Her insan günlük hayatında 50 ila 100 saç teli arasında dökülme yaşamaktadır. Ancak, bu sayıdan çok daha fazla bir dökülme varsa, saçınızda açılma ve seyrelmeler gözleniyorsa, saç telleriniz de incelmişse, bu durum ciddi bir saç dökülmesi yaşadığınızın göstergesidir. Saç dökülmesi sorunu ile doğru ve etkili mücadele edebilmek için, sebebi tespit etmeli ve de o sebebi çözmeye çalışmalıyız.

Menopozal dönem de, saç dökülmesinin nedenlerinden biri olarak kabul edilir. Bir çok kadın, saç dökülmesinin menopoz semptomu olduğunu bilmez. Oysa ki, menopoz döneminde yaşanan hormonal değişiklikler vücut üzerinde çok farklı ve fazla etkiye ve değişikliğe neden olurlar. Yazıda bir ilacın ismi öne çıkarılmış gibi algılanabilir ancak bu sorunun çözümü için Türkiye’de tek ilaç üretilmektedir, ithal ürün de getirilmemektedir.

En çok bilinen menopoz dönemine ait şikayetler, sıcak basması, terleme, çarpıntı, bulantı, ateş, baş ağrısı, baş dönmesi gibi şikayetlerdir. Bir çok kadında aynı zamanda, anksiyete, depresyon, uykusuzluk, iştah azalması, hafıza kaybı, ruh halinde değişiklikler ve de libido kaybı (cinsel isteksizlik) gibi de şikayetler görülür. Östrojen eksikliğine bağlı, bir çok kadını etkileyen en sık karşılaşılan şikayetlerin başında ise saç kuruluğu ve dökülmesi gelir.

MENOPOZ NASIL SAÇ DÖKÜLMESİNE NEDEN OLUR ?

Bilimsel araştırmalar ve uzmanlar belirtmiştir ki, menopoz dönemindeki saç dökülmesinin ana sebebi hormonal dengesizliktir. Kadınlarda hormon dengesi 40-45 yaşlara kadar korunur. Ancak, bu yaşlardan sonra, yumurtalıkların çalışması bozulmaya başlar ve hormonal dengeler yeniden değişime uğrar. Kadınların normal adet düzeninin bozulmaya başladığı, menopoz öncesi dönem “klimakterium” olarak adlandırılır, adetin tamamen kesildiği dönem ise “Menopoz” olarak tanımlanır.

Özellikle, östrojen ve progesteron hormonlarının düşmesi saç dökülmesine neden olur. Bu iki hormon saçların daha hızlı uzamasında ve de saç köklerinin uzun süre sağlıklı ve güçlü kalmasında önemli bir rol oynarlar. Östrojen ve progesteron seviyeleri düştüğünde ise, saç daha yavaş büyür ve de saç telleri de incelmeye başlar.

Bu iki hormon seviyesi düştükçe de, androjenler ve de özellikle erkek hormonu olan Testosteronartışı yaşanır. Erkeklik hormonu artışı, saç dökülmesinin de ana nedeni olan DHT hormonunun da etkinliğini artırır. Bu hormonlar da maalesef saç köklerine zarar verir ve de saç dökülmesine neden olurlar. Ve hatta yüz ve vücutta, kadınlarda istenmeyen tüylenmeye de sebep olabilirler.

Menopoz dönemindeki saç dökülmesi sorunu esas olarak hormonlarla ilgili olsa da, başka diğer faktörler de bu soruna katkıda bulunabilir. Menopoz döneminde kadınların yaşadığı stres, yaşlanma ile birlikte yaşanan hücre yenilenme hızının yavaşlaması, besin yetersizliği ve buna bağlı Keratin sentezinin yavaşlaması, gibi durumlar da saç dökülmesinin kötüye gitmesine neden olur.

Saç dökülmesi, menopoz döneminde zaten birden fazla şikayetle uğraşmak durumunda olan kadınlar için bir de görüntülerini olumsuz etkileyen ve de kadınların kendilerine duydukları özgüveni de zedeleyen bir sorundur. Ancak bilinmesi gerekir ki, bu sorun kalıcı ve çözümsüz bir sorun değildir. Saç dökülmesini engellemek ve de saçların kalitesini artırmak için bir çok çözüm yolu vardır.

Bu çözüm yollarının başında da, menopoz döneminde bir kadının ihtiyacı olan vitamin, mineral ve besin takviyelerini tavsiye edilen dozlarda alması gelir. Menopecia Tablet menopoz döneminde güvenle kullanılabilecek bir ilaçtır, tespit edilmiş bir yan etkisi yoktur.

MENOPECIA KULLANIMI NASILDIR VE FAYDALARI NELERDİR ?

Menopecia, orta yaş ve üzeri kadınlar için, özellikle menopoz döneminde olanlar için üretilmiş bir gıda takviyesidir. Bu yaş grubundaki kadınlarda en çok karşılaşılan saç ile ilgili sorunlar, kalite kaybı, kırılma, dökülme, beyazlaşma, saçların parlaklığını yitirmesi ve cansızlaşmasıdır.

Menopecia, içeriğinde tüm bu sorunların çözümünde etkisi olan Metiyonin, Keratin, L-Sistin, İsoflavon, B5 Vitamini, Ginkgo Biloba, Folik Asit, E Vitamini, Çinko ve Magnezyum gibi maddeleri ve vitaminleri içerir.

Bir çok uzman doktor tarafından da, menopoz dönemi saç dökülmesi tedavisi için önerilmektedir.

 Menopecia’nın en önemli etken maddesi İsoflavon’dur. Bitkisel bir aktif olan isoflavon, östrojen eksikliğini giderir. Menopoz döneminde görülen saç dökülmesinin en önemli sebebi de, kadınlık hormonu olarak da adlandırılan östrojenin vücut tarafından üretiminin azalması ve hatta durmasıdır. İsoflavon işte tam da bu süreçte ve sebeple en sık reçete edilen bitkisel ürünlerden biridir. Soya ekstresinden elde edilir ve de bilinen en etkili östrojen reseptör modülatörüdür. Östrojen hormonunun da yan etkilerine sebep olmadan vücutta östrojen etkisi gösterir. İsoflavon östrojene benzer bu etkisi sayesinde menapozla gerilemiş olan cinsel istekte artış sağlar.

Menopozal dönemde kullanılan sentetik hormon ilaçlarının da yan etkileri bulunmaktadır. İşte isoflavon, hem hormonları düzenlemede etkilidir hem de bitkisel bir kaynak olduğu içinde hormon ilaçları gibi yan etkilere sahip değildir. İsoflavonun düzenli ve uzun süreli kullanımında menopoz sıkıntılarını ortadan kaldırdığı bilimsel çalışmalarla da kanıtlanmıştır. İsoflavon, dökülmeyi durdurduğu gibi, hormon dengesini de düzenlediğinden, bu duruma bağlı diğer şikayetleri de önler. Menopoz döneminde yaşanan cinsel isteksizlik, ateş basması gibi sorunların da tedavi edilmesinde yardımcı olur.

Saç dökülmesi ile mücadelede ek olarak L-Sistin, Metiyonin, Biotin ve Keratin takviyesi de alınmalıdır. Menopecia, İsoflavon ile birlikte içeriğinde bu vitamin ve etken maddeleri içerir. Tüm bu etken maddeler, uygun tavsiye edilen dozlarda alındığında saçlar eski gürlüğüne ve kalitesine yaklaşabilir.

Menopecia, içeriğindeki Ginkgo Biloba sayesinde de yaşa ve yaş almaya bağlı unutkanlık gibi şikayetlerde oldukça etkilidir. Ginkgo Biloba damarları genişleterek doku ve saç köklerinin daha iyi beslenmesini sağlar. Metiyonin ise saç beyazlamasını geciktiren ve bir nebze de önleyen bir maddedir.

Menopecia, hamilelik döneminde kesinlikle kullanılmaz. Eğer bir hamilelik beklentisi varsa da kullanılmaması tavsiye edilir. İçeriğindeki herhangi bir maddeye karşı vücutta alerji veya aşırı duyarlık olması durumunda kullanılmaz. Bu durumların dışında kullanımına engel bir durum yoktur.

Günde iki tablet alınması tavsiye edilir. Tabletler bir defada iki tablet şeklinde alınabileceği gibi tercihen gün içinde bir adet sabah ve bir adet akşam olmak üzere toplam 2 tablet şeklinde de alınabilir. Tabletler yemekten 20-30 dakika sonra alınmalıdır. Günde iki tablet alımına tercihen 6 ay devam edilmelidir, 6 aydan sonra elde edilen sonucu korumak için günde tek tablet olarak devam edilebilir. Hamilelik dışı dönemde, kadınlardaki erkek tipi dökülmelerde ve erkeklerdeki genetik saç dökülmelerinde de kullanılabilir.

Menopecia ile ilgili daha detaylı bilgi için : https://www.enbipharma.com/menopecia

MENOPOZ DÖNEMİNDE SAÇ DÖKÜLMESİNİ ENGELLEMENİN YOLLARI NELERDİR ?

Gıda takviyelerinin dışında, saç dökülmesini engellemenin çözüm yollarından biri de, stresi azaltmaktır. Günümüzde bu çok da kolay olmayan bir durumdur. Ancak, stres düzeyi ne kadar kontrol altına alınırsa, hormonal dengesizliği önlemek de o kadar kolay olacaktır. Stres ve hormonlar arasında karşılıklı bir ilişki vardır. Östrojen üretimi kadınlarda ruhsal değişimleri etkiler, endişe ve depresyona da neden olabilir. Bu süreçte nefes egzersizleri ya da yoga gibi rahatlama yöntemleri bu semptomlarla mücadelede size yardımcı olacaktır. Sadece hareket etmek bile stres düzeyini azaltır. Menopoz dönemine giren kadınlarımızın yaptığı en büyük hatalardan biri de, fiziksel aktivitelerini zamanla yavaşlatmaları ve aza indirgemeleridir. Oysa ki, bir beden ne kadar çok hareket ederse, vücut ne kadar çok egzersiz yaparsa, stres seviyesi de o denli düşecektir.

Egzersiz her yaş için, sağlıklı bir yaşamın anahtarıdır. Beslenme ve gıdalar kadar hareket etmeye de özen göstermek gerekir. Egzersiz ile vücut daha zinde ve güçlü, daha da önemlisi mutlu hisseder. Menopozal dönemde, ruhsal değişimler, kilo alma ve uykusuzluk gibi şikayetlerin de bu şekilde önüne geçersiniz, bu sorunları da egzersizle en aza indirgersiniz. İlişkili gibi görünmese de, egzersiz ve stres düzeyi sağlıklı saç büyümesinde gerekli olan hormonal dengenin korunmasında çok ama çok önemli faktörlerdir.

Herkesin bildiği bir diğer faktör ise tabi ki sağlıklı ve dengeli beslenmedir. Sadece menopozal dönemde değil, aslında hayatımızın her anında dengeli ve sağlıklı beslenmek gerekir. Her öğünde yeterli miktarda tahıl, meyve ve sebze tüketmek gerekir. Zeytinyağı ise her yemeğinize eşlik etmelidir. Yeşil çay da bu süreçte faydalı bir içecek tercihi olacaktır. Biotin ve folik asit içeren besinleri de tüketmeye özen göstermek gerekir.

Saç tellerinin kurumasını ve kırılmasını önlemek için de olabildiğince, saç düzleştiricilerden ve sıcak fönlerden uzak durmak da fayda vardır. Saçlarınızı boyatmak isteseniz bile, saça zarar verici renk açıcıların da saçlarınızın kalitesini düşürdüğünü ve de saç dökülmesini hızlandırdığını unutmamalısınız.

Menopoz döneminde saç dökülmesi, çözümü olan bir sorundur. İşte bu sebeple, tavsiye edilen çözümleri hayatınızda uygulamaya çalışmanızı tavsiye ederiz.

Menopecia İçeriği

 

 

 

 

 

 

 

 

İçeriğindeki maddelerle ilgili ayrıntılı bilgiler ve bilimsel çalışmalar için resmi internet sitesi http://www.menopecia.com/ a bakabilirsiniz.

Kaynak : ENBİ PHARMA

www.enbipharma.com

 

 

 

 

 

 

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Menopozda Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir” Yazısında 1 Yorum

  1. Neriman says:

    Kadınlar için özel olan bu dönem maalesef saç kaybı dahil bir çok yan etkisi bulunmaktadır.
    Dr.Muharrem Kaya
    menopozun tüm şikayetleri için menopecia alabilirsiniz

babi