Kendi kendini tatmin etmek diğer deyimle masturbasyon kişide herhangi bir hormonal değişikliğe sebep olan bir şey değildir.Bu sebeple dökülme probleminde sebep olarak düşünülemez. Bilindiği gibi erkek tipi dökülmede en önemli sebep kişinin DHT ye karşı duyarlı olmasıdır. Gerek testosteron miktarı gerekse bu hormonun zararlı formu olan Di Hidro Testosteron (DHT) hormonu miktarı saç dökülmesi sebebi değildir. Saç dökülmesinde önemli olan kişinin  DHT ye karşı duyarlı olmasıdır.

Saç kökünde zara görmeye sebep olacak DHT almaçları (reseptör) olan insanlarda saç dökülmesi olur DHT almacı olmayan kişide hormon düzeyi yüksek dahi olsa saç dökülmesi olmaz.DHT ye duyarlı olan bayanlarda hormon düzeyi erkeklere göre çok düşük olmasına rağmen erkek tipi dökülme olması bu şekilde izah edilebilir.

Kendini tatmin etmek bu hormonların düzeyini ve bu hormonlara karşı duyarganlığı değiştiren bir şey değildir.Bu sebeple masturbasyon yapmak saç dökülmesine sebep olmaz , yapmayı bırakmak da var olan saç dökülmesini durdurmaz.

Buna benzer şekilde cinsel ilişkide saç dökülmesiyle ilgili bir davranış değildir. Sık cinsel ilişki saç dökülmesine sebep olmaz, cinsel ilişkiyi seyreltmek var olan saç dökülmesini durdurmaz.

Akla gelen bir diğer soru ise saçları dökülen insanların cinsel gücüdür. Saçı dökülenlerin cinsel gücünün yüksek olduğuna inanılır bu inanış da gerçek değildir. Yapılan bilimsel istatistiklerde saç dökülmesi olanların cinsel ilişki sıklığının dökülmesi olmayanlardan farklı olmadığı görülmüştür.

Burada tek çelişkili durum saç dökülmesini durdurmak için hormon (finasterid) tedavisi alındığında cinsel istekte azalma olmasıdır.Bu durum şöyle izah edilebilir; saç dökülmesini durdurmak için alınan finasterid diğer sistemlerde de olumsuz etki yaptığı için cinsel isteği azaltır, erkekte meme büyümesi ve sızlaması yapar, meni miktarını azaltır.Finasterid gibi hormonu azaltan procapilde de saç dökülmesinde finasterid kadar etkilidir ama bölgesel kullanıldığı için vücutta cinsellik ile ilgili yan etki yapmaz.

Kendini tatmin etmenin saç döktüğü inancının gelişmesi de şu şekilde izah edilebilir; ergenliğe giren kişi yumurtalıklardan salgılanan hormonların etkisiyle cinsel istek duyar ve o yaşa kadar yapmadığı masturbasyon yapmaya başlar, cinsel dürtüye sebep olan bu hormonlar aynı zamanda saç köküne de zarar verdiği için saçlarda da dökülme yapar. Yani kişi kendini engelleyip masturbasyon yapmasa da bu hormonlar köke zarar vermeye devam eder.

Saç dökülmesi tedavisinde DHT mutlaka engellenmelidir yoksa saç dökülmesi durdurulamaz,DHT yi engelleyen üç ürün vardır

Finasterid;hap şeklinde alınır ancak cinsellik üzerine yan etkileri vardır

Procapil;Bölgesel olarak kullanılır en etkili üründür ve cinsellik üzerinde yan etki yapmaz.

Saw palmetto;bitkisel üründür ağızdan hap olarak veya bölgesel olarak sprey şeklinde kullanılabilir yan etkisi yoktur.

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Masturbasyon saç” Yazısında 10 Yorum

 1. Abdullah says:

  Hocam 20 yasinda erkegim ailemde dayi dede baba anne kimsede sac dokulmesi yok saclarimin on taraflari seyreldi ve biraz acildi kan teti yaptirdim hersey normal cikti sebebi sizce nedir bu dokulemenin
  Dr.Muharrem Kaya
  ön taraflarda seyrelme olduysa bu genetik tip dökülmeye girer

 2. tamay says:

  hocam elimdeki siğilleri aldırmak istiyorum herhangi bir cerrahi işlem ve dikiş olmadan bunlardan kurtulmak mümkünmüdür ?
  Dr.Muharrem Kaya
  evet RF ile aldırabilirsin

 3. Emre says:

  Merhaba 18 yaşındayım 2 günde bir banyo yapıyorum ve 14 yaşımdan beri banyoda 20 30 tel dökülüyor gün içinde ve yastıkta dökülme yok saçlarımı asılsanızda saç gelmez saçlarım gür ve açılma yok babam ve tarafı kel anne tarafı hep saçlı ve saç rengim yapısı dayım gibi sizce genetik dökülme olurmu?
  Dr.Muharrem Kaya
  saç özellikleriniz anne tarafına benziyorsa dökülmeyebilir

 4. Aziz Paul says:

  Öncelikle merhabala değerli hocam ..
  21 yaşındayım ailemde baba tarafım kel dayılarım ise değil ama fiziki olarak baba tarafına çektığımı varsayarak vede 18 yaşından sonra özellikle ön taaflarda seyrelmele oldu benim sorum : saç dökülmesinin başlıca sebeplerinden gösterilen stres..snir.. veya dht neys işte dielimki bunların hiçbiri bende olmazsa saç dökülmem kesin olarak duracak mı ? cevaplarsanız minettar kalırım ..
  iyi günler dilerim
  Dr.Muharrem KAYA
  ön taraflarda seyrelme nedeni ailesel dökülme nedeniyledir.bu nedenle saçınızın dökülmesini istemiyorsanız bilimselliği kanıtlanmış ürünler kullanmalısınız

 5. serhat says:

  Merhaba ben 17 yaşındayım erkeğim ve saçlarımın önü çok az da olsa döküldü gibi farkdiyorum eskisi gibi değil babam kel ancak 30 yaşından sonra başlamış dökülmeye bende ne gibi nedeni olabilir bu dökülmenin ne önerirsiniz ?
  Dr.Muharrem KAYA
  genetik dökülmedir.babanızda kellik varsa.şimdilik xpecia tablet kullanabilirsin

 6. ghajini says:

  masturbasyon yapmak saç dökermi dht ye karşı duyarlılık duyarlıysak ve aşırı masturbasyon yapıyorsak saçlarda dökülme olurmu yoksa dht nin masturbasyonla bir ilgisi bulunmayıp sadece duyarlı olmak mı yetiyor ?
  Dr.Muharrem KAYA
  dökmez.önemli olan faktör sizin kıl köklerinde dht ye duyarlı reseptör olması

 7. Tolga says:

  Öncelikle Merhaba.
  17 yaşındayım.Saçlarımım yanlarında açılmalar başladı.dökülmede var.babam dayım kel değil fakat onlarında saçlarında açılmalar var .saç tellerim ince ilerde kelleşme olur mu ? mastürbasyon yapmanın saç dökülmesine zararı var mı ?
  Dr.Muharrem KAYA
  saç tellerini daha kalın olabilmesi için biotin 5 mg alabilirsin.ailesel özelliklerine bağlı .masturbasyon saç dökmez.

 8. doğu says:

  Hocam merhaba 20 yaşındayım, ailemde genetik DHTye karşı duyarlıyım. Aşırı masürbasyon yapmam sakıncalı mı bu durumda? sık boşalırsan kandaki testesteron miktarın artar bu da daha çok testesteronun DHTye dönüşmesine sebep verir. Sen zaten duyarlısın DHT miktarını artırırsan artar dökülme duyarlı olmasan sorun olmazdı diyen insanlar oldu. Doğru bi yaklaşım mı?
  Dr.Muharrem KAYA
  önemli olan dht nin miktarı değil senin saçının kıl kökünün dht ye duyarlı olmasıdır.asıl dökülmeye neden olan duyarlılıkdır

 9. ferdi zafer says:

  MERABALAR HOCAM SAC EKIMI SONRASI SIKCA CINSEL ILISKIDE BULUNMAK ZARARLIMISIR…
  Dr.Muharrem KAYA
  hayır değildir

 10. sevinç says:

  merhaba ben ergenliğe tam 11 yaşında girdim. 13 yaşında saçlarımda bariz seyrelme oldu ve hala öyle. dht hormonum sürekli yüksek çıktı. genelde 600-900 arası çıkıyordu. benım asıl sormak ıstedıgım dht cınsel isteklilik yapar mı??ben bu konuda gerçekten muzdaribim. benı zor durumda bırakıyor. bu hormonu tedavi etmem iiçin ne yapmalıyım??
  Dr.Muharrem KAYA
  cinsel istekte testosteron etklidir DHT nin etkisi azdır
  cinsiyetinizi yazsaydınız ona göre öneride bulunurdum

bebek