Makat ve civarı yapısı gereği nemli bir alan olmasına rağmen diğer nemli alanlara oranla mantar hastalığının çok az rastlandığı bir yerdir.Yapı ve bölgeyi koruyan salgılar nedeniyle mantar etkenleri yerleşemez ve çoğalamaz.Mantar oluşmasını engelleyen bir diğer etkende makat bölgesinde bakterilerin fazla olmasıdır,bakteri olan bölgede mantar yerleşmesi zor olduğu için bu bölgede mantar çoğalamaz.
Anal dermatit denilen en sık kaşıntı sebebi olan makat etrafı hastalığına sıklıkla mantar tedavisi önerilir ama asıl sebep mantar olmadığından genellikle mantar tedavisi hastanın şikayetlerini düzeltmeye yetmez ve hasta kaşıntı devam ettiği için başka tedaviler uygulamak zorunda kalır.
Vücutta mantarın en zor yerleştiği makat bölgesinde mantar tedavisi başlamak için mutlaka mikroskobik olarak mantarın varlığı kanıtlanmalıdır yoksa boş yere tedavi uygulanmış olur.
Makat yakın vajina ve vulva mantar konusunda çok hassastır ve en sık görülen hastalığı mantarlardır.Bu bölgede mantarın sık görülmesi de makat muayenesi yapan doktorda yanılgıya sebep olabilmektedir.
Anal bölge kaşıntılarında en son akla gelecek hastalık mantardır.
Makat hastalıkları ile ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayın

makatta mantar

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Makatta mantar” Yazısında 45 Yorum

 1. Murat says:

  Hocam benim makat bölgesinde şişlik morluk var ama kanamam yok ve makat tam kenarın hafif gerildgnde meme gbi birşey çıkıyor yangı hissi ve kasindiriyor hangi bölüme gtmeliyim
  Dr Muharrem Kaya
  genel cerrahiye gitmelisin.ama cerrahinin makat hastalıkları ile ilgilenenlerine muayene ve tedavi olursan daha iyi olur

 2. Orcun says:

  Merhaba benm 2-3 aydır kalcalrmda kasinma vardi gecer diyerek onemsemedim ama yayildigini farkt ettim sivilce gibi sislikler olustu ve kasiyinca irin gibi bir sivi geliyor o yaralardan sizce hangi bolume basvurmaliyim iyi gunler
  Dr.Muharrem Kaya
  dermatologa görünmelisiniz

 3. pelin says:

  Merhaba, genital bölgemde yanma şikayetiyle kadın doğum uzmanina gittim, mantar olabileceği söylendi tedavi oldum ama tekrarladı. Sonra ara sıra makatta da yanma ve kaşıntı olmaya başladı. Morluk görünüyor. Birbirleriyle ilgileri olabilir mi yoksa başka birşeyden mi kaynaklanıyor?
  Dr.Muharrem Kaya
  kabızlık varsa ona bağlı olabilir,yoksa mantardan kaynaklanıyordur

Comments are closed.