Latince adıyla anal fissür sert bir kabızlık veya yoğun bir ishal sebebiyle anüs cildinin hafif çizilmesiyle başlar ve giderek derinleşip müzminleşir.Önceleri acı sızlama varken müzminleştikçe tuvalet sonrası ağrıda olmaya başlar.Tuvaletten çıktıktan sonra yarım saatle 8 saat arası devam eden bazen dayanılmaz düzeylere çıkan ağrı olur.Erken dönemde tedaviye başlanırsa müzminleşmeden iyileşmesi sağlanabilir.

Anal fissür 2 sınıfa ayrılır

   -Yeni oluşmuş makat çatlağı (akut anal fissür)

   -Müzminleşmiş makat çatlağı (kronik anal fissür)

Yeni oluşmuş makatta çatlak

Makatta çatlak oluştuğu ilk 2-3 haftalık dönem akut yani yeni olarak değerlendirilir ve uygun tedavilerle % 50 ihtimalle düzelir % 50 ihtimalle müzminleşir. Akut dönemde hasta tuvalette acı duyar ama çıktığında ağrısı geçer.

Müzminleşmiş makat çatlağı ;

Tuvaletten çıktıktan sonra 1-4 saat ağrısı devam ediyorsa bu müzminleştiğini gösterir ve tedavi şeklinin değiştirilmesi gerekir çünkü kremlerle düzelme ihtimali kalmaz.

Makatta çatlak ameliyatı;

Ameliyatta makatı sıkan kaslardan biri kesilir,başarısı % 99 gibi oldukça yüksektir.

Botox la tedavi;bu tedavi şeklinde ameliyatta kesilen kas kesilmez içine kası geçici olarak felç eden bir ilaç enjekte edilerek ve kronik fissür düzelene kadar felç olması sağlanır.Başarısı ameliyattan biraz daha azdır % 95 oranında tam düzelme sağlanır.

Ameliyatta küçük ihtimalle görülebilen dışkı kaçırma,gaz kaçırma,kanama,iltihaplanama,ağrı gibi sorunlar görülürken botoxla tedavide bu tür sorunların hiçbiri görülmez.

Erken dönemde yapılan ilaçla tedavide anestol merhem ve nitrogliserinli krem kullanılır.Anestol fabrikada üretilip eczanelerde satılmaktadır ancak nitrogliserinli kremler doktor reçetesine göre eczacı tarafından yapılarak hastaya verilir.

Makatınızda acı varsa akla ilk anal fissür gelir müzminleştiğinde daha zor ve pahalı tedaviler gerekeceği için şikayetleriniz başladığı günlerde tedavi etmelisiniz.

Bilgiler analfissur.com sitesinden alınmıştır

https://www.ideaklinik.com/anal-fissur-makat-catlagi-tedavisi.html

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Makatta çatlak” Yazısında 7 Yorum

 1. Anonim says:

  Hocam merhaba sfinkterim de gevşeme sonucu anal akıntım var anal ilişkiye girmiyorum eşimle ama aşırı akıntı olduğu için vajinal ilişkidede sıkıntı oluyo pis koku ve akıntı var genel cerrah sadece ilaç yazdı kulakndım ama hâla devam etmekde eşimle bu konuda sıkıntı yaşıyoruz napabilirim ?
  Dr.Muharrem Kaya
  bu linkten faydalanabilirsiniz.http://www.genelsaglik.org/yazi/makat-daraltma-egzersizleri/

 2. Tuba says:

  Hocam 2 ay once botoks isleni uygulandi. Makatta catlak vardi. Her gun oturma banyosu yaptigim ve dikkat ettigim halde hala tuvalete cikarken agriyor kaniyor. Ne yapabilirm.3 yildir cekiyorum. Bitmedi gitti. Tesekkurler sagolum hocam
  Dr.Muharrem Kaya
  2 ay aslında iyileşme için yeterli bir süre.yapılan botoxun etkisi hala devam ediyordur.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemediyseniz iyileşme olmamıştır.kabız kalmamalısınız.tuvalettte uzun kalıp ıkınmamalısınız.bol posalı,bol sebze-meyve tüketmelisiniz.kuru incir-kayısı tüketin bol su için.bu önlemlere rağmen hala bir düzelme olmazsa botox dozu yetersiz uygulanmış olabilir.tekrar botox yada ameliyatla tedavi olabilirsiniz

  • Tuba says:

   İnanin butun bu dediklerinizi yapiyorum ve devam edecegim . Ne kadar daha beklemeliyim. 3. Ayda kontrol verdi doktorum. Birde. Bir mene var onunda alinmasi gerek demisti. Oda cok sisiyor ve agri yapiyor.
   Dr.Muharrem Kaya
   size önerim en yakın ideaklinik şubesine gidip görünün,makat hastalıklarına spesifik çalışıyorlar,ve makat hastalıklarının ameliyatsız tedavisine yönelik her tür teknolojiye sahipler.

 3. .... says:

  Mrb doktor bey ben evliyim eşimle ilişkiye girerken birden makata girdi yanlışlık la girdim dedi ama ben inanmıyorum çok canım acıdı yaklaşık 1 saat ağladım parçalandı sandım hemen çekti ama girdi yani bu ne gibi sıkıntılar doğurur dünden beri canım acıyor ve gaz problemim var psikolojik olarak ta bitmiş vaziyette yim
  Dr.Muharrem Kaya
  Bu günlerde kabız kalmamaya özen gösterin sorunsuz düzelir.

 4. Burcu says:

  Hocam merhaba ben 19 gun once dogum yaptim normal dogum olacakti suni sanci vs cektim ve 9 10 cm acilmama ragmen sezeryanla dogum yapmak zorunda kaldim ve 3 gün once makatta catlagim oldugunu ögrendim size şunu sormak istiyorum bugün genel cerrahiye gittigimde catlagin iyilesmeye basladigini ve oturma banyosu ve krem önerildi ben bu catlak iyilestikten sonra anal iliskiye girebilirmiyim
  Dr.Muharrem Kaya
  girebilirsin

 5. Anonim says:

  Hocam eşimle ilişki esnasında eşimin cansel organı yanlışlıkla arka tarafıma girdi çok acı duydum ve etrafında yırtılmalar şişlik fln oldu kendimi çok kötü hissediyorum duzelirmi lütfen yardım edin daha önce hiç böyle bir şey yssamamistim nasıl iyi olur yoksa bu çok kötü biseymi
  Dr Muharrem Kaya
  Kabız kalmazsanız kendiliğinden düzelir

 6. Ayşe says:

  Ben 5-6 defadır ters iliskiye girdim 3 hafta önce yine yaşadm bu defa kasıklarm agrıyo hafif mide bulantısı büyükabdestimi yapamıyorum sık sık idrara cıkıyorum karnımda sertlesme ve sisme var doktora gorünmekden korkuyorum lütfen bilgilendirirmisiniz 🙁
  Dr Muharrem Kaya
  genel cerrahiye görünseniz iyi olur.

kuda