Anüs bölgesinin en kaşıntılı hastalığı mayasıldır ve dayanılmaz düzeylerde kaşıntıya sebep olabilmektedir.Özellikle yaz ayları hastalar için çekilmez olur. Türkçede mayasır olarak ta adlandırılır. Bebeklerde görülen pişiğe benzer bir durumdur,farklı olarak çok daha uzun sürer ve tedavisi daha zahmetlidir.

Mayasılın nedenleri:
-Aşırı temizlik(sıkça sabun kullanmak cildi koruyan tabakayı yok eder)
-Baharat tüketimi(özellikle karabiber)
-Patlıcan ve domates,çikolata( bazı kişiler yemeyi bırakınca düzelir)
-Fazla kilo(bölgenin havalanması azaldığı için nem artar)
-Sıcak hava(terleme artar)
-Fazla oturmak(bölgenin yeterince havalanmadığı için nem artar)
-Kaşımak (tahrişi artırarak kısır döngü başlatır),Sentetik iç çamaşırı,Sentetik kadın bağı
Mayasıl teşhisi

Bu konuda tecrübeli cerrah muayenesiyle % 100 yakın doğru konur,diğer tetkik ve teknolojinin anlamlı faydası olmaz.Erkeklerde daha sık görülür.Muayenede anüs çevresindeki cildin kabalaştığı,hassaslaştığı,çok nemli olduğu,  koktuğu ve çatlaklar olduğu gözlenir,akıntıya benzer cilt salgısı ve bunun çamaşırda yaptığı kirlenme görülür.

Mayasıl tedavisi
Türkiye de mayasıl hastalığı tedavisi için geliştirilmiş tek ilaç pruzon merhemdir. Bilimsel ve bitkisel içeriğiyle kısa sürede sonuç alınması sağlanmıştır, daha da önemlisi kortizon içermemesi en önemli avantajıdır. Tedaviye başlandığında olabilecek yukarda sayılan etkenler ortadan kaldırılmalıdır. Kullanmaya başlandığı gün kaşıntı ve ıslaklık azalmaya başlar ve 3 günün sonunda tama yakın düzelmiş olur.Şikayetler tamamen geçse de 3 gün daha günde tek doz pruzon kullanmak uygundur.Yetişkinlerde görülen pişik benzeri bu durumun tedavisi daha uzun sürer ve sebebin mutlaka tespit edilmesini gerektirir. Sebep ortadan kaldırılmazsa ilaçla düzelse de tekrar ortaya çıkabilir.

Anal dermatit tedavisin için olarak üretilmiş pruzon merhem mayasıldan kaynaklanan şikayetleri ilk kullanımda büyük oranda geriletir 2-3 gün kullanımda tamamen düzelir. Pruzon merheme alternatif olarak kortizonlu merhemler kullanılabilir ancak yan etkileri konusunda dikkatli olunmalıdır , kısa süre kullanıp bırakılmalıdır yoksa kortizonun kendisi cildi inceltir.Bu durum mayasıldan daha kötü bir sonuç ortaya çıkarabilir.mayasıl bitkisel tedavisi

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Mayasıl nasıl iyileşir” Yazısında Yorum Yok

kadal