Makatta sivilce çıkması çok sık rastlanan bir durum değildir ancak olduğunda da hassas bölge olması ve üzerine oturulması sebebiyle ağrılı olur. Anüste sivilce çımasının en sık sebebi bölgedeki kıl köklerinin dibinde iltihaplanma olmasıdır yani aslında temel sorun kök iltihabı ( fronkülit ) dır, bir bölgede çok sayıda fronkülit olduğunda buna fronkülozis denir.
Bu konuda dikkat edilmesi gereken konu var olan sorunun apse ( peri anal apse ) olması ihtimalidir. Makat bölgesi apsesi giderek ilerlediği için en kısa sürede tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Apse proktoloji uzmanı tarafından tedavi edilmezse kendiliğinden patlar ve çok daha zor müdahale gerektiren fistül hastalığına dönüşebilir. Apsenin derinliğine göre fistül çok problemli fistül olabilir.

Makatta Sivilce Neden Çıkar

Kılların dibine mikrop girmesi
Küçük yağ bezlerinde yağ kistinde iltihaplanma olması
Travma sonucu yaralanmalar
Cilt bütünlüğünün bozulması
Proktit denilen anüsün hemen üst kısmıda iltihaplanma
Komedon denilen yüzde oluşan siyah noktalara benzer siyah noktaların mikroplanması
Kondilom , anüs siğili
Bulgular
makatta sivilceNet bir bulgusu yoktur diğer bölge hastalıklarındaki belirtilere benzer.
Acı (orta düzeydedir)
Ağrı (apseleşmeye başladığını gösterir)
Kaşıntı doku gerginliğinden ortaya çıkar
Akıntı, patlayınca içeriğindeki cerahat akar
Pis koku, cerahat içindeki bakterilerin ürettiği kokudur
Kızarıklık, genel enfeksiyon bulgulaırndandır
Küçük şişlikler

Makatta Acı Yapan Hastalıklar

makatta sivilce tedavisi
Anal apse; Çok daha ağrılı ve ıstıraplı bir durumdur, yine sivilceye kıyasla daha ciddiye alınması gereken bir durumdur.
Kondilom (siğil); virüslerle ortaya çıkan bulaşıcı bir hastalıktır.
Kıl dönmesi ( bazen kuyruk sokumundan başlayıp anüse yakın bölgeye açılan görülen kıl dönmeleri sivilceye benzetilebilir)
Mayasıl; ilaçla tedavi edilen alerji benzeri durumdur
Pıhtı toplanması; anal hematom denir ve şiddetli ıkınmakla ortaya çıkar.
Alerjik durumlar
Kıl dönmesi; anüsten biraz daha yukarda kuyruk sokumundadır.

Makatta Sivilce Tedavisi

Apse olmadığından emin olunduysa ki bu konuda yapılması gereken en doru şey makat hastalıkları uzmanı ( proctolog) na muayene olmaktır. Geniş spektrumlu bir antibiotik alınması genellikle yeterli olmaktadır. Derinliğe ilerleyip apseleşme olursa bu durumda boşaltılması gerekir.

Makatta Kıl Dönmesi

Tamamen yanlış bir teşhistir. Kıl dönmesi vücudun iki yerinde görülür. Kuyruk sokumu ve göbek çukurunda olur, bu yerler dışında pek görülmez. Anüse yakın bölgede kıldan kaynaklanan sorunlar genellikle fronkülit denilen hastalıktır. Tedavisi de kıl dönmesi hastalığından çok farklıdır.

Makatta Sivilce Tedavisi

Soruna göre tedavi planlanır.
Kılların dibine mikrop bulaşması (fronkülit); Antibiotik kullanılır, apseleşirse boşaltılır: Önlemek için bölge kıllarını alma şekli değiştirilir, kökünden çekme şeklinde yapılmamalıdır.
Yağ kisti iltihaplanması; boşaltılır, antibiotik başlanır, iltihap iyileştikten sonra kist çıkarılır.
Proktit denilen anüsün hemen üst kısmıda iltihaplanma
Komedon varsa boşaltılmalıdır.
Kondilom , anüs siğili; radyo frekansla tedavi edilir. Bulaşıcı bir hastalık olduğu için takip uzun süre ve dikkatli yapılmalıdır.

Kaynak
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/12233-acne

https://www.ideaklinik.com/ameliyatsiz-sigil-tedavisi.html

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Makatta sivilce” Yazısında 161 Yorum

 1. Anonim says:

  Mr hocam makatın hemen kenarında gözle görülmeyen ancak dokununca elegelen bastırinca ağrı yapan.kum tanesi gibi bişey var.bu nedir?
  Dr.Muharrem Kaya
  muayene ile değerlendirilmesi gerekir.

 2. Hemşire says:

  Merhaba hocam. Makat girişinin hemen yaninda yaklaşık fındık büyüklugunde bi şişlik var doktora gittigimde hemoroide benziyor dedi ve ilac verdi ancak 3 gun sonra şişlikdaha da agrimaya basladi ve ustune oturamaz hale geldim. Sanki sivilce gibi de yumuşamaya başladı. Acaba nedir ve ne yapmam gerekir?
  Dr.Muharrem Kaya
  anal apse olabilir,gecikmeden genel cerrahi uzmanına muayene olmalısınız

 3. Fatih says:

  Merhabalar hocam makat ağzında ufak top şeklinde sivilceye benzer bişey oluştu bunun nedeni nedir acaba ?
  Dr.Muharrem Kaya
  anal apse olabilir,gecikmeden muayene olmalısın

 4. bozkurt says:

  Merhabalar hocam,
  Anüsümün hemen yukarısında nohuttan biraz küçük bir şişkinlik var. Yeni oluştu ağrı sızı akıntı yok hatta hissetmiyorum bile denebilir. Bu sadece sivilce mi yoksa ciddi bir şey olabilir mi? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkürler.
  Dr.Muharrem Kaya
  kıl dönmesi olabilir.05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderip ideaklinik doktorlarından bilgi alabilirsiniz

 5. Serhat says:

  Merhaba hocam, makat bölgemde pöçük kemiğimin üstünde sivilce gibi küçük bişey çıktı. Peçeteyle dokununca hafif kanama oluştu. Doktora gitmek gerekir mi? Zararlı bişey midir yoksa sadece akne midir?
  Dr.Muharrem Kaya
  kıl dönmesi düşündürüyor.05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderirseniz ideaklinik doktorları durumunuzu değerlendirir

 6. timur says:

  hocam bugun fark ettim makat bolgesinin yumurtalik makat bolgesine giden kismin bitiminde sivilce gibi kucuk nohut kadar sislik var agri kasinma vs bisey yapmior elimi dokundugumda sadece sivilceye dokunmus gibi tatli bir agrisi oluyor bu nedir
  Dr.Muharrem Kaya
  apse olabilir.genel cerrahiye muayene olmalısınız

 7. Ömer says:

  Merhaba hocam benim makat bölgemde nohut tanesi kadar sivilceye benzeyen ve ağrıyan nedir bu hocam hastaneye gitmememis gerek varmi
  Dr.Muharrem Kaya
  kabızlığa bağlı oluştuysa gitmenize gerek yok ama kabızlık ıkınma şikayeti olmadan kendiliğinden çıktıysa anal apse olabilir.apse erken dönemde tedavi edilmezse anal fistüle zemin hazırlar,gitmeniz gerekir

 8. Caglayan says:

  Hocam makatin hemen yaninda kucuk nohut tanesi gibi birsey cıktı ama ozellikle tuvalette cok agri yapiyor ve yanma ve kasinti da mevcut surekli o bolge nemli gibi tuvalletten sonra makatta agrida mevcut oluyor oneriniz nedir acaba saygilarimla.
  Dr.Muharrem Kaya
  öncesi kabızlık şikayetiniz yoksa anal apse olabilir.gecikmeden genel cerrahiye muayene olun.apse tedavisi gecikirse fistül oluşabilir

 9. Agrili says:

  Merhaba. Makat bolgemde bi anda baslayan bir ağrı oluştu baktığımda hemoroide de benzemiyor Ne olduğunu anlamadım elimle içini yokluyorum çok küçük nokta kadar bir şey geliyor elime içerisinde içerisinde dedim öyle büyük bir şişlik değil çok hafif Deri üzerinde belirgin bir morarma var mercimek büyüklüğünde memeye de benzetemedim ama ağrısı oluyor Ne yapmalıyım sizce
  Dr.Muharrem Kaya
  kabızlık,tuvalette uzun kalıp ıkınma şikayetiniz yoksa anal apsedir.acil muayene olup tedavi olmalısınız.fistül oluşabilir

 10. Feyza says:

  Merhaba hocam. Vajinamin disinda sivilce gorunumlu birsey cikti kucuk sislik seklinde , yeni ciktigi henuz iltifap falan yok, agrisi da yok . temiz de tutarim hep ama neden oldu acaba? Sivilce baslangici mi bilemedim . yardimci okursaniz sevinirim,simdiden tesekkurler.
  Dr.Muharrem Kaya
  kıl dibi iltihabı olabilir

kucing