Makat kaşıntısı olan herkesin aklına mayasıl gelir ve ilk düşünülende kremle tedavidir. Mayasıl kremi ile ilgili bilgi vermeden önce hatalı bir yaklaşım olmaması için mayasılın ne olduğu tarif edilmeli. Makat kaşıntısı dendiğinde akla ilk mayasıl gelir ve bezdirici kaşıntıların neredeyse % 90 dan fazlası mayasıl geri kalanları ise kıl kurdu, makat çatlağı ve dış basur ile oluşur.
Anal dermatit te denilir ve daha çok yaz aylarında hastayı bunaltacak kadar kaşıntı yapabilir.
Özetle mayasılın belirtileri:
Makat bölgesinde kaşınma, ıslaklık düzeyinde nem, hafif kanama, ciltte kalınlaşma ve sertleşme, meme görünümü, akıntıya benzer salgı, pis koku, tahrişe bağlı hafif ağrı, çatlaklar ve sıyrılma şeklinde ragadlar.
Mayasıl nasıl teşhis edilir :
Hastanın anlattıkları ve muayeneyle teşhis konur, diğer tetkik ve teknolojinin anlamlı faydası olmaz. Erkeklerde daha sık görülür. Muayenede anus çevresindeki cildin kabalaştığı,hassaslaştığı,çok nemli olduğu, koktuğu ve çatlaklar olduğu gözlenir,akıntıya benzer cilt salgısı ve bunun çamaşırda yaptığı kirlenme tespit edilir.
Mayasıl sebebi :
Tedavide asıl önemli olan budur çünkü sebep ortadan kaldırılmadığı sürece mayasıl kremleri ile tedavi edilse de hastalık yeniden ortaya çıkar mayasılın kesin tedavisi için temel sebebin ortadan kaldırılması gerekir.
Sebepler görülme sıklığına göre şu şekilde sıralanabilir.
Aşırı temizlik özellikle sabun kullanımı, yoğun baharatlı yiyecekler, turşu,patlıcan ve domates, şişmanlığa bağlı olarak bölgenin havalanması azaldığı için nem artar, fazla terleme, hareketsiz yaşam fazla oturmak bölgenin yeterince havalanmasını engeller, kaşıntı tahriş kaşıntı kısır döngüsü, sentetik iç çamaşırları, yüzeyi sentetik kadın bağı, anal ilişkide kullanılan kayganlaştırıcılar
Mayasıl ameliyatları ,
Ameliyatla tedavi edilen bir hastalık değildir. Geçmişte ağır vakalarda cildin alınması şeklinde ameliyatlar uygulanmıştır ancak tekrar sık görüldüğü için artık yapılmamaktadır.
Mayasıl kremi
Tedavide olarak kortizon içeren merhemler kullanılmaktaydı ancak kortizonların ciltte yaptığı sorunlar sebebiyle kortizon kullanımı giderek azalmış ve yerini yan etkisi olmayan bitkisel kortizon (fito steroid) içeren ilaçlar daha çok tercih edilmektedir. Kortizonlu merhem kullanımı 4-5 günle sınırlı tutulmalıdır yoksa ciltte yaptığı kalıcı değişiklikler yeni kaşıntı sebepleri oluşturabilir.
Mayasıl kremi olarak internette arandığında pruzon merhem öne çıkmaktadır, içerik açısından değerlendirildiğinde fito steroid olarak meyan kökü extraktı, yüzey koruyucu olarak kalamin ve çinkooxit, mikrobik durumlara etkili çay ağacı yağı içermesi yeterince etkili olduğunu düşündürmektedir.
Mayasıl kremi nasıl kullanılır
Sabah akşam bölgeyi kaplayacak şekilde sürülmelidir, şikayetlerin 2-3 günde azalması beklenir bundan sonra günde bir defaya düşürülüp birkaç gün sonra da bırakılabilir, ancak yukarda bahsedildiği gibi asıl temel sebep bulunup ortadan kaldırılmaya çalışılmalıdır. Bunun en kolay yolu şikayet başladığı günün öncesinde farklı olarak ne yapıldığı bulunmaya çalışılmalıdır. Mesela ilaç kullanıldı ve şikayetler bitti, turşu yendi ve ertesi gün şikayetler yeniden başladı bu durumda suçlu yada suçlulardan biri turşu demektir ve tüketilmemelidir.
mayasıl kremlerien etkili makat kaşıntısı kremi

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Mayasıl kremleri” Yazısında Yorum Yok

kodok