Menopoz dönemi kadında bir çok önemli fizyolojik değişiklikler olur bunların da en önemlisi yumurtalıkların görevini kaybetmesi sonucu kadınlık hormonu olan östrojen in azalmasıdır. Bu dönem aynı zamanda yaşın ilerlemiş dönemidir, yaşın ilerlemesine bağlı hücre yenilenme hızı ve genel beslenmesi de bozulur.

Menopoz Dönemi

Yeterince uzun yaşayan her kadının doğal olarak yaşadığı fizyolojik bir yaşam dönemidir, genetik özelliklere bağlı olarak 40-50 yaşlarında klimakterik dönem dediğimiz 1-2 sene süren dengesiz adet dönemleriyle başlar ve ölene kadar devam eder. Sebepleri tam izah edilememiş sıcak basması, terleme, sinirlilik, tahammülsüzlük, saç ve tırnak kalite kayıpları gibi bir çok şikayet yaşanmasına neden olmaktadır. Bu sayfada daha çok saçla ilgili olan bilgiler vardır.

menopozda saç dökülmesiMenopoz Dönemi Saç Sorunları;

  • Dökülme
  • İncelme
  • Sönükleşme
  • Beyazlama
  • Parlaklığını kaybetme
  • Çabuk kırılma
  • Şekil verilememe
  • Cansızlaşma

Menopoz Saç Dökülmesi;

Sık görülen bir durumdur, kişisel bakımın azaldığı yaşlar olması sebebiyle kadınlar gençlere kıyasla daha az şikayetçi olsalar da genç kadınlarda görülen saç dökülmesinden çok daha sık rastlanır ve tedavi edilebilir bir durumdur.

Menopozda Saç Neden Dökülür?

Saçtaki bu olumsuzluklardan dökülmenin en önemli sebebi östrojenin azalması buna karşın testosteronun değişmeden kalmasıdır. Testosteron aynı kalırken östrojenin azalması östrojen aleyhine gelişen bir durumdur ve kadında testosteron etkisi gözlenmeye başlar. Bunun sonucu olarak erkek tipi dökülme belirtileri ortaya çıkar. Bitkisel östrojen olan isoflavon ile yerine koyma tedavisiyle dökülme durur. Yaşa bağlı değişikliklerse saç besleyici vitamin,mineral ve saçın yapı maddelerinin alınmasıyla düzeltilebilir. Menopoz döneminde ihtiyacı artan maddeler; biotin (B7 vitamini ), pantotenat ( B5 vitamini), metionin, keratin, L-sistin,E vitamini, ginkgo biloba. Tüm bu maddeler farklı yollarla da olsa saça olumlu etki yapar.

Menopoz dönemi saç sorunlarının çözümü için Türkiye’de üretilen tek ilaç Menopecia Tablettir, Türkiye’de sadece saçta görülen sorunlarla ilgilenen Hair Pharma İlaç Sanayi tarafından üretilmektedir.

Menopecia Tablet İçeriği ve Etkileri

İsoflavon; içinde 15 mg isoflavon vardır günde 2 tablet 30 mg isoflavon alınmasını sağlar. Günlük 30 mg isoflavon saç sorunları yanı sıra ateş basması, sinirlilik, osteoporoz gibi şikayetlerin tedavisini de sağlar. Bitkisel östrojen olarak bilinmektedir ve östrojen eksikliğinden kaynaklanan sorunları (cinsel isteksizlik vs) da ortadan kaldırır. Kullanıcılarında meme kanseri görülme sıklığının kullanmayanlara kıyasla çok az olduğu bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır. Bu etkisinin sebebi olarak östrojen reseptör modülatörü etkisi olduğu düşünülmektedir.

Ginkgo Biloba; Damar genişletici etkisi vardır. Orta yaş üzerinde her kadında az veya çok damar sertleşmesi vardır bu saç köklerini ilgilendirdiği gibi diğer organları da ilgilendirir. Özellikle beyin kanlanmasının azalmasına bağlı olarak ileri yaşlarda sık görülen unutkanlık için kullanılan (aynı şekilde bunama hastalığı olarak bilinen Alzheimer hastalığında da) en yaygın maddedir. Alzheimer ilaçlarının içeriğindeki maddedir.

Keratin; saçın ve tırnağın yapım maddesidir yaşın ilerlemesine bağlı olarak keratin sentezi azalır, dışardan alınması kaliteyi en fazla artıran madde keratindir.

L sistin; Metionin ile birlikte keratin sentezine katılır

Metionin; L sistin ile birleşerek keratin sentezini sağlar, dışardan alınması bu yaşta daha kolay keratin sentezlenmesini sağlar.

Çinko ve magnezyum; Yaşa bağlı olarak emilimi azalabileceğinden dışardan desteklenmesi saç, tırnak ve deri kalitesini artırır. Çinko L sistin ile methioninin birleşerek keratini oluşturmasına aracılık eder.

Menopoz tedavisi ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayın.

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Menopozda Saç Sorunları” Yazısında Yorum Yok

monyet