proctoloji uzmanı yoksa o zaman genel cerrahi uzmanına gidilebilir. Anüsün içi iyi değerlendirilmeden tedaviye başlanmamalı ve bu bölge tamamen temizlenmeden tedavi sonlandırılmamalıdır.

Teknoloji olarak en iyisi hangisi denirse radyo frekans denebilir, radyo frekans uygulaması esnasında doku yanığı minimal düzeylerde olur bu sayede iyileşme çok daha kısa sürede olur. İyileşme hızlı olduğu için ikinci üçüncü seans ihtimali de azalmış olur.

https://www.ideaklinik.com/ameliyatsiz-sigil-tedavisi.html
http://www.sigiltedavisi.net/kondilom-genital-sigil-neden-olur

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Makat siğili” Yazısında 4 Yorum

 1. Recep says:

  Mrb ben her hangi bir ters ilişkide bulunmadim ama makat çevresinde sigiller çıkmaya başladı 2 3 mm civarinda boylari grup halinde sigil kremi kullansam bir sonuç alabilirmiyim önerebileceginiz bir ilaç tedavisi varmı?
  Dr.Muharrem Kaya
  doğrusu genel cerrahiye gidip,tedavi olmanız.ilaçla tedavi de sıklıkla cevap alınamıyor ve çok yayılır

 2. Zehra says:

  Cay agaci yagi sarimsak icmek ve sigil uzerne koymak nasil bir yontem ?
  Dr.Muharrem Kaya
  siğil tedavisi için anlamsız bir yöntem

 3. musa says:

  Elma sirkesi iyi gelirmi acaba
  Dr.Muharrem KAYA
  gelmez.koterizasyon yada cerrahi tedavi yaptırmalısın

 4. Mehmet says:

  Slm benim makatta ve penisimde sigil var hangi doktora gitmeliyim yada sizin öneriniz
  Dr.Muharrem KAYA
  çok bulaşıcı ve hızlı ilerle en kısa sürede tedavi olmalısın,genel cerraha git

sapi