Menopoz kadın hormon sisteminin değişmesinden kaynaklanan bir yaşam dönemidir.Kadında kadınlık hormonu salgısı çok azaldığı için normalde zarar verecek düzeyde olmayan erkeklik hormonu daha etkili hale gelir ve erkeklerdekine benzer bir sebeple dökülme başlar.

Menopozdaki saç dökülmesinde ikinci sebep yaşa bağlı olarak saçın beslenme düzeyinin azalmasıdır.

Bu iki sebep bir araya geldiğinde hem üstten erkek tipi dökülme hem de enseden kadın tipi dökülme ortaya çıkar.

Tedavisi erkeklerde yapılana benzer şekilde yapılmalıdır.Yani tedavi mutlaka erkeklik hormonlarının saça verdiği zararı engelleyecek tarzda olmalıdır.

Menopoza bağlı dökülmede en etkili sonuç ağızdan alınan haplarla alınabilir ek olarak bölgesel uygulanan -% 3 procapil içeren erkek tipi spreylerden biri kullanılabilir.

-Hap olarak içeriğinde yeterli dozda isoflavon, metiyonin, keratin,isoflavon,biotin,L-Sistin içeren ilaçlar kullanılmalıdır.Menopoz dönemi saç sorunların tedavisi için üretilen Türkiyede bir tek ilaç menopecia vardır.

-Şampuanlardan çok beklenti olmamak kaydıyla saw palmetto ve biotin içeren şampuanlar tercih edilebilir.

Menopozdaki saç dökülmesi doğru tedaviyle % 95 tedavi edilebilir bir durumdur.Uygun tedaviyle saç dökülmesinin durması yanı sıra beyazlaşmada yavaşlama,kalite artışı ve parlaklığın artması gibi olumlu değişikliklerde gözlenir.

menopoz ve saç

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Menapozda saç dökülmesi tedavisi” Yazısında Yorum Yok

kambing