Makatta çatlak diğer adıyla anal fissür anüs bölgesinin en sık görülen hastalıklarından ikincisidir ve en sık görülen basur (hemoroid ) ile çok karıştırılır. Hasta karıştırsa da proctoloji konusunda birikimli bir cerrah karıştırmaz.
Makatta Yırtılma Sebepleri
En sık sebep % 95 oranında kabızlıktır, diğer sebepler aşırı ishal, çok ıkınma (tuvalette yada doğum sırasında), amipli dizanteridir. Seyrek olarak ters ilişki yada anüse cisim sokma sonucu da olabilir.
 Makatta Yırtık Belirtileri
makatta yırtıkTuvalette cam çiziyor gibi acı (hastalığın her aşamasında her tuvalette olur)
Dışkılama sonrası ağrı (1-8 saat sürebilir, kronikleşme bulgusudur kaslara kramp girmesinden olur, ilk günlerden 1-2 hafta sonra ortaya çıkar)
Makatta yırtılma kanama yapabilir
İltihabi akıntı
Küçük meme (kronikleşme bulgusudur, sentinel tag denir)
Kaşınma (hastaların % 70 kadarında vardır)
Makatın içinde böcek geziyormuş hissi
Makat Yırtığı Teşhisi Nasıl Konur
Proktoloji hastalıkları konusunda tecrübeli doktor normal muayeneyle % 100 yakın ihtimalle doğru teşhis koyabilir, seyrek olarak anoskop muayenesi gerekebilir. Kolonoskopi son derece gereksiz ve hasta açısından çok ağrılı bir teşhis aracıdır, fissürde uygulamak gerekmez, ekonomik kazanç dışında faydası yoktur. Kanser riski ekarte edilmiş olur ancak kolonoskop fissür tedavisinden sonra  da yapılabilir.
Makatta Yırtık Tedavisi
Makatta yırtık için krem ; Acıyı azaltmak için anestol merhem tuvalet öncesi kullanılır ayrıca sıcak su oturma banyosu yapılır, dışkılamadan hemen sonra yeniden sıcak su oturma banyosu yapılır ve kas gevşetici rectoderm merhem sürülür. Başarı şansı ilk 2 haftada başlandıysa % 30-40 civarıdır ancak 2 haftadan daha uzun zaman geçtiyse başarı şansı çok düşüktür.
İlaçla düzelmediyse yada hasta müzminleştikten sonra geldiyse 2 tedavi seçeneği vardır
Botoxla Tedavi
Ameliyatsız yöntemdir, ameliyatta kesilen kas kesilmek yerine içine kası geçici olarak felç eden ilaç enjekte edilerek kronik fissür düzelene kadar felç olması sağlanır. 100 Ünite yapılırsa başarısı % 95 den daha yüksektir. Ameliyatta küçük ihtimalle görülebilen dışkı kaçırma, gaz kaçırma, kanama, iltihaplanama, ağrı gibi sorunlar görülürken botoxla tedavide bu tür sorunlar olmaz.
makat yırtığıMakatta Yırtık Ameliyatı Nasıl Yapılır ?
Fissürün iyileşmesini engelleyen kas kesilerek yapılır.
Kas iki şekilde kesilebilir
1-Kapalı yöntem ;kasa ulaşmak için 1.5 cm lik cilt kesilir, ağrı az olur, hasta ertesi gün işine, sosyal yaşamına dönebilir.
2-Açık yöntem ;kası kesmek için anüs boyunca kesilir 3-3.5 cm kesilmiş olur, ağrı daha fazladır. Bir gün hastanede kalınır, 5 – 10 gün yatak istirahat gerekir.makat yırtığı tedavisi
Kapalı yöntem narkoz gerekmeden bölgesel uyuşturma ile yapılabilir ancak açık yöntem için narkoz veya belden aşağı uyuşturma gerekir.

Makatta Yırtığa Ne İyi Gelir ?
Aslında iyi gelenden çok kötü gelen durum vardır, kabızlık kötü etki eder kabızlığı engelleyen her tür gıda iyi gelir. Acı bölgesel olarak yakacağı için tedavi süresince ertelenmelidir.
Bitkisel tedavisi yoktur ancak papatya çayı hazırlayıp sıcak su oturma banyosuna konursa rahatlığı artırır. https://www.ideaklinik.com/anal-fissur-makat-catlagi-tedavisi.html

 

 

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Makatta yırtık” Yazısında 3 Yorum

 1. ahmet ozan says:

  Merhaba sitenizle internet yoluyla tanistim. cok utanarak soyluyorum ama 10-11 ya da 12 yasimda erkek erkege bir iliskiye girdim cocukluk akliyla aslinda girdimmi girmedimmi onu bile bilmiyorum cunku cok kisa surmustu ve penisini daha tam olarak icime bile almamistim. cok utaniyorum 14 yasindayim boyle iliskiye girenlerde makatta yirtik oluyormus ve muayenelerde bu yirtikla iliskiye girdigi anlasiliyormus ancak aradan 2-4 seneye kadar zaman gecti ve makatta yirtik belirtilerini okudum hicbiri olmadi kanama aci falan hic olmadi. zaten cocukluk akliyla yapamamistik ve o olaydan sonra bidaha hic yapmamistim. normal hayatimi yasiyorum ama korkuyorum bu yaptigim anlasilir diye. yorumlari okudum diger yazinizda cogu benden kotu olan kisiye aradan uzun zaman gectigi icin anlasilmaz demissiniz. bende yirtik ta yok ki olsa bu zamana kadar acidan falan anlasilirdi. diyecegim o ki makat(anal) muayenesinde bende yirtik yoksa bunun anlasilmasi mumkun mu aydinlatirmisiniz?
  Dr.Muharrem KAYA
  eğer dediğiniz gibi ise anlaşılmaz.ama çok sayıda yapmışsanız anlaşılır

 2. nyrcan says:

  bende makata kitle var amaliyat oldun tekrar oldu alınan barcayı patolijeye göderdi iyihuylu şindi 3tanededi doktorum tekrar aldırsam yinecıkarmı
  Dr.Muharrem KAYA
  sanırım kondilomunuz var.temizlenene kadar aldırmanız gerekir yoksa büyür ve yayılır

 3. ömer says:

  selamlar ongün kadardır kabızlık çekiyordun bu sabah ıkınma esnasında anüs çıkışında yaklaşık 1 cm lik bir yırtılma oldu çok kötü sancım var ve kanamada var ne yapabilirim
  Dr.Muharrem KAYA
  beslenme ve tuvalet alışkanlıklaını düüzenlemelisin.sıcakk oturma banyosu yapabilirsin.rectoderm kullanabilirsin

ular