Temelde ciddi bir rahatsızlık olmasa da makatta kötü koku kişiyi ve çevresini rahatsız eden hayati önemi olmayan ama sosyal yönü ağır bir hastalıktır. Genlikle hasta çevresine verdiği rahatsızlıktan dolayı çevredekilerden daha çok rahatsız olur.Birçok hastalığın bulgusu olarak ortaya çıkabildiği gibi net bir hastalık olmadan da görülebilir.
*Bölge temizliğinin yetersiz yapılması:Dışkılamadan sonra makat bölgesi suyla iyice yıkanmalı ,tuvalet kağıdı ile dışkı kalıp kalmadığı kontrol edilmeli,tuvalet kağıdı ile sürterek değil hafif hareketlerle bastırarak kurutulmalı.Ayrıca taharetlenirken bölge temizliği için üretilmiş kimyasal içeren ıslak mendillerden uzak durun.Hem içerdiği kimyasallar nedeniyle anal bölgeyi tahriş ederler.Hem de florayı bozarak enfeksiyon gelişmesine neden olurlar.Buda koku oluşması için zemin hazırlar. Makatt bölgesi sorunlarının tedavi ücretleri için TIKLAYIN O
*Aşırı terleme nedeniyle pis koku oluşabilir.Aşırı terlemede ıslaklık oluşur,eğer uygun sıklıkta makat bölgesi temizlenmez ve kurulanmazsa koku oluşur.Kokuyu sadece kişinin kendisi hissedebildiği gibi çevreden de hissedilebilir.
* Makatta çatlak :kronik çatlakta pililer oluşur.Bu pililer genellikle çatlak tarafında ,çoğu zaman tek bazen birden çok sayıda,bazen küçük bazen de büyük olabilir.Bu pililerin altında yada çatlağın tabanında apseler ve fistül gelişebilir.Bu durumda hastalarda sarı renkli bazen kötü kokulu akıntı oluşur.
*Basur: Basurların dışarı çıkması durumunda kalın barsak salgısının dışarı çıkması nedeniyle ıslaklığa bağlı kötü koku ,hemoroid ameliyatından sonra yastıkçıkların fazla alınması sonucu bariyer görevini yerine getirememesi nedeniyle mukusun dışarı akması ve bunun sonucu ıslaklık ve buna bağlı kötü koku oluşur.
*Anal fistül: Anal kanal ile deri arasında normal dışı bir tünel oluşmasına anal fistül denir. Geçmişte bir apse sonucunda oluşan fistülden barsak içinden sıvılar bu tünelle makat bölgesine sızar ve ıslaklığa neden olur.Burada kötü koku oluşmasına neden olur.
*Egzama (anal dermatit türü)
* İltihabi barsak hastalıkları
*Rektal ülser sendromu:Sümüksü akıntı vardır ve makat ta kötü kokuya neden olur.
*Mayasıl ( anal dermatit )
* Anal siğil : sümüksü bir akıntıya neden olur,bu akıntı da koku yapar.
* Anüs apsesi : Anüs çevresindeki enfeksiyonlar ve bunlara bağlı olarak oluşan iltihabi sıvılar da kötü kokuya neden olur.
*Makat kanseri:Bu bölge kanserlerinde değişik salgılar ortaya çıkabiliyor.Bu salgılarda ıslaklığa ve kötü kokuya neden olur.
*Makatta sarkma: Dışkılama esnasında bağırsağın son kısmının dışarı sarkmasıdır. Anal bölgede ıslaklık ve kirlenme kötü kokuya neden olur.
*Dışkı kaçırma
*Takıntı; gerçekte koku yokken bunu takıntı haline getirmek.
*Kontrolsüz gaz kaçağı (gaz inkontinansı)
Tedavide olabilecek bu sebeplerin ortadan kaldırılması gerekir.

makatta pis koku neden olur

makatta pis koku

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Makatta pis koku” Yazısında Yorum Yok

siput