Kadınların adetten kesilme dönemini ifade eden menopoz Türkçeye Fransızcadan geçmiş bir sözcüktür.Menses (menstürasyon) adet kanamasıdır,Menopoz (latince menses ve pause kelimelerinden oluşmuştur) ise bu kanamanın durmasıdır.
ADET:(menstürasyon) Kadınlarda rahimin en iç yüzeyi hormonal değişimlerden etkilenir.Bu değişimler 15-49 yaş arasında gerçekleşir.Kadınlar arasında farklılık göstermekle birlikte hormonal düzeyin değişmesi ile ortalama 28 günde bir (21-35 gün arası da olabilir) oluşan bu düzenli değişimlere siklus diyoruz.Bir siklus bir adet kanamasının başlangıcından diğer adet kanamasının birinci gününe kadar geçen süredir.Bu dönemde her ay bir yumurtalık tarafından kadın yumurta hücresi olgunlaştırılır ve rahme atılır.Aynı dönemde rahmin en iç tabakası da gebelik için hazırlanır.Eğer gebelik gerçekleşmezse bu tabaka adet kanaması ile dökülür.Kanamalar ortalama 2-7 gün devam eder ve bu dönemde normalde 35-50 ml civarında kan ve sekresyon karışımı atılır.
MENOPOZ:Sıklıkla 48-52 yaş arasında görülür.40 yaşın altında görülürse erken menopoz olarak adlandırılır ve kadınların %8 inde görülür.Geç menopoz ise 55 yaşından sonra görülmesidir.Erken menopoza girmek gibi geç menopoza girmek de sağlık açısından sakıncalar oluşturabilir.
Menopoz bir hastalık değildir.Çocukluk,ergenlik ve doğurganlık dönemleri gibi kadının yaşlanmasıyla birlikte ortaya çıkan doğal bir süreçtir.
Kız çocuğu doğduğunda yumurtalıklarında 400bin kadar yumurtaya sahiptir.Bu yumurtalar ergenlik dönemine kadar uyuma sürecindedirler.Ergenlikle birlikte hormonların etkisiyle yumurtalar gelişir,büyür ve her ay bunlardan bir tanesi atılır.Üreme çağı boyunca ancak bu yumurtalardan 400 kadarı yeterli olgunluğa ulaşır.Eğer sperm ile karşılaşırsa bebek oluşur.
Bu yüz binlerce yumurta yaşla birlikte giderek azalır,40 yaşından sonra belli bir sayının altına düşer ve menopoz da ise tamamıyla tükenir.
Yumurta sayısının azalması,yumurtalıkların fonksiyonlarının azalması ile östrojen(kadınlık hormonu) miktarında azalma olur.Östrojen az miktarda , yağ dokusu ve böbrek üstü bezlerden salgılanır.Bu miktar üremeye yönelik işlevlerin devam etmesi için yeterli değildir.
Kadın menopoza girmeden önce premenopoz dediğimiz bir dönemden geçer.Bu önemde yumurta sayısı azaldığı için östrojen seviyesi düşer,buna bağlı çocuk sahibi olmada güçlük, yumurtlama ve adet düzensizlikleri ortaya çıkar.Bu dönem kadından kadına farklılık göstermekle birlikte birkaç ayla 5-6 yıl arasında değişebilir.
Menopoz kadınlar da yaşamın değişmesi,olumsuz olarak algılanır.Fiziksel,cinsel ve zihinsel olarak değişim oluşur fakat bunları kötü ve olumsuz değerlendirmek doğru değildir.Menopozun kadında erken yada geç olmasın da kalıtımsal özelliklerin yanı sıra iyi beslenme ve sağlıklı yaşamanın da etkisi vardır.
Menopz dönemindeki sorunları azaltmak için verilen hormon tedavisi (HRT) yan etkileri sebebiyle büyük oranda bırakılmıştır onun yerine bitkisel hormon isoflavon verilmektedir.
Ayrıntılı bilgi www.menopoztedavi.com
menopoz nedir
menopozda sıcak basması neden olur

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Menopoz nedir” Yazısında 1 Yorum

  1. Menoooz baslangicindayim ama girmek istemiyorum adet gormeye devam edehilirmiyim
    Op.Dr.Muharrem KAYA
    HRT yaptırabilirsiniz ama pek önerilmiyor

penyu