Bu yazıyı sonuna kadar okumadan mezoterapi yaptırmaya karar vermeyin.Mezoterapi doğru yazılışıyla mesoterapi ilk defa Fransa da Dr.Pistor tarafından tarif edilmiş “orta tabaka tedavisi” anlamına gelen bir tedavi şeklidir.Mantığı ilaç sınıfına girmeyen çeşitli maddelerin deri altına yoğun şekilde verilmesidir.Önceleri yüz bölgesine cilt yenileme ve kırışıklık için uygulanırken zamanla ciddi paraların döndüğü selülit,yağ eritme gibi işlemler için de kullanılmıştır.Son olarak tatlı para getiren saç dökülmesi tedavisinde de sokulmuştur.

Saç dökülme sebebi düşünüldüğünde mezoterapinin para tuzağından yada umut tacirliğinden başka bir şey olmadığı görülecektir.

Şöyle ki;

Saç dökülmelerinin % 98 sebebi DHT hormonudur ve gün boyu saç köküne zarar vermeye devam eder buna karşın mezoterapiyle dokuya verilen etken maddeler 5-6 saatte sıfırlamış yani etkisini tümüyle yitirmiş olur.Haftada veya 2 haftada bir uygulanan bu maddelerin 6 saat etki etmesi hiçbir şey ifade etmez ve en küçük bir yararı dahi olmaz.

Saç dökülmesi tedavisinde kullanılan tüm bilimsel ilaçlar (procapil, minoxidil, finasterid) günde bir veya iki defa kullanılmaktadır ve ancak bu şekilde % 90 lar civarında başarı sağlanmaktadır.

Dünyadaki tüm tedaviler günde 1-4 defa uygulanırken mezoterapiyi 1-4 haftada bir seans uygulayarak yarar beklemek hayal kurmaktan farklıdır mezoterapiyi yapan açısından bakıldığında ise mükemmel bir uygulamadır çünkü hastayı abone ederek önceleri haftada bir sonra 2 haftada bir daha sonra her ay hastadan 200 – 300 TL para almak ve bunu hiç yatırım maliyeti olmadan 5-10 tl ilaç maliyetiyle gerçekleştirmek son derece  karlı bir uygulamadır.

Unutmayın saç dökülmesi sebebi süreklilik halinde devam eden bir durumdur ve haftada bir yaptıracağınız hiçbir uygulama bu etkiyi engelleyemez.İsmi bilimsel olsa da bilimsellikle hiçbir ilgisi olmayan bu tür para tuzaklarına para kaptırmak yerine çok daha fazla yarar göreceğiniz spreyler veya haplarla tedavi olun yada bırakın dökülsün.

 “Mezoterapili saç eklimi” , “saç ekiminden sonra ücretsiz mezoterapi” ise farenin önüne konan peynirden farklı değildir,mezoterapinin ekilen saça da hiçbir yararı olmaz.

Bu uygulamaya benzeyen PRP de bundan farklı değildir,PRP ile ilgili sayfaya da göz atmanızı öneririm.

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Mezoterapi saç çıkarırmı” Yazısında 105 Yorum

 1. Mustafa Kemal says:

  Merhabalar hocam…. sizin tavsiyelrnzle prp ve mezoterpiyi birakip hairforte ve xpecia ya basladim şampuan olarak da sacim cok yagli oldgundan sebamed aldim sorum su olucak hocam dermatolgum bana sacin yikma sıklgi en yagli saclarda bile olsa haftada 3 kez olmali diyor du fakat benim sacim buna bit turlu alismadi 2.gun hemen yaglaniyor ne yapmak gerkr hocam sac yikama sıklgı konusnda hergun yikamanin saca zarari varmdr??
  Dr Muharrem Kaya
  mevsimlere göre yıkama sıklığı değişir.iyice duruladıktan sonra yıkama sıklığı çok önemli değil.climbazol içeren seboderm şampuan kullanmanı öneririm

 2. Serkan Bozkurt says:

  Hocam merhabalar ben 6 aydır sac mezotrpisi ve prp tedavisi gördüm ve yaklasik 2 aydr da duzenli olarak xpecia tablet kullaniyrum saclarim dht hormomu yuzunden dokuldgu tespit edildi dermatolog trfndan…simdi 3 er aylik yine tedavilere gidecegim ama faydasi olup olmadgndan emin değilim cunku sacim hala dökülmekte bu tedavilere cok ciddi lara harcaniyor devam etmliyim yoksa minoxidil ve xpecia ya mi gecis yapip hem maliyeti azaltiyim hem de kaliteyi artitrp daha iyi sonuc almayi mi bekliyim yardmci olursaniz cok sevinirim hocamm ..
  Dr Muharrem Kaya
  genetik dökülmede düzenli hergün ilaç kullanmak gerekir.bu nedenle ara ara yapılan uygulamaların anlamı olmaz.bu nedenle söylediğin ikili ilca başlayabilirsin

Comments are closed.