Makat siğili anogenital kondilom yada anal siğil olarak ta bilinir. Yaygınlık düzeyi çok değişen bir hastalıktır ve tedaviye başlama süresi yayılmada en önemli etkendir. Tedavinin geciktirilmesi halinde tüm anüs bölgesine yayılabilir, bağırsaklara ilerleyip, bağırsakta tıkanma yapacak kadar büyüyüp hayati tehlike ortaya çıkarabilirler.
Siğillerde en önemli sorunlardan biri de bulaşıcılığıdır hastalık dokunulabilir hale geldiğinde kişinin kendisinden vücudun diğer bölgelerine ve çevresindeki insanlara bulaşma olur. Her ne kadar anal cinsel ilişkiyle bulaştığı söylense de kondilomu olan kişinin dokunduğu taharet musluğuna dokunan kişi risk altındadır ve bu yolla yada tokalaşmayla bulaşarak yayılabilir. Tüm bu sorunlar düşünüldüğünde makatta siğil şüphesi oluştuğu anda muayene olmalı ve en kısa sürede tedavi ettirilmeli, asla ertelenmemelidir.

 

Kondilom Belirtileri
makat siğili ilerlermiÇeşitli büyüklüklerde karnabahar gibi çıkıntılar
Kaşıntı
Kötü kokulu salgı
Anüs civarında ıslaklık, nem
Hafif ağrı
Kondilomların kopması sonucu kanama
Bağırsağa ilerlemişse dışkıda kanama ve dolgunluk hissi

Makat Siğili Nasıl Geçer ?

makat siğili kanserleşirmi

Kendi haline yada bitkisel ürünlerle geçme ihtimali yoktur bilimsel tedaviler başlanmalıdır. İlk akla kremler gelir ancak makat bölgesi siğilleri diğer bölgelerdekinden farklıdır. Anüsün içine ve bağırsaklara girmiş olma ihtimali vardır bu sebeple muayenede mutlaka anoskopla bağırsak ta görüntülenmelidir. Bağırsağa ilerlemişse kullanılacak krem sadece dışarıdakileri tedavi eder ama içeride olanlar giderek büyür ve sorun çok ciddi düzeylere gelebilir. Aynı sorun krio denilen dondurmayla makat siğili tedavisi için de geçerlidir. Eskiden elektrokoterle tedavi edilirdi ancak son yıllarda icat edilen radyo frekans cihazıyla çok daha etkili bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Radyo frekans uygulandığı alalnın kenarlarında minimal düzeyde yanık yapar, elektrokoterle tedavide etraf deride yanıklar daha geniş olur. Bu sebeple radyo frekansla tedaviden sonra iyileşme çok daha hızlı ve kısa sürede gerçekleşir. En etkin yöntem radyo frekanstır. Bazı sitelerde lazerle tedaviye rastlayabilirsiniz, buradaki tek amaç hastayı ikna etmektir, kondilom lazerle tedavi edilmemektedir.

Makat Siğili Tedaviden Sonra Tekrarlar mı ?
makat siğili nasıl geçerAnüs bölgesi nemli ve kapalı alan olduğu için tekrarlama eğilimi çok yüksek bir hastalıktır. İnsan gözünün göremeyeceği kadar küçük olanlar görülemez ve tedavisi yapılamaz bu sebeple bir süre sonra bu görünmeyecek kadar küçük olanlar büyür. Aynı kaynaktan mikrop tekrar alınmazsa ve var olanlar tamamen temizlenirse tekrarlamaz. Tamamen temizlenmesi, özellikle de bağırsağa ilerlemişse bunların net bir şekilde tedavi edilmesi çok önemlidir.
Tekrarın engellenmesinde en önemli şey takibin doğru yapılmasıdır. Önce aylık, sonraki dönemde 2, sonra 4 aylık aralarla kontrol yapılmalıdır. Hastanın ekonomik sebeplerle ertelememesi için kontroller ücretsiz yapılmalıdır. Kontroller yaklaşık bir sene devam edilmelidir, kontrollerde çok küçük olanlar dahil hepsi yok edilmelidir. Hiç siğilsiz 4 aylık dönem yaşandıysa hastalığın tamamen iyileştiği kabul edilir.
Tekrarda bir diğer sorun da cinsel partnerin de aynı dönemde tedavi olması zorunluluğudur, aynı günlerde tedavisi yapılmazsa eşlerin birinde iyileşirken diğerinden yeniden bulaşır. Pin pon topu gibi devam eder gider.

Makat Siğili Nasıl Önlenir ?
makat siğili görseliEn sık bulaşma yolu cinsel ilişki olduğu için korunma amaçlı kondom kullanılmalıdır. Net bir önleme yolu yok ancak özellikle tuvalet sonrası ellerin yıkanması, yıkandıktan sonra mikrop öldürücülerle elin silinmesi yayılma ihtimalini azaltır ama kesin önler demek mümkün değildir bu sebeple tedavi edilmelidir.
Tedavi başlandığı anda bulaşma riski ortadan kalkar.
Tedavide en önemli şek hastanın takibidir ve tamamen temizleninceye kadar yakından takip gerektirir.
Kondilomun tedavisi radyo frekans gibi etkin cihazlarla yapılmalıdır, bu bölge siğilleri ilaç, krem gibi uygulamalarla düzelmez.

https://www.ideaklinik.com/makat-sigili-tedavisi.html
http://www.sigiltedavisi.net/kondilom-genital-sigil-neden-olur

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Makat Siğili Nasıl Geçer” Yazısında 1 Yorum

  1. Tayfun says:

    Mrb sıkıntı makatımda 5 6 adet bitişik sigilmi ne oldugunu anlamadığım şey var iki hafta önce farkettim bu beni çok rahatsız ediyor fakat muainiye gitmeye cekiniyorum bana yardımcı olursanız sevinirim
    Dr.Muharrem Kaya
    gecikmeden genel cerrahiye muayene ve tedavi olmalısınız.05426210888 nolu telefonla ideaklikten extra bilgi ve yardım alabilirsiniz.kondilom tedavisinde en iyi yöntem RF ile tedavidir.çevre doku hasarı yapmadığı için çabuk iyileşir

penyu