Kendi kendini tatmin etmek diğer deyimle masturbasyon kişide herhangi bir hormonal değişikliğe sebep olan bir şey değildir. Bu sebeple dökülme probleminde sebep olarak düşünülemez. Bilindiği gibi erkek tipi dökülmede en önemli sebep kişinin DHT ye karşı duyarlı olmasıdır. Gerek testosteron miktarı gerekse bu hormonun zararlı formu olan Di Hidro Testosteron (DHT) hormonu miktarı saç dökülmesi sebebi değildir. Saçlarda dökülme sorununda önemli olan kişinin  DHT ye karşı duyarlı olmasıdır.

Saçın kökünde zara görmeye sebep olacak DHT almaçları (reseptör) olan insanlarda dökülme olur DHT almacı olmayan kişide hormon düzeyi yüksek dahi olsa saçta dökülme olmaz. DHT ye duyarlı olan bayanlarda hormon düzeyi erkeklere göre çok düşük olmasına rağmen erkek tipi dökülme olması bu şekilde izah edilebilir.

Mastürbasyon Saç Döker mi?

Kendini tatmin etmek bu hormonların düzeyini ve bu hormonlara karşı duyarganlığı değiştiren bir şey değildir. Bu sebeple masturbasyon yapmak saçın dökülmesine sebep olmaz , yapmayı bırakmak da var olan saç dökülmesini durdurmaz.

Buna benzer şekilde cinsel ilişkide saçta dökülmeye neden olan bir davranış değildir. Sık cinsel ilişki saçın dökülmesine sebep olmaz, cinsel ilişkiyi seyreltmek var olan saçların dökülmesini durdurmaz.

Akla gelen bir diğer soru ise saçları dökülen insanların cinsel gücüdür. Saçı dökülenlerin cinsel gücünün yüksek olduğuna inanılır bu inanış da gerçek değildir. Yapılan bilimsel istatistiklerde dökülme sorunu olanların cinsel ilişki sıklığının dökülmesi olmayanlardan farklı olmadığı görülmüştür.

Burada tek çelişkili durum dökülmeyi durdurmak için hormon (finasterid) tedavisi alındığında cinsel istekte azalma olmasıdır.Bu durum şöyle izah edilebilir; dökülme tedavisi için alınan finasterid diğer sistemlerde de olumsuz etki yaptığı için cinsel isteği azaltır, erkekte meme büyümesi ve sızlaması yapar, meni miktarını azaltır. Finasterid gibi hormonu azaltan procapilde de saç dökülmesinde finasterid kadar etkilidir ama bölgesel kullanıldığı için vücutta cinsellik ile ilgili yan etki yapmaz.

Kendini tatmin etmenin saçı döktüğü inancının gelişmesi de şu şekilde izah edilebilir; ergenliğe giren kişi yumurtalıklardan salgılanan hormonların etkisiyle cinsel istek duyar ve o yaşa kadar yapmadığı mastürbasyon yapmaya başlar, cinsel dürtüye sebep olan bu hormonlar aynı zamanda saçın köküne de zarar verdiği için saçlarda da dökülme yapar. Yani kişi kendini engelleyip mastürbasyon yapmasa da bu hormonlar köke zarar vermeye devam eder.

Dökülme tedavisinde DHT mutlaka engellenmelidir yoksa saç dökülmesi durdurulamaz, DHT yi engelleyen üç ürün vardır

Finasterid; hap şeklinde alınır ancak cinsellik üzerine yan etkileri vardır, kullanıcıda cinsel istekte azalma, meni miktarında azalma, sakalın geç uzaması gibi durumlarla karşılaşılabilir.

Procapil; Bölgesel olarak kullanılır en etkili üründür ve cinsellik üzerinde yan etki yapmaz. Etkisi bölgesel olduğu için yani kan yoluyla gelmediği için köke daha yoğun bir şekilde ulaşır ve çok daha etkili olur. Procapil içeren spreylerden mutlaka bitkisel özlerinde birlikte olan spreyler tercih edilmelidir, etkisi ancak bitki özleriyle desteklendiyse yeterince tartmin edici olur. Saf procapil spreyleri yetersiz kalır.

Saw palmetto; bitkisel üründür ağızdan hap olarak veya bölgesel olarak sprey şeklinde kullanılabilir yan etkisi yoktur.

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Masturbasyon saç” Yazısında 12 Yorum

 1. İbrahim says:

  Hocam ailede kellik yok ne anne tarafında ne baba tarafında. Babamın az bir miktir önleri dökülmüş yaşı 55-60 civarında. Ben sınava hazırlanıyorum 19 yasındayım saçım dökülüyor ve hemen hemen her tarafında güçsüzlük var. Doktora gittim kan testinde sorun çıkmadı saçların kötü değil dedi ve badem yagı karısımı verdi dökülme az bir miktar azalsada hala devam ediyor. Irsi olmadıgını düşünüyorum sorun stres olabilir mi ?
  Dr.Muharrem Kaya
  stres olabilir.xpecia tablet başlayabilirsin

 2. Mehmed says:

  Hocam ben 18 yasindayim sinava hazirlaniyorum yani sters var biraz ve saclarimda dokulme cok oluyor elimi sacima attigimda en az 2 tel dokuluyor bunun sebebi çok sık masturbasyondan olacagini soylediler ve hemen biraktim eger sorun bunla ilgiliyse ne kadar surede sac normal ritmini korur.
  Dr.Muharrem Kaya
  Kendi kendini tatmin etmek diğer deyimle masturbasyon kişide herhangi bir hormonal değişikliğe sebep olan bir şey değildir. Bu sebeple dökülme probleminde sebep olarak düşünülemez.

tikus