Kadınların adetten kesilme dönemini ifade eden menopoz Türkçeye Fransızcadan geçmiş bir sözcüktür. Menses (menstürasyon) adet kanamasıdır, Menopoz (latince menses ve pause kelimelerinden oluşmuştur) ise bu kanamanın durmasıdır.
ADET:(menstürasyon)
menopoz nedirKadınlarda rahimin en iç yüzeyi hormonal değişimlerden etkilenir. Bu değişimler 15-49 yaş arasında gerçekleşir. Kadınlar arasında farklılık göstermekle birlikte hormonal düzeyin değişmesi ile ortalama 28 günde bir (21-35 gün arası da olabilir) oluşan düzenli değişimlere siklus diyoruz. Bir siklus adet kanamasının başlangıcından diğer adet kanamasının birinci gününe kadar geçen süredir. Bu dönemde her ay 1 yumurtalık tarafından kadın yumurta hücresi olgunlaştırılır ve rahme atılır. Aynı dönemde rahmin en iç tabakası da gebelik için hazırlanır. Eğer gebelik gerçekleşmezse bu tabaka adet kanaması ile dökülür. Kanamalar ortalama 2-7 gün devam eder ve bu dönemde normalde 35-50 ml civarında kan salgı karışımı atılır.

MENOPOZ NEDİR
menopozda sıcak basması neden olurSıklıkla 48-52 yaş arasında görülür. 40 yaşın altında görülürse erken menopoz olarak adlandırılır, kadınların %8 inde görülür.Geç menopoz ise 55 yaşından sonra görülmesidir. Erken menopoza girmek gibi geç menopoza girmek de sağlık açısından sakıncalar oluşturabilir.
Menopoz hastalık değildir. Çocukluk, ergenlik, doğurganlık dönemleri gibi kadının yaşlanmasıyla birlikte ortaya çıkan doğal bir süreçtir.
Kız çocuğu doğduğunda yumurtalıklarında 400 bin kadar yumurtaya sahiptir. Yumurtalar ergenlik dönemine kadar uyuma sürecindedirler. Ergenlikle birlikte hormonların etkisiyle yumurtalar gelişir, büyür, her ay bunlardan bir tanesi atılır. Üreme çağı boyunca ancak bu yumurtalardan 400 kadarı yeterli olgunluğa ulaşır. Eğer sperm ile karşılaşırsa bebek oluşur.
Bu yüz binlerce yumurta yaşla birlikte giderek azalır, 40 yaşından sonra belli bir sayının altına düşer, menopoz da ise tamamıyla tükenir.
Yumurta sayısının azalması,yumurtalıkların fonksiyonlarının azalması ile östrojen(kadınlık hormonu) miktarında azalma olur. Östrojen az miktarda , yağ dokusu ve böbrek üstü bezlerden salgılanır. Bu miktar üremeye yönelik işlevlerin devam etmesi için yeterli değildir.
Kadın menopoza girmeden önce premenopoz dediğimiz bir dönemden geçer. Bu dönemde yumurta sayısı azaldığı için östrojen seviyesi düşer, buna bağlı çocuk sahibi olmada güçlük, yumurtlama, adet düzensizlikleri ortaya çıkar. Menopoz dönemi kadından kadına farklılık göstermekle birlikte birkaç ayla 5-6 yıl arasında değişebilir.
Menopoz kadınlar da yaşamın değişmesi,olumsuz olarak algılanır. Fiziksel, cinsel, zihinsel olarak değişim oluşur fakat bunları kötü ve olumsuz değerlendirmek doğru değildir. Menopozun kadında erken yada geç olmasın da kalıtımsal özelliklerin yanı sıra iyi beslenme, sağlıklı yaşamanın da etkisi vardır.
Menopz dönemindeki sorunları azaltmak için verilen hormon tedavisi (HRT) yan etkileri sebebiyle büyük oranda bırakılmıştır onun yerine bitkisel hormon isoflavon verilmektedir.
Ayrıntılı bilgi www.menopoztedavi.com

Yaşa bağlı saç sorunları

Kadınlarda menopoz sonrası hormonal değişikliler olur,bunlardan en belirgini östrojen adlı hormonun azalmasıdır.Östrojen kaliteyi artıran,parlaklık veren,dökülmeyi engelleyen bir hormondur.Bu hormonun azalması  dökülme ve kalite kaybına sebep olur..

Yaşın ilerlemesine bağlı olarak gelişen kadınlardaki hormonal değişim ve buna bağlı saç kalite değişiklikleri şu şekillerde karşımıza çıkar

 •  Saçın uzama ve kendini yenileme hızı düşer
 • Saçlarda kuruluk
 •  Parlaklık azalır
 •  Seyrelir
 • Saç telleri incelir
 • Doğal şartlara (güneş ışını,rüzgar,toz gibi) dayanma gücü azalır.
 •  Kuaförlük hizmetleri daha çok zarar verir.
 •  Kırılganlığı artar
 •  Rengini kaybeder beyazlaşır (melanositler öldüğü için renk veren melanin üretilemez)

Yaş ilerledikçe saç neden kalite kaybeder ?

 • Hormonal değişiklikler;Menopoza giren kadında yumurtalıklar yeterli çalışmadığı için kan östrojen seviyesi düşer ve saçlarda kalite kaybı başlar.
 •  Bir diğer hormon etkinliği değişim ise kadınlık hormonun  azalırken erkeklik hormonu olan testosteronun azalmamamsıdır.Östrojen testosteron oaranı östrojen lehine bozulduğu için menopoz döneminde erkek tipi dökülmede artar.
 • Eser element azalması;Her iki cinste de yaş ilerledikçe gerek bağırsaktan emilimin azalması gerekse yeterli beslenememek vücutta çinko,bakır,magnezyum gibi eser elementlerin azalmasına sebep olur.Bunların azalması saç yapımını azaltır.
 • Damar sertliği;ileri yaşta bütün damarlarda az veya çok daralma olur bu da saç kökünün daha az beslenmesine sebep olur.
 •  Protein yapımı;yaş ilerledikçe protein sentezi azaldığı için bir tür protein olan saçın yapımı yavaşlar
 •  Hücre çoğalma hızı azalır;saç hücrelerin çoğalması sonucu yenilenir ve büyür,hücre çoğalması yavaşlayınca saç ve tırnaklar daha yavaş uzar.

Saçta oluşan kalitesizlik nasıl düzeltilir ?

Yaşlanmanın önüne geçmek mümkün değildir ama saçın ihtiyaç duyduğu maddeler verilirse saçın yaşlanması durdurulabilir ve ciddi kalite artışı sağlanabilir.Yaşlanmayla alımı azalan çinko,magnezyum,demir gibi elektrolitler,saçın yapı taşı olan keratin,L-sistin gibi kalite arışı sağlayan maddeler,hormonal hasarı engelleyen ürünler alınması saç kalite kaybını durdurup saçların eski kalitesine yaklaşmasını sağlayabilir.Bu amaçla birçok saç besleyici şampuan ve tablet üretilmektedir.Şampuan seçerken biotinli şampuanlar tercih edilebilir.Ağızdan hap şeklinde kullanılabilecek en etkili madde bitkisel östrojen olan isoflawondur.İsoflavon östrojen gibi etki ederek eksikliği tamamlar.Gelişmiş ülkelerde çok yaygın olsa da Türkiyede isoflavon içeren tek saç ürünü menopecia tablettir.İsoflavon yanında diğer saç kalite artışı sağlayan ürünler ve ek olarak kansızlığı tedavi edecek düzeyde demir içermektedir.

Hair Pharma tarafından üretilen menopecia menopoza bağlı saç sorunları için Türkiye deki tek ilaçtır.

Menapozda saç dökülmesi tedavisi

Menopoz kadın hormon sisteminin değişmesinden kaynaklanan yaşam dönemidir. Kadında kadınlık hormonu salgısı çok azaldığı için normalde zarar verecek düzeyde olmayan erkeklik hormonu daha etkili hale gelir, erkeklerdekine benzer sebeple dökülme başlar.

Menopozdaki saç dökülmesinde ikinci sebep yaşa bağlı olarak saçın beslenme düzeyinin azalmasıdır.
Bu iki sebep bir araya geldiğinde hem üstten erkek tipi dökülme hem de enseden kadın tipi dökülme ortaya çıkar.
Tedavisi erkeklerde yapılana benzer şekilde yapılmalıdır. Yani tedavi mutlaka erkeklik hormonlarının saça verdiği zararı engelleyecek tarzda olmalıdır.
Menopoza bağlı dökülmede en etkili sonuç ağızdan alınan haplarla alınabilir ek olarak bölgesel uygulanan -% 3 procapil içeren erkek tipi spreylerden biri kullanılabilir.
– Hap olarak içeriğinde yeterli dozda isoflavon, metiyonin, keratin,isoflavon,biotin,L-Sistin içeren ilaçlar kullanılmalıdır. Menopoz dönemi saç sorunların tedavisi için üretilen Türkiyede tek ilaç menopecia vardır.
– Şampuanlardan çok beklenti olmamak kaydıyla saw palmetto ve biotin içeren şampuanlar tercih edilebilir.

Menopozdaki saç dökülmesi doğru tedaviyle % 95 tedavi edilebilir bir durumdur. Uygun tedaviyle saç dökülmesinin durması yanı sıra beyazlaşmada yavaşlama, kalite artışı, parlaklığın artması gibi olumlu değişikliklerde gözlenir.

İsoflavon Etkisi Nasıldır
İsoflavon kadınlık hormonu östrojenin yerine geçer, bu etkisine reseptör modülatörü denir. Bu etkiyi şuna benzetebiliriz. Tansiyon yüksekliği olan biri tuz tüketmemelidir tuzun yerini tutacak madde yerine mesela salataya tuz atmak yerine fazla limon sıkmaya benzetebiliriz. Yani şeker hastlarının kullandığı tatlandırıcıya benzer bir kullanım değildir.

Saç dökülmesi tipi erkek tipi dökülme olduğu için menopecia tablet yanı sıra sprek kullanılacaksa erkek formu sprey tercih edilmelidir.

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Menopoz nedir” Yazısında 1 Yorum

 1. belma says:

  Menoooz baslangicindayim ama girmek istemiyorum adet gormeye devam edehilirmiyim
  Op.Dr.Muharrem KAYA
  HRT yaptırabilirsiniz ama pek önerilmiyor

kucing