Menopoza giren kadında kadınlık hormonlarının salgısının azalması ve yaşın ilerlemesine bağlı saç kalite değişimi şu şekillerde karşımıza çıkar

-Saçın uzama ve kendini yenileme hızı düşer

-Saçlarda kuruluk

-Parlaklık azalır

-Seyrelir

-Saç telleri incelir

-Doğal şartlara (güneş ışını,rüzgar,toz gibi) dayanma gücü azalır.

-Kuaförlük hizmetleri daha çok zarar verir.

-Kırılganlığı artar

-Rengini kaybeder (melanositler ölgüğü için renk veren melanin üretilemez)

-Tüm bunlara ek olrak saç dökülmesi görülür.

Kansızlık kökün beslenmesini azaltabilir.

Yaş ilerledikçe saç neden kalite kaybeder ?

-Hormonal değişiklikler;bayanlarda saç kalitesini koruyan en önemli etken kadınlık hormonu olan östrojendir,menopoza giren kadında yumurtalıklar yeterli çalışmadığı için kan östrojen seviyesi düşer ve saçlarda kalite kaybı başlar.

-Eser element azalması;Her iki cinste de yaş ilerledikçe gerek bağırsaktan emilimin azalması gerekse yeterli beslenememek vücutta çinko,bakır,magnezyum gibi eser elementlerin azalmasına sebep olur.Bunların azalması saç yapımını azaltır.

-Damar sertliği;ileri yaşta bütün damarlarda az veya çok daralma olur bu da saç kökünün daha az beslenmesine sebep olur.

-Protein yapımı;yaş ilerledikçe protein sentezi azaldığı için bir tür protein olan saçın yapımı yavaşlar

-Hücre çoğalma hızı azalır;saç hücrelerin çoğalması sonucu yenilenir ve büyür,hücre çoğalması yavaşlayınca saç ve tırnaklar daha yavaş uzar.

Saçta oluşan bu kalitesizlik nasıl düzeltilir ?

Yaşlanmanın önüne geçmek mümkün değildir ama saçın ihtiyaç duyduğu maddeler verilirse saçın yaşlanması durdurulabilir ve ciddi kalite artışı sağlanabilir.Yaşlanmayla alımı azalan çinko,magnezyum,demir gibi elektrolitler,saçın yapı taşı olan keratin,l_sistin gibi kalite arışı sağlayan maddeler,hormonal hasarı engelleyen ürünler alınması saç kalite kaybını durdurup saçların eski kalitesine yaklaşmasını sağlayabilir. Menopoz saç dökülmesi döneminde bu tür saç sorunları için bir çok tablet üretülmektedir bunlar içinde madde çeşitliliği ve yoğunluğu açısından bakıldığında menopecia tablet öne çıkmaktadır,incelemeden hangi tabletin alınacağına karar verilmemelidir. Menopecia menopoz dönemi saç sorunlarına özel geliştilmiş bir ilaçtır.

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Menopoz saç” Yazısında Yorum Yok

naga